Sankt Gallen (nazwa francuska: Saint-Gall) - to liczące ok. 75 tys. mieszkańców miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, położone 86 km na wschód od Zurychu (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica kantonu Sankt Gallen, znana głównie z założonego w VIII wieku opactwa benedyktyńskiego, wpisanego na Listę Swiatowego Dziedzictwa UNESCO.
Początek historii miasta (podobnie jak jego nazwa) jest wiązany z mnichem Gallusem (Sankt Gallen, Saint-Gall), który towarzyszył irlandzkiemu misjonarzowi Kolumbanowi działającemu w Europie na przełomie VI i VII wieku, i który prawdopodobnie w 612 roku zatrzymał się w miejscu, gdzie leży dzisiejsze miasto Sankt-Gallen, by spędzić tu resztę życia jako pustelnik. W 720 roku powstał w tym miejscu klasztor benedyktynów, później opactwo (na początku XIII wieku podniesione do rangi księstwa), które stało się jednym z najważniejszych ośrodków nauki i sztuki w średniowiecznej Europie (zwłaszcza w IX-XI wieku), nie przyjęło reformacji (inaczej niż osada, ktora rozwinęła się wokół opactwa) i przetrwało aż do roku 1803, gdy zostało skasowane przez władze utworzonego wówczas kantonu Sankt-Gallen. Dziś miasto Sankt Gallen, stolica kantonu, jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych północno-wschodniej Szwajcarii, ważnym węzłem komunikacyjnym, ośrodkiem naukowym (jako siedziba założonego w 1898 roku Uniwersytetu Sankt Gallen uważanego za jedną z najlepszych w Europie uczelni wyższych specjalizujących się w biznesie, ekonomii, prawie, zarządzaniu i stosunkach międzynarodowych), a także ośrodkiem turystycznym, znanym głównie ze wspomnianego wyżej opactwa, ale też z kilku godnych uwagi muzeów.
Pierwotny wczesnoromański zespół kościelno-klasztorny benedyktyńskiego opactwa Sankt Gallen nie przetrwał do naszych czasów (zachowała się tylko krypta); barokowy kościół i zabudowania klasztorne w obecnym kształcie pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku.
W oznaczonym markerem
kościele
warto zwrócić m.in. uwagę na ołtarz główny, malowidła ścienne, rokokowe zdobione stalle, ambonę i konfesjonały. Za największą atrakcję opactwa uchodzi jednak słynna (dostępna dla publiczności) biblioteka, Stiftsbibliothek St. Gallen
, jedna z najstarszych i najważniejszych klasztornych bibliotek na świecie, z ogromnym, obejmującym ok. 170 tys. voluminów księgozbiorem, w tym tysiące rękopisów (z których najstarsze pochodzą z VIII i IX wieku) i inkunabułów.
Do innych ważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych Sankt Gallen zalicza się: (1) kościół św. Wawrzyńca
(Kirche St. Laurenzen) o historii sięgającej XII wieku, pierwotnie katolicki, w czasie reformacji przejęty przez protestantów, wielokrotnie przebudowywany, w obecnym neogotyckim kształcie pochodzący z połowy XIX wieku, (2) Waaghaus
, pochodzący z końca XVI wieku późnogotycki budynek dawnej wagi miejskiej, (3) otwarte w 1877 roku, mieszczące się w neoklasycystycznym budynku Muzeum Sztuk Pięknych
(Kunstmuseum), (4) Muzeum Historyczno-Etnologiczne
(Historisches und Völkerkundemuseum), oraz (5) Muzeum Włókiennictwa
(Textilmuseum), poświęcone historii tego przemysłu w rejonie Sankt Gallen (pochodzące stąd hafty były w XIX wieku i na początku XX wieku jedną z najważniejszych dziedzin szwajcarskiego eksportu).
więcej informacji w przygotowaniu