Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Tossa de Mar

Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Niewielkie (ok. 5 tys. mieszkańców) miasto w Hiszpanii, położone nad Morzem Śródziemnym, na wybrzeżu Costa Brava, 87 km na północny wschód od Barcelony , 38 km na południe od Girony . Kurort, znany z dobrze zachowanej, pięknej starówki otoczonej murami obronnymi, oraz z kilku plaż. Dojazd: od strony Barcelony drogą C-32 i GI-600 w kierunku Blanes , dalej malowniczą drogą GI-682 wzdłuż wybrzeża; z Girony: C-250, C-65, C-253a i wreszcie GI-681 (➤ mapka)(➤ mapka).

TOSSA DE MAR
stare miasto
widok z drogi GI-682
fot. PL
O ile wiadomo, tereny zajmowane dziś przez Tossa de Mar były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. Między IV a I wiekiem p.n.e. zakładali tu osady Iberowie, nieco poźniej dotarli Rzymianie, o czym świadczą choćby pozostałości rzymskiej willi (zob. niżej) i liczne artefakty eksponowane w miejskim muzeum. W czasach rzymskich miasto nazywało się Turissa, później (w czasach arabskich) nosiło nazwę Tursam, w Średniowieczu - Tursa.

W X wieku władzę nad regionem, pozostającym wówczas w rękach hrabiów Barcelony, przejął opat klasztoru Santa Maria w Ripoll, który w 1187 roku nadał miejscowości prawa miejskie; zapewne w tym czasie zbudowany został na wzgórzu Mont Guardí pierwszy kościół. W XII wieku miasto zostało otoczone murami obronnymi, a na szczycie wzgórza wzniesiono zamek, który do początków XIX wieku był rezydencją opata. Później w tym miejscu stanęła działająca do dziś latarnia morska. Prawdopodobnie w XV wieku miasto zaczęło się rozrastać, nie mieszcząc się w granicach murów, i w ciągu następnych dwóch stuleci zajęło mniej więcej ten obszar, który zajmuje obecnie.

Starówka Tossa de Mar (Vila Vella), z labiryntem wąskich brukowanych uliczek, otoczona potężnymi murami z czterema basztami i trzema okrągłymi wieżami oznaczonymi markerami , i , jest jedynym tak dobrze zachowanym średniowiecznym (w kształcie sięgającym XIV wieku) miastem na wybrzeżu Katalonii.

COSTA BRAVA
widok z drogi GI-682 w kierunku Tossa de Mar
fot. PL
Poza murami stoi obecny kościoł parafialny , poświęcony św. Wincentemu z Saragossy (męczennikowi ukrzyżowanemu na początku IV wieku), zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku - mówi się, że może pomieścić wszystkich mieszkańców miasta. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na kaplicę św. Sebstiana.

Jeszcze dalej od starego miasta, przy skrzyżowaniu Avinguda del Pelegrí i Carrer Maria Auxiliadora, stoi inny interesujący obiekt sakralny - kaplica św. Michała (Sant Miquel) z godnym uwagi barokowym ołtarzem. Po przeciwnej stronie placu, na wschód od kaplicy, można zobaczyć zabudowania dawnego szpitala dla ubogich, ufundowanego w drugiej połowie XVIII wieku przez jednego z mieszkańców (o nazwisku Tomás Vidal i Rey), który, jak wielu innych Hiszpanów i Katalończyków w owym czasie, wzbogacił się w Ameryce; mieści się tu obecnie miejski ośrodek kultury.


TOSSA DE MAR
w głębi po lewej - przylądek Cap de Tossa i Stare Miasto
po prawej - plaża
fot. PL
Główną plażą Tossa de Mar jest duża (prawie 400 m długości i ok. 60 m szerokości) Platja Gran , położona na północ od starego miasta. Po przeciwnej stronie cypla, na południowy zachód od starego miasta, w pobliżu murów, leży mała, bardzo malownicza plaża zwana El Codolar . Z kolei po drugiej stronie zatoki, na wschodnim skraju miasta, leży mniejsza i węższa niż plaża główna, ale zwykle nie tak zatłoczona, plaża La Mar Menuda - z wypożczalnią różnego rodzaju sprzętu do uprawiania sportów wodnych.

