Galeria zdjęć
O ile wiadomo, osada iberyjska istniała w miejscu, gdzie leży obecna miejscowość Sant Feliu de Guíxols, już w Starożytności; później została podbita przez Arabów, a następnie przez Karola Wielkiego - niektóre źródła podają, że wówczas przebudowano i przkształcono na kościół św. Feliksa wcześniej stojący w miejscu obecnego Plaça Monestir zamek władców iberyjskich. W X wieku założono benedyktyński klasztor Sant Feliu (Iglesia-Monasterio de Sant Feliu), o którym pierwsze wzmianki pochodzą z roku 961. Pozostałości ufortyfikowanego klasztoru, panującego niegdyś nad okolicą, wielokrotnie przebudowywanego, uchodzą za najważniejszy zabytek miasta; dziś mieści się tu miejskie muzeum historyczne.
Do najważniejszych zachowanych elementów zespołu klasztornego należą: wieże, kościół, a przede wszystkim słynna Porta Ferrada, romańska fasada z podkowiastymi łukami z czasów przed-romańskich, symbol miasta.
Warto zwrócić uwagę w szczególności na Casa Patxot (Passeig de Mar 40, przy skrzyżowaniu z Carrer Algavira), a także, po przeciwnej stronie, na Casino la Constància, zbudowane w 1888 roku. Markerem oznaczony jest rynek, Plaça del Mercat (plac i secesyjna hala targowa), uważany, wraz z siecią otaczających go wąskich uliczek, za centrum starego miasta; przy rynku stoi też XVI-wieczny ratusz.
Szczególną atrakcję może stanowić słynne Muzeum Zabawek (Museu d'Historia de la Joguina, Rambla Vidal 48-50).
Będac w Sant Feliu de Guíxols warto dotrzeć na wzgórze - pustelnię św. Elma (Ermita de Sant Elm), sięgającą początków XIII wieku. Pierwsza kaplica na wzgórzu powstała w połowie XV wieku; poźniej była wielokrotnie przebudowywana, niszczona i odbudowywana. Rozciąga się stąd piękny widok na okolicę - podobno (tak wynika z wykutego w skale napisu) właśnie w tym miejscu poeta Ferran Agullo wpadł na pomysł, by tę część hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego nazwać Costa Brava.
Festiwal Porta Ferrada
- Sant Feliu de Guíxols słynie z wielu imprez, organizowanych cyklicznie w lecie, z których bodaj najważniejszym staje się (odbywający się od 1958 roku na terenie zespołu klasztornego) międzynarodowy festiwal Porta Ferrada (teatr, muzyka, taniec); inne festiwale odbywają się np. 12 lipca i 1 sierpnia.
Informacje dodatkowe
- Słynną ciekawostką przyrodniczą w okolicy Sant Feliu de Guíxols jest Pedralta - formacja skalna z gigantyczną "kołyszącą się skałą" (można ją poruszyć siłą mieśni).