Tereny, na których leży dzisiejsze Thonon-les-Bains (zwane też krótko: Thonon), były zasiedlone już w neolicie; są też dowody, że również w czasach rzymskich istniała tu osada, choć nie jest znana jej nazwa. Nie ma informacji o losach miejscowości we wczesnym Średniowieczu, natomiast wiadomo, że tereny, na których leży Thonon, od XI wieku znajdowały się w rękach hrabiów Sabaudii, i że od połowy XIII wieku Thonon-les-Bains było już osadą o charakterze miejskim (formalnie prawa miejskie nadał jej w 1266 roku Piotr II Sabaudzki), pod koniec stulecia otoczoną murami (obejmującymi również przedmieście Rives). W XIV wieku Thonon-les-Bains stało się jednym z ważniejszych miast Sabaudii: powstał wówczas zamek, pełniący początkowo funkcję twierdzy i więzienia, lecz w 1410 roku przebudowany i przekształcony w rezydencję władców, co zapoczątkowało szybki rozwój miejscowości jako ważnego miasta hrabstwa, a od 1416 roku suwerennego Księstwa Sabaudii-Piemontu, i stolicą historycznego regionu Chablais (dziś podzielonego między Francję i Szwajcarię - zob. niżej) - aż do 1860 roku, gdy na mocy traktatu zwartego w Turynie Sabaudia, podobnie jak hrabstwo Nicei, została włączona do Francji.
Thonon-les-Bains leży na południowym brzegu Jeziora Genewskiego, na północ od masywu górskiego Chablais będącego częścią Prealp Sabaudzkich. Centrum miasta, częściowo wyłączone z ruchu samochodów, skupione wokół Grande Rue , leży na wysokości 431 m n.p.m., kilkadziesiąt metrów nad poziomem lustra wody Jeziora Genewskiego.
Nad samym Jeziorem Genewskim leży dzielnica Rives, kiedyś osada rybacka i przedmieście Thonon. Dziś atrakcją dla turystów jest port jachtowy (obok portu rybackiego ) oraz przystań dla statków pływających na Jeziorze Genewskim, w tym statków wycieczkowych. Z centrum miasta, od punktu oznaczonego markerem (stacja Belvédère, przy Rue Michaud), do stacji w Rives, jeżdzi Funiculaire de Thonon-les-Bains, szynowa kolej linowo-terenowa (długość trasy wynosi 243 m, a deniwelacja 46 m), zbudowana w 1888 roku, później dwukrotnie modernizowana (w 1951 i w 1989 roku), obecnie całkowicie zautomtyzowana i stanowiąca sama przez się atrakcję dla wielu turystów. Z Rives wzdłuż Quai de Ripaille prowadzi popularna promenada, prowadząca do płatnej plaży miejskiej, Plage Municipale . Dalej są jeszcze dwie plaże, Plage de la Pinède i Plage de Saint-Disdille ; ta ostatnia położona już niedaleko ujścia rzeki Dranse (rezerwat przyrody, ścieżka piesza) i drugiej mariny w Thonon, znanej jako Port de Ripaille , zbudowanej w latach 80. XX wieku (➤ mapka)(➤ mapka).
Za najważniejsze zabytki Thonon-les-Bains uchodzą:
- kościół Saint-Hippolyte , pochodzący z XII wieku (zachowała się z tego czasu tylko krypta romańska), poźniej, w XVII wieku, przebudowany w lokalnym (sabaudzkim) stylu barokowym (obok stoi bazylika Saint-François-de-Sales, budowana w latach 1889-1930);
- Le Château de Sonnaz , posiadłość należąca do arystokratycznej rodziny Gerbaix de Sonnaz, zbudowana w 1666 roku na ruinach dawnego zamku hrabiów Sabaudii (w budynku mieści się dziś m.in Musée du Chablais, a także biuro informacji turystycznej);
- Château de Rives zwany też Château de Montjoux, niewielka twierdza zbudowana w XIV wieku mająca chronić wejście do portu;
- Château de Ripaille , pałac z XV-XVIII wieku, z sosnowo-dębowym lasem (stanowiącym niegdyś tereny łowieckie książąr Sabaudii), arboretum i winnicą;
- La Chapelle de la Visitation - dawna kaplica klasztorna, od lat 90. XX wieku, galeria sztuki współczesnej;
- pochodząca z XII wieku, zachowana w dzielnicy Rives wieża , będąca niegdyś miejscem poboru podatków.
Informacje dodatkowe
- Chablais - to region niegdyś będący prowincją Księstwa Sabaudii-Piemontu, dziś podzielony na trzy części: jedna leży we francuskiej Sabaudii, a dwie w Szwajcarii, jedna w kantonie Vaud, a druga w kantonie Valais.
- Warto wiedzieć, że we wspomnianym wyżej zamku Ripaille pierwszy książę Sabaudii Amadeusz VIII przyjął (około 1440 roku) papieża Eugeniusza IV, a niedługo potem sam został papieżem (a właściwie antypapieżem, bo nie został uznany przez większość hierarchów kościoła katolickiego), przyjmując imię Feliksa V.
- Thonon-les-Bains jest miejscem, gdzie zaczyna się tzw. Route des Grandes Alpes - droga zaprojektowana w 1909 roku (jako "Route des Alpes") przez Touring Club de France i mająca prowadzić do Nicei - później trasa została nieco zmodyfikowana, przemianowana na "Route des Grandes Alpes" i kończy się w Mentonie. Pierwszy odcinek, licząc od strony Thonon, biegnie doliną rzeki Dranse, w stronę Morzine, Les Gets i Cluses.