Stosunkowo niedaleko od plaż miejskich w Tossa de Mar mozna znaleźć inne, małe, nadzwyczaj malownicze plaże w wąskich, otoczonych skałami zatoczkach (jedną z nich jest np. plaża w zatoce Cala Giverola, parę kilometrów na północny wschód od plaży głównej, licząc w linii prostej - kilka obrazków z tego miejsca można zobaczyć w galerii zdjęć niżej); niestety znalezienie do nich drogi dojazdu lub dojścia nie zawsze jest łatwe.

CALA GIVEROLA
mała malownicza plaża położona na północny-wschód od Tossa de Mar
fot. PL

Villa Romana dels Ametllers
  • W 1914 roku odkryto w Tossa de Mar pozostałości willi rzymskiej (Villa Romana dels Ametllers) , a właściwie wielkiej posiadłości ziemskiej (pokrywającej dużą część dzisiejszej miejscowości Tossa de Mar) z willą złożoną z luksusowej części rezydencjalnej (mozaiki, stiuki, marmurowe rzeźby, fontanny, spa, rozbudowany system centralnego ogrzewania) oraz części gospodarczej, związaną z prowadzonym gospodarstwem rolnym (winnica, oliwki). Willę uważa się za jedno z najważniejszych świadectw obecności rzymskiej w dzisiejszej Hiszpanii (wówczas prowincji zwanej Hispania Tarraconensis), a zarazem dowód, że już wówczas zajmowali się oni tu produkcją wina i oliwy. Ruiny zabudowań można zobaczyć w miejscu, gdzie prowadzono wykopaliska; większość przedmiotów przeniesiono do muzeum miejskiego.


Muzeum Miejskie
  • Markerem oznaczone jest warte odwiedzenia muzeum miejskie - Museu de la Vila Vella, stojące w obrębie murów, przy głównym placu starówki (Plaça Roig i Soler), mieszczące się w budynku, który był niegdyś siedzibą gubernatora, zarządzającego miastem w imieniu opata klasztoru w Ripoll. Muzeum powstało w 1935 roku. W części archeologicznej eksponowane są przedmioty od czasów prehistorycznych do późnego Średniowiecza - w szczególności fagmenty mozaiki z atrium willi rzymskiej dels ametllers, a także przeniesione stamtąd rzeźby, ceramika, monety, narzędzia, przedmioty codziennego użytku. W muzeum można także podziwiać dzieła sztuki hiszpańskich i zagranicznych artystów, którzy odwiedzali miasto w latach 30. XX wieku.

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Tossa de Mar była pierwszym miejscem w Katalonii (i na świecie), które zakazało, w 1989 roku, organizowania tzw. walk byków.

Galeria zdjęć

TOSSA DE MAR
przylądek Cap de Tossa
fot. PL
TOSSA DE MAR
plaża
fot. PL
TOSSA DE MAR
plaża
fot. PL
TOSSA DE MAR
promenada spacerowa
fot. PL

TOSSA DE MAR
fot. PL
CALA GIVEROLA
mała malownicza plaża położona na północny-wschód od Tossa de Mar
fot. PL
TOSSA DE MAR
przylądek Cap de Toss
fot. PL
TOSSA DE MAR
plaża
fot. PL

TOSSA DE MAR
fot. PL
CALA GIVEROLA
mała malownicza plaża położona na północny-wschód od Tossa de Mar
fot. PL
TOSSA DE MAR
fot. PL
TOSSA DE MAR
widok na miasto z drogi GI-682
fot. PL

CALA GIVEROLA
mała malownicza plaża położona na północny-wschód od Tossa de Mar
fot. PL
TOSSA DE MAR
fot. PL
COSTA BRAVA
okolice Tossa de Mar, Cala Giverola
fot. PL