Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Sant Julià de Lòria

Andora (➤ mapka)(➤ mapka)
Liczące ok. 7,5 tys. mieszkańców miasto w Andorze, położone w najbardziej na południe wysuniętej części kraju, nad rzeką La Valira, ok. 7 km od granicy hiszpańskiej i ok. 7 km na południowy zachód od miasta Andorra la Vella , stolicy Andory, przy drodze CG-1 (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica parafii.

SANT JULIÀ DE LÒRIA
Avinguda Verge de Canòlich
fot. PL
Glównym zabytkiem miasta jest stojący w centrum miejscowości, pochodzący z XII wieku romański kościół - Església de Sant Julià i Sant Germà, później wielokorotnie przebudowywany, z wieżą w stylu lombardzkim z kilkoma godnymi uwagi dziełami sztuki we wnętrzu. Dla części turystów interesująca może być wizyta w Museu Fàbrica Reig - położonym w pobliżu wspomnianego kościoła muzeum mieszczącym się w dawnej fabryce tytoniu i poświęconym wszystkiemu, co wiąże się z przemysłem tytoniowym, do niedawna będącym główną gałęzią (a dziś, obok turystyki, jedną z głównych gałęzi) gospodarki Andory i w szczególności rejonu Sant Julià de Lòria.


Parafia Sant Julià de Lòria jest najbardziej na południe wysuniętą parafią Andory, liczącą niecałe 10 tys. mieszkańców, graniczącą z parafiami Andorra la Vella i Escaldes-Endorgany (na północnym wschodzie) oraz z hiszpańską wspólnotą autonomiczną Katalonia. Za najważniejszą (poza miastem Sant Julià de Lòria) atrakcją turystyczną regionu uważa się sanktuarium maryjne znane jako La Mare de Déu de Canòlic (lub: Canòlich) o historii sięgającej XIII wieku, położone na wysokości 1635 m n.p.m., do którego corocznie w ostatnią sobotę maja pielgrzymują wierni z parafii i innych regionów Andory. Dojazd: przez Aixovall, skąd drogą CG-6 do Bixessarri i następnie wąską, krętą i malowniczą drogą CS-111.