Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Sparta

Grecja, Peloponez (➤ mapka)(➤ mapka)
strona w przygotowaniu


Sparta [Σπάρτη] - to liczące ok. 20 tys. mieszkańców miasto w Grecji, położone w regionie Peloponez, w dolinie rzeki Evrotas ([Ευρώτας]), głównej rzeki Lakonii, na północny wschód od stanowiącego naturalną granicę między Lakonią a Mesenią masywu górskiego Tajget ,(także: Tajgetos [Ταΰγετος]), długiego na ok. 100 km i ciągnącego się na południe w stronę przylądka Matapan (także: Tenaron), najdalej na południe wysuniętego przylądka Peloponezu, 213 km na południowy zachód od Aten , 57 km na południe od Tripoli , stolicy regionu Peloponez, 100 km (28 km w linii prostej) na wschód od Kalamaty , stolicy Mesenii (mapka(➤ mapka)). Stolica jednostki regionalnej Lakonia. Na północ od miasta znajduje się stanowisko archeologiczne z ruinami starożytnej Sparty.

Dzisiejsza Sparta leży w miejscu starożytnej Sparty, która po tym, jak straciła na znaczeniu jeszcze w Starożytności, nigdy już nie odzyskała dawnej świetności - w Średniowieczu polityczne i kulturalne centrum Lakonii przeniosło się do pobliskiej Mistry, położonej kilka kilometrów na zachód od Sparty, a samą Spartę, w czasie, gdy Grecja odzyskała niepodległość, zamieszkiwało zaledwie kilka tysięcy osób. Nakazana dekretem Ottona I Wittelsbacha, pierwszego króla niepodległej nowożytnej Grecji, rozbudowa miasta zaczęła się w 1834 roku i choć Sparta nie przekształciła się w stutysięczne miasto, jak przewidywał projekt, stała się ponownie gospodarczym, administracyjnym, kulturalnym i naukowym centrum Lakonii, choć nie należy do najważniejszych i najpopularniejszych ośrodków turystycznych kraju.

Główny plac miasta oznaczony jest markerem . Markerem oznaczone jest Muzeum Archeologiczne zbudowane w latach 70. XIX wieku, gromadzące lokalne znaleziska archeologiczne, a markerem - muzeum poświęcone uprawie oliwek i produkcji oliwy od czasów prehistorycznych. Ruiny starożytnej Sparty (kilka odkrywek) zachowały się na akropolu , w odległości ok. 1 km od centrum miasta. Jedynym zabytkiem starożytnym znajdującym się w granicach dzisiejszej Sparty jest oznaczony markerem budynek z wapienia z końca V wieku p.n.e., pełniący niegdyś prawdopodobnie funkcję świątyni, dziś zwany "grobem Leonidasa", od imienia słynnego króla Sparty, dowódcy wojsk greckich, bohatersko broniących w 480 roku p.n.e. przesmyku termopilskiego przed przeważającymi siłami Persów; markerem oznaczony jest stojący niedaleko pomnik Leonidasa.


więcej informacji w przygotowaniu