Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Rotterdam

Holandia (➤ mapka)(➤ mapka)
Liczące ok. 650 tys. mieszkańców miasto w Holandii, położone w prowincji Holandia Południowa, nad Nową Mozą, jedną z rzek w delcie utworzonej przez Ren i Mozę, ok. 90 km na południowy zachód od Amsterdamu , 27 km na południowy wschód od Hagi (➤ mapka)(➤ mapka). Miasto, o historii sięgającej XIII wieku, znane jest dzisiaj głównie jako największy w Europie (do niedawna największy na świecie) port morski i wielki węzeł komunikacyjny, (drogowy, kolejowy i lotniczy). Rotterdam jest też liczącym się ośrodkiem naukowym (Uniwersytet Erazma - Erasmus Universiteit Rotterdam, którego nazwa pochodzi od imienia jednego z najwybitniejszych humanistów Renesansu, urodzonego w Rotterdamie Geerta Geertsa, znanego jako Desiderius Erasmus Roterodamus lub Erazm z Rotterdamu) oraz kulturalnym, z kilkoma godnymi uwagi muzeami, z których za najważniejsze uchodzi słynne muzeum sztuki, Museum Boijmans Van Beuningen.

Początkiem miasta była zbudowana w 1270 roku zapora na rzece Rotte. Zbudowana wokół tamy osada, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1283 roku, w 1299 roku otrzymała prawa miejskie od hrabiego Jana I, potwierdzone w 1340 roku przez hrabiego Wilhelma IV, i przez kilka następnych stuleci rozwijała się jako liczący się ośrodek handlowy i port morski. W XIX wieku, gdy okazało się, że połączenia wodne Rotterdamu z morzem są zamulone w stopniu zgrażającym żegludze, utworzono nowe takie połączenie, kanał Nieuwe Waterweg o długości ok. 30 km, prowadzący z zespołu portów Rotterdamu do Hoek van Holland nad Morzem Połnocnym, co umożliwiło dalszy szybki rozwój miasta. W drugiej połowie XX wieku Rotterdam był największym portem morskim na świecie i do dziś pozostaje największym portem w Europie.


Podczas drugiej wojny światowej, w maju 1940 roku, prawie całe centrum Rotterdamu zostało zniszczone przez lotnictwo niemieckie, co - w połączeniu z przyjętą po wojnie przez władze holenderskie szczególną strategią odbudowy, zmierzającą nie do odtworzenia dawnego układu urbanistycznego i dawnej architektury Rotterdamu, lecz do całkowitej przebudowy (lub może nawet budowy nowego) miasta - sprawiło, że dzisiejszy Rotterdam jest znany z awangardowej architektury, z setkami bardzo wysokich budynków i nowoczesną infrastrukturą (której przykładem może być Erasmusbrug – długi na ponad 800 m, zbudowany w 1996 roku most wiszący, zwodzony, łączący brzegi Nowej Mozy). Wspaniałą panoramę Rotterdamu i ogromnego zespołu portowego można zobaczyć z Euromastu - wysokiej na 186 metrów (pierwotnie, do 1970 roku, na 101 metrów, później podwyższonej) wieży widokowej, na której szczyt można dostać się obracającą się windą i która uważana jest za jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Jeśli chodzi o nieliczne zachowane zabytki dawnej architektury Rotterdamu, to do najważniejszych należą m.in.: gotycki kościół św. Wawrzyńca (Grote of Sint Laurenskerk) z XV-XVI wieku (jedyny budynek, jaki ocalał ze średniowiecznego Rotterdamu) i stojący na placu przed kościołem, Grotekerkplein, pomnik Erazma z Rotterdamu pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku, Schielandshuis , pałac miejski z XVII wieku, w którym przez pewien czas mieściło się muzeum sztuki, o którym będziemy mówili za chwilę, a później muzeum historyczne, oraz ratusz z 1915 roku. Można też wybrać się w okolice Oudehaven , stanowiące jedną z najstarszych dzielnic Rotterdamu, lub do rejonu Delfshaven (którego zabudowa przetrwała bombardowanie).

Trzeba jednak powiedzieć, że za najważniejszą atrakcję Rotterdamu (pomijając zwiedzanie portu, co dla części turystów może być szczególnie interesujące) uważa się powszechnie położone w rejonie Museumspark (rozległego parku otoczonego wieloma instytucjami kultury), otwarte w 1849 roku Museum Boijmans Van Beuningen , z bogatą kolekcją cennych dzieł sztuki (malarstwo, rzeźba, grafika, rzemiosło artystyczne) od Średniowiecza do naszych czasów. Zbiory obejmują dzieła takich artystów, jak Hieronim Bosch, Albrecht Dürer, Michał Anioł, Tycjan, Tintoretto, Paolo Veronese, Pieter Breugel starszy, Peter Paul Rubens, Jacob van Ruisdael, Frans Hals, Claude Monet, Vincent van Gogh, Paul Cézanne, René Magritte, Salvador Dalí, Edvard Munch, Wassily Kandinsky, Oskar Kokoschka, i wielu inych.


więcej informacji w przygotowaniu