Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Val d'Anniviers

Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka)
Val d'Anniviers - to dolina boczna doliny Rodanu, położona w Alpach Pennińskich (Walijskich), ciągnąca się na południowy wschód od rejonu Sierre w kierunku wysokich szczytów alpejskich, w tym Dent Blanche (4357 m), Matterhornu (4478 m) i Weisshornu (4506 m) (➤ mapka)(➤ mapka). Dolina jest popularnym punktem wyjścia dla ekspedycji i wycieczek górskich o różnym stopniu trudności; w zimie działają tu trzy ośrodki narciarskie.

Do niedawna w dolinie było sześć gmin: Ayer, Chandolin, Grimentz, Saint-Jean, Saint-Luc i Vissoie. Gminy te w 2009 roku połączyły się, tworząc gminę Anniviers, trzecią największą pod względem powierzchni gminę Szwajcarii, chociaż zamieszkałą przez zaledwie ok. 2700 osób. Z turystycznego punktu widzenia najważniejszymi miejscowościami doliny są Vercorin (miescowość należąca jednak nie do gminy Anniviers, lecz do gminy Chalais), Chandolin , Saint-Luc , Grimentz i Zinal . Na terytorium Chandolin i Saint-Luc, na wysokości 1680-2980 m n.p.m. działa ośrodek narciarski Saint-Luc/Chandolin, a na terenie Grimentz i Zinal, na wysokości 1327-2920 m n.p.m. - ośrodek Grimentz-Zinal; trzecim ośrodkiem narciarskim jest Vercorin (1330-2336 m n.p.m.).

Najważniejszymi szczytami wokół doliny, obok wspomnianych wyżej szczytów Dent Blanche, Matterhornu i Weisshornu są Ober Gabelhorn (4063 m) i Zinalrothorn (4221 m). Do tych pięciu szczytów nawiązuje nazwa słynnego, organizowanego od 1974 roku biegu górskiego, "wyścigu pięciu czterotysięczników" ("la course des cinq 4000", "Race of Five 4000"), prowadzącego z Sierre do Zinal (ok. 31 km odległości, 2,200 km podbiegów, 800 m w dół, z najwyższym punktem trasy na wysokości 2425 m n.p.m.).

Doliną płynie rzeka Navisence (także: Navizence), dopływ Rodanu, biorąca swój początek w lodowcu Zinal, u stóp Dent Blanche. Markerem oznaczona jest szczególna atrakcja turystyczna gminy, długi na ponad 200 m most wiszący (190 metrów nad dnem wąwozu, którym płynie tu Navisence) zwany Pont de Niouc lub Pont de l'Araignée - jedno z najpopularniejszych miejsc w Europie, gdzie uprawia się bungee jumping. W pobliżu Grimentz do Navisence wpada Gougra, potok płynący zachodnią odnogą doliny, Val de Moiry, mający swe źródła nieco powyżej położonego na wysokości 2249 m zbiornika Lac de Moiry , utworzonego przez wysoką na 148 m zaporę (Barrage de Moiry) oddaną do użytku w 1958 roku.


Vercorin

Miejscowość Vercorin jest w większości przewodników zaliczana do doliny Val d'Anniviers, chociaż nie należy do gminy Anniviers. Leży w pobliżu Sierre, na plateau na wysokości 1320 metres, nad doliną Rodanu. W zimie działa tu ośrodek narciarski (organizacyjnie połączony z pozostałymi ośrodkami narciarskimi w dolinie - jeden karnet, komunikacja, itp.), oferujący na wysokości 1330-2336 m n.p.m. 35 km w większości niezbyt trudnych tras na grzbiecie znanym jako Crêt du Midi. Trasy i wyciągi narciarskie w okolicy Vercorin: mapka(➤ mapka).

