Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Wells
Wielka Brytania, Somerset (➤ mapka)(➤ mapka)
Wells is a city in the county of Somerset, England, with a population around 12,000, known for its Cathedral, built in 1176–1450.


Miasto w Anglii (ok. 12 tys. mieszkańców) położone na południowym skraju wzgórz Mendip, w hrabstwie Somerset, ok. 200 km na południowy zachód od Londynu (mapka(➤ mapka)). Główną atrakcją turystyczną Wells jest zachowana zabytkowa zabudowa (wykorzystana jako sceneria do kilku filmów), w tym zespół katedralny św. Andrzeja, wzniesiony w latach 1176–1450.

WELLS
kościół katedralny św. Andrzeja
fot. JD
Nazwa miasta pochodzi od trzech poświęconych św. Andrzejowi studni, z których jedna znajduje się na rynku, oznaczonym markerem na mapce zamieszczonej niżej, a pozostałe na terenie zespołu katedralnego. W starożytności znajdowała się w tym miejscu niewielka rzymnmska osada, która zyskała na znaczeniu na początku VIII wieku, gdy zbudowany został w Wells pierwszy kościół parafialny. Na początku X wieku kościół stał się siedzibą biskupstwa, w następnym stuleciu przeniesionego do pobliskiego Bath. W XIII wieku powstała diecezja Bath i Wells, z siedzibą w zespole katedralnym w Wells, budowanym od 1176 roku i ukończonym w połowie XV wieku. Wells, w Średniowieczu będące liczącym się ośrodkiem handlowym, już wówczas, jako siedziba diecezji, uzyskało status miasta (city) i dziś, z uwagi na niewielką powierzchnię i stosunkowo niewielką liczbę mieszkańców, reklamuje się jako "najmniejsze miast we Anglii".

WELLS
katedra św. Andrzeja
fot. JD
Katedra jest siedzibą diecezji kościoła anglikańskiego. Najstarsze elementy świątyni pochodzą z X wieku. Kościół znany jest z pięknych sklepionych sufitów wachlarzowych, Kaplicy Najświętszej Marii Panny (Lady Chapel, łuków podtrzymujących centralną wieżę, a także kolekcji prawie 300 oryginalnych średniowiecznych rzeźb zdobiących fasadę zachodnią.

Warto też zwrócić uwagę na ośmioboczny kapitularz, zegar astronomiczny z 24-godzinną tarczą, oraz zespół dzwonów.

WELLS
Bishop's Eye
brama wejściowa na teren Pałacu Biskupiego od strony rynku
fot. JD
Wokół katedry rozciąga się otoczona murem dzielnica, Liberty of St. Andrew , z Pałacem Biskupim , wikariatem i rezydencjami duchownych. Jednym z wejść na teren zespołu katedralnego jest brama znana jako Bishop's Eye .

Historia budowy otoczonego ogrodami o powierzchni 5,6 hektarów Pałacu Biskupiego sięga początków XIII wieku; w drugiej połowie XIII wieku dodana została kaplica i tzw. Wielka Sala, a poźniej inne zabudowania. Część zespołu jeszcze dziś pełni fnkcję rezydencji biskupa, nartomiast pozostała część, wraz z wspomnianymi ogrodami, jest wykorzystywana dla celów publicznych i udostępniona turystom.

Markerem oznaczona jest stanowiąca własność katedry zabytkowa ulica Vicar's Close, reklamowana jako najstarsza ulica mieszkalna w Europie.

WELLS
Vicars' Close
uważana za najstarszą czysto mieszkalną ulicę z oryginalnymi budynkami
fot. JD
WELLS
Vicars' Close
uważana za najstarszą czysto mieszkalną ulicę z oryginalnymi budynkami
fot. JD

Do innych, obok katedry, zabytków sakralnych miasta, należą położony na południowy zachód od centrum kościół św. Cuthberta, ktorego początki sięgają XIII wieku, oraz kamienny kościół św. Tomasza z początków drugiej połowy XIX wieku, położony na północny wschód od centrum.