Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Verbania

Włochy, Piemont (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto i gmina (ok. 30 tys. mieszkańców) we włoskim regionie Piemont, położone nad Jeziorem Maggiore , 38 km na południowy zachód od Locarno (➤ mapka)(➤ mapka). Miasto Verbania jest stolicą prowincji Verbano-Cusio-Ossola. Jest także popularną miejscowością turystyczną, znaną z parków i ogrodów, z kórych najsłynniejszym jest ogród botaniczny Villa Taranto, a także kliku cennych zabytków architektury. Dzięki centralnemu położeniu Verbania może być też dobrą bazą wypadową do zwiedzania całego regionu Jeziora Maggiore.

Miasto formalnie powstało 4 kwietnia 1939 roku w wyniku połączenia gmin Intra , położonej na zachodnim brzegu Jeziora Maggiore między potokami San Bernardino i San Giovanni ) i Pallanza , na północnym brzegu wejścia do zatoki zwanej Golfo Borromeo , stanowiącej zachodnią odnogę Jeziora Maggiore. Markerami - oznaczone są wyspy należące do archipelagu tzw. Wysp Boromejskich (Isole Borromee), z których jedna, Isolino di San Giovanni , należy do gminy Verbania (podczas gdy pozostałe - do gminy Stresa).

Za największą atrakcję Verbanii uchodzi wspomniany wyżej ogród botaniczny, Giardini Botanici Villa Taranto , położony między Intra i Pallanza, na cyplu Castagnola. W ogrodzie, zajmującym 16 hektarów, założonym w latach 1931-1940 przez Szkota Neila McEacharna, można zobaczyć ok. 20 tys. odmian roślin sprowadzonych z całego świata, w tym gatunków o szczególnej wartości botanicznej.

Za najbardziej interesujące zabytki architektury Verbanii uchodzą: XVII-wieczna bazylika Basilica di San Vittore położona w historycznym centrum Intra (stojąca w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się starożytny kościół chrześcijański z V wieku), pochodzący z pierwszej połowy XVI wieku renesansowy kościół znany jako Chiesa di Madonna di Campagna w Pallanza (zbudowany w miejscu wcześniej istniejącej romańskiej świątyni, z której pozostała tylko dzwonnica z XI wieku), oraz pochodzące z XI-XII wieku oratorium San Remigio , z dodanym w XIV wieku portykiem. Markerami i oznaczone są odpowiednio Palazzo Viani-Dugnani i Palazzo Innocenti-Biumi, mieszczące interesujące Museo del Paesaggio (malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika i archeologia).


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że na wspomnianej wyżej małej wysepce Isolino di San Giovanni w latach 1927-1952 rezydował (w XVII-wiecznym Palazzo Borromeo) jeden z najwybitniejszych dyrygentów włoskich, Arturo Toscanini (dziś wyspa, będąca własnością prywatną, nie jest dostępna dla turystów).
  • Dla części czytelników interesująca może być informacja, że na oznaczonym markerem cmentarzu w Biganzolo został pochowany jeden z najwybitniejszych matematyków wszystkich czasów, Bernhard Riemann, który w wieku 40 lat zmarł w 1860 roku w miejscowości Selasca koło Intry, gdzie, chory (prawdopodobnie na gruźlicę), mieszkał w ostatnich latach życia.