Miejscowość i gmina (ok. 3 tys. mieszkańców) we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie, położona niedaleko Nicei , na wapiennych wzgórzach, w pewnym oddaleniu od morza, ok. 9 km na północ od Cagnes-sur-Mer , ok. 4,5 km na południe od Vence (➤ mapka)(➤ mapka). "Village perché", jedno z najpiękniejszych w regionie miasteczek warownych, z dobrze zachowanymi murami obronnymi i malowniczą starówką. Liczne galerie sztuki, w pobliżu słynna galeria Fondation Maeght. Dojazd autostradą A8 (E80) do Cagnes-sur-Mer, a następnie drogami lokalnymi.
SANT-PAUL-DE-VENCE
Fondation Maeght
fot. AL
Zbudowana w Średniowieczu warownia w kształcie wydłużonej, rozciągniętej południkowo elipsy, z zachowanymi w stanie prawie nienaruszonym murami obronnymi (zbudowanymi w ich obecnym kształcie na polecenie Franciszka I, na wzór cytadeli nicejskiej, w latach 1537-1547) i wieżą mieszkalną; zabudowa uroczej starówki pochodzi głównie z XVI i XVII w.
Miasto stało się znane w latach 20. XX wieku, gdy zostało "odkryte" przez artystów, m.in. przez Bonnarda i Modiglianiego. W słynnej oberży "La Colombe d'or"
zatrzymywali się poźniej - płacąc niekiedy za noclegi i wyżywienie swymi dziełami - Matisse, Picasso, Braque, Miró, Léger, Chagall (który od 1966 mieszkał w Saint-Paul-de-Vence aż do śmierci w roku 1985 i na tutejszym cmentarzu jest pochowany), a także pisarze (jak F. Scott Fitzgerald, James Baldwin, Jean-Paul Sartre czy Simone de Beauvoir) i aktorzy (Greta Garbo, Catherine Deneuve, Sophia Loren, Yves Montand, Simone Signoret, Romy Schneider, i inni); dziś przyjeżdżają tu równie wybitni i sławni goście.
Do głównych zabytków Saint-Paul-de-Vence należą mury obronne, gotycki kościół z XII-XIII w. (odrestaurowany w XVII w. i podniesiony do godności kolegiaty - Église collégiale de la Conversion-de-Saint-Paul
- w 1666 roku), z kilkoma wybitnymi dziełami sztuki w samym kościele (m.in. obrazem przedstawiającym św. Katarzynę Aleksandryjską być może autorstwa Tintoretta) i w skarbcu. Warto przejść główną ulicą, rue Grande
, od bramy północnej
do południowej
, mijając pod drodze jedną z najładniejszych fontann Saint-Paul-de-Vence
; za bramą południową zaczyna się teren cmentarza
, na którym pochowany jest, jak wspomniano, m.in. Marc Chagall. Markerem
zaznaczony jest jeden z głównych placów miasta, przy którym wznosi się średniowieczna wieża pełniąca dziś funkcję ratusza; nieopodal ma siedzibę lokalne muzeum historyczne, Musée d'Histoire Locale de St-Paul. Atrakcję dla turystów stanowią też liczne galerie sztuki, które można znaleźć na niemal każdej ulicy.
SANT-PAUL-DE-VENCE
Fondation Maeght, Fernand Léger,
La partie de campagne, 1954
fot. AL
Najsłynniejszą jednak atrakcją Saint-Paul-de-Vence jest tzw. Fondation Maeght
, galeria usytuowana w nowoczesnym budynku (a właściwie skomplikowanym systemie zabudowań i elementów ogrodowych) zaprojektowanym przez José-Lluisa Serta, w pięknym lesie sosnowym na wzgórzu zwanym La Gardette, ok. 1 km na północny zachód od centrum miasta. Fundację założyli w 1964 roku Aimé i Marguerite Maeght, marszandzi zaprzyjaźnieni z Chagallem, Matisse'm, Miró i innymi wybitnymi artystami XX wieku. Fondation Maeght uważana jest za jedno z najlepszych na świecie prywatnych muzeów sztuki współczesnej; można tu podziwiać dzieła (obrazy, rysunki, rzeźby, ceramikę) autorstwa Alberta Giacomettiego, Joana Miró, Marca Chagalla, Georgesa Braque'a, Pierre'a Bonnarda, Fernanda Légera, i wielu innych.
Stałą ekspozycję stanowią głównie rzeźby w ogrodzie, we wnętrzach wystawy są zmieniane. Muzeum odwiedza rocznie ok. 250 tys. osób.