Galeria zdjęć
Tereny, na których leży dzisiejsze Ramatuelle, były zamieszkałe od dawna, w każdym razie z pewnością w Starożytności, w czasach rzymskich. Od końca IX wieku przez 90 lat miejscowość należała do regionu opanowanego przez Saracenów (według części źródeł jego nazwa pochodzi od ówczesnej nazwy - Rahmatu'llah), później znalazły się w strefie wpływów hrabiów Prowansji.
Dziś Ramatuelle, malowniczo położone na niewysokim wzgórzu typowe miasteczko prowansalskie, z labiryntem wąskich i stromych uliczek skupionych wokół kościoła, ukwieconymi domami i licznymi sklepikami i lokalami gastronomicznymi jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości na półwyspie Saint-Tropez. Dla części turystów dodatkową atrakcję mogą stanowić organizowane tu w lecie festiwale: teatralny, jazzowy i festiwal muzyki klasycznej.
Główną atrakcją turystyczną samego miasteczka jest jednak nie ten czy inny konkretny zabytek, lecz raczej jego malownicze położenie, całość zabudowy i klimat uliczek starego miasta, zaś najsłynniejszą atrakcją turystyczną okolicy - piękna, piaszczysta, stosunkowo szeroka i długa na 4,5 km plaża znana jako Plage de Pampelonne , ograniczona od południa przylądkami Camarat i Bonne Terasse, zaś od północy przylądkiem Pinet, skądinąd często błędnie w przewodnikach wymieniana jako jedna z plaż Saint-Tropez (co oczywiście dodatkowo przyczynia się do jej popularności). Będąc tu warto też podjechać na wspomniany Cap Camarat; stojąca tu latarnia morska nie jest wprawdzie dostępna dla turystów, rozciągają się jednak stąd interesujące, rozległe widoki na okolicę (➤ mapka)(➤ mapka).
Informacje dodatkowe
- Na cmentarzu w Ramatuelle pochowany jest popularny na przełomie lat 40. i 50. XX wieku francuski aktor teatralny i filmowy Gérard Philipe (właśc. Gérard Philip), urodzony w 1922 roku w Cannes, zmarły przedwcześnie w roku 1959 w Paryżu.