Chandolin

Chandolin - to mała, licząca ok. 100 stałych mieszkańców malownicza wieś położona na wysokości 1936 m n.p.m. (co oznacza, że jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Europie). Pierwszy hotel w Chandolin powstał pod koniec XIX wieku, od 1960 roku dociera tu asfaltowa szosa (4,5 km z Saint-Luc). Wyciągiem krzesełkowym Tsapé można dojechać na wysokość 2600 m, w pobliże stosunkowo łatwo dostępnego szczytu Illhorn (2716 m). W zimie tereny narciarskie Chandolin są częścią ośrodka Saint-Luc/Chandolin. Szczególną atrakcją jest

Saint-Luc

Miejscowość Saint-Luc leży na prawym brzegu Navisence, na wysokości 1500-1800 m n.p.m. W zimie Saint-Luc jest częścią ośrodka narciarskiego Saint-Luc/Chandolin, oferującego ok. 60 km tras, a także możliwości jazdy off-piste (jeden z takich zjazdów zaczyna się w pobliżu wysokiego na 3025 m n.p.m. szczytu Belle Tola ). Trasy i wyciągi narciarskie w okolicy Saint-Luc: mapka(➤ mapka). W lecie miejscowość, podobnie jak cała dolina, oferuje możliwość uprawiania turystyki pieszej (setki kilometrów szlaków); jedną z możliwych tras jest droga z Tignousa (2180 m) przez schronisko Cabane Bella Tola (2340 m) na wspomniany szczyt Bella Tola, słynący z jednego z najlepszych panoramicznych widoków na Alpy Szwajcarskie. Szczególnymi atrakcjami są zaczynająca się w Tignousa kilkukilometrowa edukacyjna "trasa planetarna" (model układu słonecznego) oraz udostępnione dla turystów obserwatorium astronomiczne François-Xavier Bagnoud .


Grimentz

Dysponująca rozbudowaną infrastrukturą turystyczną miejscowość Grimentz, licząca ok. 400 mieszkańców, leży na wysokości 1553 m n.p.m. Warto zwiedzić dobrze zachowane, wolne od ruchu samochodowego centrum miejscowości z typowymi wysokimi drewnianymi domami na wysokich podmurówkach. W okolicach Grimentz turyści mają do dyspozycji ponad 200 km tras pieszych, w tym przejścia przez przełęcze Col de Torrent (2918 m) i Pas de Lona (2787 m) do doliny Val d'Hérens, wycieczkę do wspomnianego wyżej zbiornika Lac de Moiry czy podejście do Zinal . Amaatorzy kolarstwa znajdą tu ponad 100 km tras rowerowych. Warto wiedzieć, że Grimentz jest metą organizowanego od roku 1990 corocznie pod koniec sierpnia wyścigu ATV, rozpoczynającego się, w wariancie standarowym, w Verbier (długość trasy - 125 km, deniwelacja - ponad 5 km).

W zimie tereny narciarskie Grimentz są częścią położonego na wysokości 1327-2920 m n.p.m ośrodka Grimentz-Zinal oferującego ponad 100 km tras, a także możliwości uprawiania narciarstwa off-piste. mapka(➤ mapka). Ośrodek jest jednym z większych w kantonie Valais ośrodków sportów zimowych z rozbudowaną nowoczesną infrastrukturą. W okolicach Grimentz można także uprawiać narciarstwo biegowe (prawie 20 km tras).

Zinal

Zinal, miejscowość licząca ok 700 mieszkańców, leży na wysokości 1675 m. Jest znanym ośrodkiem alpinistycznym, punktem wyjścia do wypraw na otaczające dolinę wysokie szczyty alpejskie, w tym czterotysięczniki, jak Weisshorn , Zinalrothorn czy Ober Gabelhorn . Turyści, dla których drogi wspinaczkowe na szczyty w rejonie Zinal są zbyt trudne i niebezpieczne, mają tu do dyspozycji ok. 300 km łatwiejszych szlaków i kilka położonych wysoko schronisk, takich jak Cabane du Grand Mountet (2886 m) , Cabane du Petit Mountet (2142 m), Cabane d'Arpitettaz (2786 m), Cabane de Tracuit (3256 m), a także Cabane de Sorebois (2896 m) - schronisko położone między Grimentz a Zinal, w pobliżu górnej stacji kolejki gondolowej Zinal-Sorebois.

W zimie tereny narciarskie Zinal są częścią ośrodka Grimentz-Zinal. W okolicy do dyspozycji zainteresowanych pozostaje także ok. 20 km tras narciarstwa biegowego.