Galeria zdjęć
![](images_rama/red_A.gif)
![](images_rama/red_B.gif)
![](images_rama/red_C.gif)
O ile wiadomo, tereny zajmowane dziś przez Tossa de Mar były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. Między IV a I wiekiem p.n.e. zakładali tu osady Iberowie, nieco poźniej dotarli Rzymianie, o czym świadczą choćby pozostałości rzymskiej willi (zob. niżej) i liczne artefakty eksponowane w miejskim muzeum. W czasach rzymskich miasto nazywało się Turissa, później (w czasach arabskich) nosiło nazwę Tursam, w Średniowieczu - Tursa.
W X wieku władzę nad regionem, pozostającym wówczas w rękach hrabiów Barcelony, przejął opat klasztoru Santa Maria w Ripoll, który w 1187 roku nadał miejscowości prawa miejskie; zapewne w tym czasie zbudowany został na wzgórzu Mont Guardí
![](images_rama/green_1.gif)
![](images_rama/brown_1.gif)
![](images_rama/brown_2.gif)
![](images_rama/brown_3.gif)
Poza murami stoi obecny kościoł parafialny
![](images_rama/yellow_1.gif)
Jeszcze dalej od starego miasta, przy skrzyżowaniu Avinguda del Pelegrí i Carrer Maria Auxiliadora, stoi inny interesujący obiekt sakralny - kaplica św. Michała
![](images_rama/yellow_2.gif)
Główną plażą Tossa de Mar jest duża (prawie 400 m długości i ok. 60 m szerokości) Platja Gran
![](images_rama/green_2.gif)
![](images_rama/green_4.gif)
Stosunkowo niedaleko od plaż miejskich w Tossa de Mar mozna znaleźć inne, małe, nadzwyczaj malownicze plaże w wąskich, otoczonych skałami zatoczkach (jedną z nich jest np. plaża w zatoce Cala Giverola, parę kilometrów na północny wschód od plaży głównej, licząc w linii prostej - kilka obrazków z tego miejsca można zobaczyć w galerii zdjęć niżej); niestety znalezienie do nich drogi dojazdu lub dojścia nie zawsze jest łatwe.
Villa Romana dels Ametllers
- W 1914 roku odkryto w Tossa de Mar pozostałości willi rzymskiej (Villa Romana dels Ametllers)
, a właściwie wielkiej posiadłości ziemskiej (pokrywającej dużą część dzisiejszej miejscowości Tossa de Mar) z willą złożoną z luksusowej części rezydencjalnej (mozaiki, stiuki, marmurowe rzeźby, fontanny, spa, rozbudowany system centralnego ogrzewania) oraz części gospodarczej, związaną z prowadzonym gospodarstwem rolnym (winnica, oliwki). Willę uważa się za jedno z najważniejszych świadectw obecności rzymskiej w dzisiejszej Hiszpanii (wówczas prowincji zwanej Hispania Tarraconensis), a zarazem dowód, że już wówczas zajmowali się oni tu produkcją wina i oliwy. Ruiny zabudowań można zobaczyć w miejscu, gdzie prowadzono wykopaliska; większość przedmiotów przeniesiono do muzeum miejskiego.
Muzeum Miejskie
-
Markerem
oznaczone jest warte odwiedzenia muzeum miejskie - Museu de la Vila Vella, stojące w obrębie murów, przy głównym placu starówki (Plaça Roig i Soler), mieszczące się w budynku, który był niegdyś siedzibą gubernatora, zarządzającego miastem w imieniu opata klasztoru w Ripoll. Muzeum powstało w 1935 roku. W części archeologicznej eksponowane są przedmioty od czasów prehistorycznych do późnego Średniowiecza - w szczególności fagmenty mozaiki z atrium willi rzymskiej dels ametllers, a także przeniesione stamtąd rzeźby, ceramika, monety, narzędzia, przedmioty codziennego użytku. W muzeum można także podziwiać dzieła sztuki hiszpańskich i zagranicznych artystów, którzy odwiedzali miasto w latach 30. XX wieku.
Informacje dodatkowe
- Warto wiedzieć, że Tossa de Mar była pierwszym miejscem w Katalonii (i na świecie), które zakazało, w 1989 roku, organizowania tzw. walk byków.