Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Dent Blanche

Szwajcaria, Valais / Wallis (➤ mapka)(➤ mapka)
Dent Blanche (4356 m n.p.m.) - to szczyt w Alpach Pennińskich (Walijskich), położony w szwajcarskim kantonie Valais / Wallis. Z uwagi na położenie, wysokość i charakterystyczny kształt uważany jest za jeden z ważniejszych i piękniejszych szczytów alpejskich. Pierwsze wejście: 18 lipca 1862 roku (Thomas Stuart Kennedy oraz William Wigram i przewodnicy - Jean-Baptiste Croz i Johann Kronig).

DENT BLANCHE
(4356 m)
fot. JD
Masyw Dent Blanche leży w miejscu, gdzie zbiegają się dwa grzbiety Alp Pennińskich, grzbiet oddzielający dolinę Val d'Hérens od doliny Val d'Anniviers oraz grzbiet oddzielający Val d'Anniviers od górnych partii doliny Mattertal, mniej więcej w równej odległości (licząc w linii prostej) od miejscowości Evolène (w dolinie Val d'Hérens), Zinal (w dolinie Val d'Anniviers) i Zermatt w dolinie Mattertal. W otoczeniu Dent Blanche leży wiele innych wysokich szczytów alpejskich, z których część osiąga wysokość przekraczającą 4000 m - m.in. Grand Cornier (3962 m), Mont Collon (3637 m), Dent d'Herens (4171 m), Matterhorn , Pointe de Zinal (3789 m), Ober Gabelhorn (4063 m) i Weisshorn (4506 m), najwyższy szczyt grzbietu rozdzielającego doliny Val d'Anniviers i Mattertal.

Szczyt ma kształt piramidy, z czterema ścianami wznoszącymi się nad lodowcami i graniami prowadzącymi niemal dokładnie w cztery (geograficzne) strony świata. Markerami i oznaczone są odpowiednio schroniska Schönbielhütte (2694 m) i Cabane de la Dent Blanche (3507 m), najwyżej położone schronisko SAC (Swiss Alpine Club) w Szwajcarii. Najłatwiejsza, "normalna" droga na szczyt prowadzi z Ferpècle w dolinie Val d'Anniviers przez schronisko Dent Blanche i przełęcz Wandfluelücke w grani południowej; na grań można wejść też od wschodu, z Zermatt przez schronisko Schönbielhütte. Drogi te jednak, nawet łatwiejsza droga od strony zachodniej, są wymagającymi drogami wspinaczkowymi i nie są dostępne dla turystów.