Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Dent Blanche
Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka)
The Dent Blanche (4,356 m above sea lebel) is a mountain in the Pennine Alps, located in the canton of Valais, Switzerland.


Dent Blanche (4356 m n.p.m.) - to szczyt w Alpach Pennińskich (Walijskich), położony w szwajcarskim kantonie Valais / Wallis. Z uwagi na położenie, wysokość i charakterystyczny kształt uważany jest za jeden z ważniejszych i piękniejszych szczytów alpejskich. Pierwsze wejście: 18 lipca 1862 roku (Thomas Stuart Kennedy oraz William Wigram i przewodnicy - Jean-Baptiste Croz i Johann Kronig).

DENT BLANCHE
(4356 m)
fot. JD
Masyw Dent Blanche leży miejscu, gdzie zbiegają się dwa grzbiety Alp Pennińskich, grzbiet oddzielający dolinę Val d'Hérens od doliny Val d'Anniviers oraz grzbiet oddzielający Val d'Anniviers od górnych partii doliny Mattertal, mniej więcej w równej odległości (licząc w linii prostej) od miejscowości Evolène (w dolinie Val d'Hérens), Zinal (w dolinie Val d'Anniviers) i Zermatt w dolinie Mattertal. W otoczeniu Dent Blanche leży wiele innych wysokich szczytów alpejskich, z których część osiąga wysokość przekraczającą 4000 m - m.in. Grand Cornier (3962 m), Mont Collon (3637 m), Dent d'Herens (4171 m), Matterhorn , Pointe de Zinal (3789 m), Ober Gabelhorn (4063 m) i Weisshorn (4506 m), najwyższy szczyt grzbietu rozdzielającego doliny Val d'Anniviers i Mattertal.

Szczyt ma kształt piramidy, z czterema ścianami wznoszącymi się nad lodowcami i graniami prowadzącymi niemal dokładnie w cztery (geograficzne) strony świata. Markerami i oznaczone są odpowiednio schroniska Schönbielhütte (2694 m) i Cabane de la Dent Blanche (3507 m), najwyżej położone schronisko SAC (Swiss Alpine Club) w Szwajcarii. Najłatwiejsza, "normalna" droga na szczyt prowadzi z Ferpècle w dolinie Val d'Anniviers przez schronisko Dent Blanche i przełęcz Wandfluelücke w grani południowej; na grań można wejść też od wschodu, z Zermatt przez schronisko Schönbielhütte. Drogi te jednak, nawet łatwiejsza droga od strony zachodniej, są wymagającymi drogami wspinaczkowymi i nie są dostępne dla turystów.