Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Waterloo

Belgia, Brabancja Walońska (➤ mapka)(➤ mapka)
Liczące ok. 30 tys. mieszkańców miasto w Belgii, w prowincji Brabancja Walońska, położone 24 km na południe od Brukseli (➤ mapka)(➤ mapka). W pobliżu Waterloo w 1815 roku miała miejsce słynna bitwa, w której wojska koalicji anty-francuskiej pokonały wojska Napoleona.

WATERLOO
Braine-l'Alleud, Butte du Lion
z prawej rotunda z panoramą bitwy
fot. ALW
Pierwsze wzmianki o Waterloo pochodzą z XII wieku. Początkowo miejscowość nie miała większego znaczenia i zaczęła się szybciej rozwijać dopiero w XVII wieku. Dziś Waterloo jest francuskojęzycznym miastem położonym w pobliżu granicy między Brabancją Walońską i Brabancją Flamandzką. Liczy ok. 30 tys. mieszkańców (z czego około 20% stanowią obcokrajowcy pracujący w Brukseli jako politycznym centrum Unii Europejskiej) i jest ważnym w regionie ośrodkiem biznesowym, naukowym i kulturalnym. Dwiema bodaj najważniejszymi atrakcjami położonymi w centrum miasta są kościół św. Józefa (Saint-Joseph) z Kaplicą Królewską z końca XVII wieku oraz położone w pobliżu, otwarte w 1955 roku Muzeum Wellingtona, mieszczące się w budynku, w którym Wellington spędził noc przed bitwą. W pobliżu znajduje się też Biuro Informacji Turystycznej.

Bitwa znana jako Bitwa pod Waterloo, zakończona 18 czerwca 1815 roku zwycięstwem wojsk anty-francuskiej koalicji, złożonych z armii dowodzonej przez wspomnianego wyżej Arthura Wellesleya, księcia Wellington, oraz wojski pruskich pod dowództwem feldmarszałka Gebharda von Blüchera, nad wojskami Napoleona i wyznaczająca koniec ery napoleońskiej oraz początek okresu nowego porządku w Europie, miała miejsce na południe od Waterloo, na terenie dzisiejszej miejscowości Braine-l'Alleud . Markerem oznaczony jest mający upamiętniać bitwę, usypany w 1826 roku, wysoki na 45 m kopiec z pomnikiem lwa (stąd nazwa: Butte de lion), zwróconego w stronę Francji. U stóp kopca stoi rotunda z panoramą przedstawiającą bitwę, a także budynek, w którym do 2014 roku działało niewielkie muzeum figur woskowych, Musée de cire, przedstawiających najważniejsze osoby biorące udział w bitwie. W rejonie Braine-l'Alleud można zobaczyć różne miejsca istotne w różnych momentach przebiegu bitwy, m.in. zabudowania pełniące przez pewien czas rolę kwater dowódców wojsk.


Galeria zdjęć

WATERLOO
Braine-l'Alleud, widok z Butte du Lion
w dole rotunda z panoramą bitwy
fot. ALW
WATERLOO
Braine-l'Alleud
wejście do rotundy z panoramą bitwy
fot. ALW
WATERLOO
Braine-l'Alleud, Butte du Lion
jedna z tablic informacyjnych
fot. ALW
WATERLOO
Braine-l'Alleud
budynek Musée de cire
fot. ALW