Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Ventimiglia

Włochy, Liguria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 25 tys. mieszkańców, zaś cała aglomeracja, obejmująca także miejscowości Bordighera, Vallecrosia i Camporosso - ok. 55 tys. mieszkańców) i gmina w północnych Włoszech, w Ligurii, na tzw. Riviera di Ponente, u ujścia do Morza Liguryjskiego rzeki Roia, 130 km na południowy wschód od Genui , 7 km od granicy z Francją, 39 km na północny wschód od Nicei (➤ mapka)(➤ mapka). Kolejowa i drogowa miejscowość graniczna. Dojazd autostradą A10 (E80).

VENTIMIGLIA
Passeggiata Cavalotti
fot. AL
Osada, założona przez Ligurów, w II wieku p.n.e. została zdobyta przez Rzymian i nazwana Albium Intimilium, później Albintimilium. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto przechodziło z rąk do rąk, przez pewien czas było niezależnym państwem-miastem, na początku XVI wieku zostało włączone do Republiki Genui i pozostawało w jej granicach do XIX wieku.

Miasto dzieli się na dwie części - współczesną, budowaną na lewym brzegu rzeki od XIX wieku, oraz średniowieczną, na wzgórzu po prawej stronie ujścia rzeki do Morza Liguryjskiego (Ventimiglia Alta).

Najważniejszymi zabytkami w Ventimiglii są: katedra (Cattedrale di Santa Maria Assunta) , zbudowana na przełomie XI i XII wieku na ruinach poprzedniej katedry (stojącej z kolei na miejscu jeszcze dawniejszej świątyni pogańskiej), z przylegającym ośmiobocznym baptysterium z XI wieku, oraz kościół św. Michała Archanioła (Chiesa di San Michele Arcangelo) , z X wieku, później (w XI i XII wieku) przebudowany w stylu romańskim; kościół był początkowo trzynawowy, ale dwie nawy zostały zniszczone w trzęsieniu ziemi z 1628 roku.

Zachowały się też w Ventimiglii (ok. 5 km na wschód od nowszej części miasta) resztki starożytnych murów miejskich, a także rzymskiego teatru z pierwszej połowy II wieku i innych budynków.

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że w bibliotece miejskiej w Ventimiglii przechowywany jest jeden z największych we Włoszech zbiorów rękopisów i książek z XVII wieku.


Okolice

Będąc w Ventimiglii warto pamiętać o co najmniej trzech atrakcjach w najbliższej okolicy: jaskiniach Balzi Rossi, ogrodzie botanicznym Villa Hanbury i leżącym w pobliżu malowniczym miasteczku Dolceacqua.

Balzi Rossi - to zespół jaskiń i schronisk skalnych w urwisku opadającym do Morza Liguryjskiego, położonym tuż obok francusko-włoskiego przejścia granicznego (Ponte San Ludovico). W jaskiniach zachowały się groby i prehistoryczne rysunki naskalne sprzed 100 000 lat; figurki kobiece, narzędzia, broń i inne przedmioty, a także kopie rytów skalnych można zobaczyć w małym Museo Nazionale Preistorico dei Balzi Rossi (Ventimiglia, Via Balzi Rossi 9) i w Musée d'Anthropologie Prehistorique w pobliskim Monaco.

Villa Hanbury (właściwie Giardini Botanici Hanbury) - to założony w 1867 roku przez sir Thomasa Hanbury'ego ogród botaniczny, obecnie własność państwa, jeden z najwspanialszych ogrodów botanicznych we Włoszech; zob. Villa Hanbury.

Dolceacqua - to małe (ok. 2 tys.) malownicze miasteczko nad rzeką Nervią, 8 km na północ od Ventimiglii (dojazd drogą SP 64). Nad najstarszą częścią miejscowości, leżącej u stóp Monte Rebuffao, dominują ruiny średniowiecznego zamku, który zaczęli budować hrabiowie Ventimiglii w XII wieku, a później na pewien czas przejął potężny ród Doriów z Genui. Innym zabytkiem jest średniowieczny kamienny most z jednym przęsłem o długości 33 metrów z XV wieku, wielokrotnie malowany przez Claude'a Moneta, który na początku 1884 roku odwiedził Riviera di Ponente (i nazywany czasem Ponte di Monet), a także dwa kościoły - kościół parafialny Sant'Antonio z XV wieku i kościół San Giorgio z XI wieku, w którego krypcie zachowały się groby przedstawicieli rodziny Doriów.

Galeria zdjęć

VENTIMIGLIA
plaża
fot. AL
VENTIMIGLIA
Via G. Biancheri
fot. AL
VENTIMIGLIA
plaża
fot. AL
VENTIMIGLIA
rzeka Roia, ujście do Morza Liguryjskiego
fot. AL

VENTIMIGLIA
rzeka Roia, ujście do Morza Liguryjskiego
fot. AL
VENTIMIGLIA
plaża
fot. AL
VENTIMIGLIA
Passeggiata Oberdan
fot. AL
VENTIMIGLIA
stare miasto
fot. AL