Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Sochaczew

Polska, województwo mazowieckie (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (niecałe 40 tys. mieszkańców) i gmina w centralnej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad Bzurą, 56 km na zachód od Warszawy (➤ mapka)(➤ mapka).

Sochaczew jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1138 roku; prawdopodobnie w drugiej połowie XIV wieku miejscowość uzyskała prawa miejskie. W 1476 roku, po śmierci ostatniego przedstawiciela linii miejscowych Piastów, Sochaczew został wcielony do Korony Królestwa Polskiego przez Kazimierza Jagiellończyka, pozostając miastem królewskim do 1793 roku. Najlepszym okresem historii miasta były wieki XV i XVI. W 1590 roku wybuchł w Sochaczewie wielki pożar. Miasto odbudowano, ale nękające region w XVII wieku wojny i epidemie nie pozwoliły na powrót do dawnej świetności.
SOCHACZEW
rynek
fot. AL
SOCHACZEW
Ratusz-Muzeum
fot. AL


Po II rozbiorze Polski Sochaczew znalazł się - do I wojny światowej - w zaborze rosyjskim (choć bezpośrednio po 1793 roku miasto zajęły na pewien czas wojska pruskie). Po wielkich zniszczeniach, jakie przyniosła miastu pierwsza wojna światowa, Sochaczew wrócił do Polski. W 1939 roku w pobliżu Sochaczewa została rozegrana największa bitwa kampanii wrześniowej, zwana Bitwą nad Bzurą (albo bitwą pod Kutnem).

SOCHACZEW
skwer przed kościołem św. Wawrzyńca
fot. AL
Sochaczew nie jest uważany za szczególnie atrakcyjny cel turystyczny. Przejeżdżając przez miasto warto jednak zatrzymać się na rynku (pl. Kościuszki), przy którym stoi m.in. kościół św. Wawrzyńca i klasycystyczny ratusz zbudowany w latach 1825-1828 na miejscu wcześniej istniejącego, zbudowanego w 1780 roku, ale po kilkudziesięciu latach rozebranego), zniszczony w czasie I wojny światowej, w 1918 roku odbudowany. Mieści się dziś w nim Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Dla miłośników kolei (i historii kolei) interesująca może być informacja, że w Sochaczewie, przy ulicy Towarowej 7, działa oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - Muzeum Kolei Wąskotorowej. W samym mieście, poza obiektami wymienionymi wyżej, interesujące dla turysty mogą być jeszcze ruiny dawnego zamku książąt mazowieckich (ale trzeba powiedzieć, że są to raczej zaledwie resztki ruin).

Stosunkowo niedaleko od Sochaczewa znajdują się dwa duże kompleksy leśne - Puszcza Kampinoska i Puszcza Bolimowska. Największą jednak atrakcją turystyczną w pobliżu Sochaczewa, odwiedzaną przez rzesze turystów z kraju i zagranicy, jest Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, wsi oddalonej od Sochaczewa od zaledwie 7,5 km.


Informacje dodatkowe
  • Według niektórych źródeł w Sochaczewie zmarł w 1138 roku król Bolesław Krzywousty (tego wydarzenia ma jakoby dotyczyć pierwsza zachowana wzmianka o Sochaczewie); pewności jednak w tej sprawie nie ma.