Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Wiltshire

Wielka Brytania (➤ mapka)(➤ mapka)
Hrabstwo w południowej Anglii, liczące ok. 720 tys. mieszkańców, położone w regionie South West England, na zachód od Londynu (mapka(➤ mapka)). Obejmuje dwie jednostki administracyjne - Wiltshire i Swindon. Hrabstwo Wiltshire jest popularnym regionem turystycznym, znanym z kilku zabytków należących do najważniejszych w Anglii.

SALISBURY
katedra
fot. JD
Wiltshire jest hrabstwem nizinnym o charakterze wiejskim, o powierzchni 3,485 km2. Siedzibą władz hrabstwa jest Trowbridge , położone 13 km na południowy wschód od Bath (położonego w sąsiednim hrabstwie Somerset jednego z najpopularniejszych w Anglii ośrodków turystycznych), a największymi miastami - Swindon (nie mające większego znaczenia turystycznego) oraz Salisbury , znane z pochodzącej z pierwszej połowy XIII wieku gotyckiej katedry.

Do najważniejszych (poza katedrą w Salisbury) atrakcji turystycznych hrabstwa Wiltshire należą położone na jego terytorium dostępne dla publiczności zabytkowe rezydencje wiejskie, w tym Longleat House i Stourhead House , a także dwie budowle megalityczne (Stonehenge i Avebury) położone na Salisbury Plain, zajmującej powierzchnię ok. 775 km2 równinie, w dużej części wykorzystywanej jako obszar przeznaczony dla ćwiczeń wojskowych.


Longleat House
WILTSHIRE
Longleat House
fot. JD
Longleat House - to posiadłość i rezydencja wiejska uważana za jeden z najwybitniejszych przykładów stylu elżbietańskiego. Wzniesiona w drugiej połowie XVI wieku, zaprojektowana przez Robert Smythsona, stoi w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się budynek należący do zakonu augustianów, zniszczony przez pożar w 1567 roku. Dom pozostaje prywatną rezydencją rodziny Thynn (dawniej używano też pisowni: Thynne), pierwszych jej właścicieli, ale od końca lat 40. XX wieku jest, jako jedna z pierwszych rezydencji w Anglii, częściowo dostępna dla zwiedzających (od połowy lutego do początku listopada każdego roku). Można też zwiedzać stanowiący część posiadłości park krajobrazowy i park safari; jedną z atrakcji jest labirynt z żywopłotu (utworzonego przez kilkanaście tysięcy cisów) o długości ok. 2,7 km, uważany za jeden z najdłuższych na świecie.

Stourhead House
WILTSHIRE
Stourhead House
fot. JD
Stourhead House - to zaprojektowana przez Colena Campbella zbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku rezydencja wiejska w stylu palladiańskim, stojąca na terenie posiadłości obejmującej m.in. ogród krajobrazowy w stylu angielskim ze sztucznym jeziorem, wieś Stourton, pola uprawne i tereny zalesione. Na terenie posiadłości znajduje się źródło rzeki Stour. Od 1946 roku część posiadłości jest własnością fundacji National Trust.

Posiadłość jest częściowo dostępna dla zwiedzających; jedną z atrakcji jest galeria malarstwa. Można zwiedzać ogrody, założone w latach 1741-1780, znane z bogatej kolekcji drzew i krzewów z całego świata.


Stonehenge
STONEHENGE
fot. JD
Stonehenge – to budowla megalityczna pochodzącza z epok neolitu i brązu, jedna z najsłynniejszych tego typu atrakcji w Europie, położona ok 13 km na północ od Salisbury. W roku 1986 roku wpisana na LIstę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla jest tzw. kromlechem - pierścieniem osadzonych w wałach ziemnych wielkich kamieni, o wysokości ok. 4 m i wadze ok 25 ton każdy, położonym w centrum obszaru z setkami innych zabytków z epoki neolitu i brązu, w tym licznymi kopcami pogrzebowymi. Uważa się, że kromlech Stonehenge powstał w latach 3000 p.n.e. - 2000 p.n.e.

Stonehenge jest jednym z dwóch głównych prehistorycznych zabytków w hrabstwie Wiltshire - drugim jest neolityczny krąg głazów otaczający wieś Avebury, położonej niecałe 40 km na północ od Stonehenge.

Galeria zdjęć

SALISBURY
katedra
fot. JD
SALISBURY
Haunch of Venison
najstarszy pub w Salisbury
fot. JD
SALISBURY
Exeter Street / St Johns Street
fot. JD
SALISBURY
katedra
fot. JD

WILTSHIRE
Longleat House
fot. JD
STONEHENGE
fot. JD
STONEHENGE
fot. JD
STONEHENGE
fot. JD