Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Wavre

Belgia, Brabancja Walońska (➤ mapka)(➤ mapka)
Wavre (nazwa niderlandzka: Waver) - to liczące ok. 35 tys. mieszkańców miasto w Belgii, położone w Regionie Walońskim, w prowincji Brabancja Walońska, nad rzeką Dyle / Dijle, ok. 30 km na południowy wschód od Brukseli (➤ mapka)(➤ mapka). Od 1 stycznia 1995 roku stolica utworzonej wówczas prowincji Brabancja Walońska.

Historia Wavre sięga połowy XI wieku; prawa miejskie nadał osadzie w 1222 roku Henryk I, książę Brabancji. Dalsza historia miejscowości z turystycznego punktu widzenia nie ma większego znaczenia, chociaż dla części czytelników tej strony interesująca może być informacja, że w dniach 18-19 czerwca 1815 roku w rejonie Wavre rozegrana została bitwa między pruską tylną strażą pod dowództwem gen. Johanna von Thielmanna i - wysłanymi przez Napoleona w pościg za wycofującymi się wojskami pruskimi - trzema korpusami armii francuskiej pod dowództwem marszałka Grouchy'ego. Mimo, że Francuzi bitwę pod Wavre wygrali, ostatecznie przyczyniła się ona, być może w decydującym stopniu, do klęski Napoleona pod Waterloo, ponieważ z jednej strony opór pruskiej straży tylnej związał 33 tysiące żołnierzy francuskich, którzy w konsekwencji nie mogli wziąć udziału w bitwie pod Waterloo, a z drugiej strony trwał wystarczająco długo, by inne oddziały pruskie, pod dowództwem feldmarszałka von Blüchera mogły wspomóc pod Waterloo wojska Wellingtona.

Wavre nie uchodzi za miasto szczególnie atrakcyjne turystycznie. Będąć tu, warto zwrócic uwagę na XVIII-wieczny ratusz mieszczący się w dawnym klasztorze karmelitów, gotycki kościół św. Jana Chrzciciela z drugiej połowy XV wieku, oraz położony ok.1,5 km na północny wschód od centrum miasta kościół pielgrzymkowy Notre-Dame de Basse-Wavre (Basilique Notre-Dame de Basse-Wavre).


więcej informacji w przygotowaniu