Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Riva del Garda
Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Riva del Garda is a town and comune in the northern Italy, located at the northern tip of the Lake Garda, in the province of Trento of the Trentino Alto Adige region.


Miejscowość i gmina w północnych Włoszech, położona w prowincji Trydent w regionie Trydent-Górna Adyga, na północnym krańcu Jeziora Garda (Lago di Garda), 41 km na południowy zachód od Trydentu , 24 km na zachód od Rovereto (➤ mapka)(➤ mapka). Znana miejscowość wypoczynkowa i uzdrowisko, szczególnie popularna wśród turystów zagranicznych, z bogatą infrastrukturą noclegową i gastronomiczną, plażami, kąpieliskiem i przystanią statków pływających po Jeziorze Garda.

Riva del Garda - to miejscowość i gmina (ponad 17 tys. mieszkańców) nad Jeziorem Garda, położona na jego północnym krańcu, między Monte Rocchetta (1575 m) na zachodzie i ograniczającym miasto od wschodu niewysokim wzgórzem Monte Brione (376 m), w XIX wieku mającym znaczenie strategiczne i ufortyfikowanym (pozostałości budowli wojskowych są widoczne do dzisiaj), na zachód od oznaczonego markerem ujścia rzeki Sarca, mającej swe źródła w grupie górskiej znanej jako Alpi dell’Adamello e della Presanella, w Alpach Retyckich. Miejscowość, znana z niezwykle malowniczego położenia, łagodnego, sub-śródziemnomorskiego klimatu, oraz organizowanych w sezonie imprez kulturalnych (w tym festiwali muzycznych) jest jedną z najważniejszych miejscowości wypoczynkowych w północnych Włoszech.

RIVA DEL GARDA
fot. AL
Riva del Garda (zwana też krócej: Riva), dziś druga pod względem liczby mieszkańców miejscowość nad Jeziorem Garda, ma długą historię, sięgającą czasów rzymskich. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego przechodziła wielokrotnie z rąk do rąk, pozostając najpierw pod kontrolą Gotów, potem Longobardów, Franków, książąt-biskupów Trydentu, Wenecji, Napoleona, następnie Habsburgów, za których panowania, w XIX wieku, stała się uzdrowiskiem i znaną miejscowością wypoczynkową, odwiedzaną przez członków europejskich rodzin królewskich, arystokrację i milionerów, również amerykańskich. Od 1919 roku Riva del Garda należy do Włoch.

RIVA DEL GARDA
fot. AL
Dziś Riva jest popularnym ośrodkiem turystycznym odwiedzanym przez tysiące gości z całego świata, szczególnie chętnie przez turystów zagranicznych, wciąż uważanym za elitarny i przeznaczony dla osób dysponujących większymi niż przeciętne środkami finansowymi, ale dostępnym również dla turystów nie zaliczających się do tej grupy. Główną atrakcję dla większości osób odwiedzających Rivę stanowi oczywiście Jezioro Garda, słynące z doskonałych warunków do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych (za najważniejszy ośrodek sportów wodnych nad Jeziorem Garda uchodzi Torbole , należąca do gminy Nago-Torbole miejscowość położona 4 km na południowy wschód od Rivy, w pobliżu wspomnianego wyżej ujścia rzeki Sarca). Osoby nie uprawiające żeglarstwa, windurfingu czy kitesurfingu mogą korzystać z nadbrzeżnej promenady, plaż i kąpielisk, a także z rozbudowanej sieci promów i statków wycieczkowych pływających po jeziorze. Można też w okolicach Rivy uprawiać turystykę pieszą i rowerową (jednym z licznych szlaków turystycznych mających początek w pobliżu centrum miejscowości jest szlak biegnący wzdłuż potoku Ponale wypływającego z Jeziora Ledro i wpadającego wysokim na 30 m wodospadem do Jeziora Garda). Popularnymi atrakcjami w rejonie Rivy są też położone 11 km na północ Jezioro Tenno oraz słynne, spadające z wysokości 100 metrów wodospady znane jako Cascate del Varone , udostępnione turystom już w lecie 1874 roku (wśród znanych osób, które odwiedziły to miejsce, są m.in. cesarz Franciszek Józef I i inni członkowie europejskich rodzin królewskich, ale także Tomasz Mann, Franz Kafka czy Gabriele D'Annunzio).

RIVA DEL GARDA
fot. AL
Za centrum miasta uważany jest wychodzący na oznaczony markerem główny port Rivy plac znany jako Piazza III Novembre , z będącą symbolem miasta pochodzącą z XIII wieku dzwonnicą (ze szczytu wieży rozciąga się interesujący widok) i ratuszem (obejmującym Palazzo Pretorio z XIV wieku i Palazzo del Provveditore z XV wieku). Warto zwrócić uwagę na pozostałości średniowiecznych bram miejskich, weneckiej Porta San Marco z XI wieku i pochodzącej z XIII wieku bramy Porta San Michele . Markerem oznaczony jest kościół parafialny Santa Maria Assunta o początkach z XIV wieku, w XVIII wieku przebudowanego w stylu barokowym. Nieco dalej od centrum leży oznaczony markerem inny barokowy kościół, Chiesa dell'Inviolata, pochodzący z XVII wieku i zaprojektowany przez portugalskiego architekta.

Warto zajrzeć do regionalnego mzeum historycznego, Museo Civico, mieszczącego się w budynku zwanym Rocca Scaligera (lub Rocca di Riva) i będącym średniowiecznym zamkiem o początkach z XII wieku, zbudowanym przez ród Scaligerich, wielokrotnie później przebudowywanym; zamek jest też dziś miejscem, gdzie organizowane są, zwłaszcza w sezonie letnim, różnego rodzaju imprezy kulturalne.

RIVA DEL GARDA
fot. AL
Galeria zdjęć

RIVA DEL GARDA
fot. AL
RIVA DEL GARDA
fot. AL
RIVA DEL GARDA
fot. AL
RIVA DEL GARDA
fot. AL
RIVA DEL GARDA
fot. AL
RIVA DEL GARDA
fot. AL
RIVA DEL GARDA
fot. AL
RIVA DEL GARDA
fot. AL