Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Windsor

Wielka Brytania, Anglia, Bershire (➤ mapka)(➤ mapka)
Liczące ok. 33 tys. mieszkańców miasto w Anglii, położone niecałe 40 km na zachód od Londynu (➤ mapka)(➤ mapka). Miasto jest znane z zamku - Windsor Castle - będącego jedną z oficjalnych siedzib brytyjskiej rodziny królewskiej.

WINDSOR
Zamek Windsor
fot. JD
Miasto leży na południowym brzegu Tamizy . Jest połączone mostem znanym jako Windsor Bridge z miejscowością Eton, znaną z elitarnej, jednej z najstarszych angielskich męskich szkół średnich (dla chłopców w wieku 13-18 lat) z internatem, założonej w 1440 roku przez króla Henryka VI.


WINDSOR
Zamek Windsor
fot. JD
Zamek Windsor
Główną atrakcją turystyczną Windsoru jest zamek - Windsor Castle - zbudowany w końcu XI wieku przez Wilhelma Zdobywcę, od czasów Henryka I pełniący funkcję rezydencji królów Anglii, obecnie także jedna z trzech oficjalnych rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej. Zamek, pierwotnie mający pełnić funkcję twierdzy zapewniającej dominację Normanów nad rejonem Londynu i strategicznie ważnym odcinkiem Tamizy, był później przez stulecia rozbudowywany przez kolejnych władców Anglii, m.in.przez Henryka III i Edwarda III.

Do najbardziej znanych elementów zamku należy uchodząca za arcydzieło architektury późnogotycka kaplica św. Jerzego (St. Gerge's Chapel), z królewskimi grobami w podziemiach. Marker oznacza tzw. Okrągłą Wieżę (Round Tower), marker - oficjalne apartamenty zamkowe, a marker - apartamanety prywatne, zajmujace odpowiednio północne i wschodnie skrzydło zabudowań otaczających prostokątny górny dziedziniec - Uper Ward . Na zachód od Round Tower leży dolna część kompleksu zamkowego, Lower Ward , ze wspomnianą kaplicą św. Jerzego i innymi budynkami związanymi z zakonem rycerskim Orderu Podwiązki (The Most Noble Order of the Garter).

W okresie angielskiej wojny domowej zamek w Windsorze był siedzibą wojsk Parlamentu; tu był więziony Karol I. Podczas drugiej wojny światowej był schronieniem dla brytyjskiej rodziny królewskiej podczas niemieckich bombardowań Londynu. Dziś zamek jest częściowo udostępniony dla zwiedzających i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Anglii.

WINDSOR
Zamek Windsor
fot. JD


więcej informacji w przygotowaniu

Galeria zdjęć

WINDSOR
Most Windsor (Windsor Bridge)
żelazny i granitowy most łukowy nad Tamizą, położony jest pomiędzy miastami Windsor i Eton
fot. JD
WINDSOR
Zamek Windsor
Okrągła wieża
fot. JD
WINDSOR
Pomnik Królowej Wiktorii
fot. JD
WINDSOR
Zamek Windsor
fot. JD

WINDSOR
most pieszy
widok na Tamize
fot. JD
WINDSOR
Zamek Windsor
fot. JD
WINDSOR
Zamek Windsor
fot. JD
WINDSOR
Zamek Windsor
fot. JD