Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Salardú

Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Niewielka, licząca mniej niż 500 stałych mieszkańców (ale dysponująca rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną dla gości) wieś w Hiszpanii, położona w Pirenejach, w prowincji Lleida, w dolinie Val d'Aran, 313 km na północny zachód od Barcelony , stolicy Katalonii, 127 km na północ od Lleidy , 10 km na wschód od miejscowości Vielha , stolicy Val d'Aran, i 4 km na zachód od znanego ośrodka narciarskiego Baqueira-Beret(➤ mapka)(➤ mapka). Głównym zabytkiem w samej wsi jest romański kościół św. Andrzeja z XII wieku. Dojazd drogą C-28.

SALARDÚ
fragment elewacji kościoła św. Andrzeja
fot. AL
Salardú było jedną z kilku miejscowości położonych w dolinie Vall d'Aran, których mieszkańcy zauważyli, że można wykorzystać potencjał turystyczny terenów położonych w pobliżu głównej grani Pirenejów, ale po jej północnej stronie (co zapewniało w zimie dobre warunki śniegowe), a zarazem ukształtowanych (jeśli chodzi o rozległość i nachylenie zboczy, z różnicami wysokości przekraczającymi 1000 m) w sposób umożliwiający budowę odpowiedniej infrastruktury narciarskiej. Początkowo ośrodek, znany jako Baqueira-Beret, obejmował dwa sektory, Baqueira na wysokości 1500 m i Beret na wysokości 1850 m; poźniej dołączony został sektora Bonaigua, wokół przełęczy Port de la Bonaigua (2072 m n.p.m.), po jej obu stronach, północnej, w Val d'Aran, i południowej, w Vall d'Àneu. Tereny narciarskie ośrodka Baqueira-Beret położone są na wysokości od 1500 do 2510 m. Narciarze i snowboardziści mają tu do dyspozycji prawie 100 tras zjazdowych (łącznie około 150 km) o różnych stopniach trudności, od tras przeznaczonych dla początkujących do tras trudnych; są też możliwości uprawiania narciarstwa pozatrasowego. Bliskość ośrodka Baqueira-Beret położonego zaledwie 4 km na wschód, a zarazem nieco niższe ceny noclegów i innych usług, stanowią bodaj główny czynnik decydujący o atrakcyjności Salardú jako destynacji turystycznej w sezonie zimowym; w lecie miejscowość może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania całej doliny Vall d'Aran, a także położonego niedaleko jedynego w Katalonii parku narodowego znanego jako Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici (➤ mapka)(➤ mapka).


SALARDÚ
kościół św. Andrzeja, Majestat
fot. AL
W samej miejscowości największą atrakcją jest romański kościół św. Andrzeja (Sant Andreu), stojący w miejscu, gdzie niegdyś istniała twierdza (zbudowana ze względu na strategiczne znaczenie Salardú jako miejscowości położonej na jednej z nielicznych dróg pozwalających dotrzeć z południa, przez przełęcz Port de la Bonaigua, do Vall d'Aran).

Warto zwrócić uwagę na portal kościoła (od strony południowej), ośmiokątną dzwonnicę z XV wieku, XIII-wieczną drewnianą polichromowaną rzeźbę Chrystusa (Majestat) (będącą doskonałym przykładem katalońskiej rzeźby romańskiej) i XV-wieczne, niedawno odrestaurowane freski (o kościele św. Andrzeja w Salardú, zob. ➤ ca.wikipedia.org/wiki/Sant_Andreu_de_Salardú.

Interesujące romańskie kościoły można zobaczyć też w pobliskich wioskach: Unha (Santa Eulàlia d'Unha, z XII wieku, Bagergue (Sant Feliu de Bagergue, z XIII wieku) i Tredòs (Santa Maria de Cap d'Aran, z XII wieku).



Galeria zdjęć

SALARDÚ
kościół św. Andrzeja
(Sant Andreu de Salardú)
wnętrze
fot. PL
SALARDÚ
Carrer Sant Andreu
fot. PL
SALARDÚ
Carrer des Estudis
widok na południe
fot. AL
SALARDÚ
kościół św. Andrzeja
(Sant Andreu de Salardú)
wnętrze
fot. PL

SALARDÚ
kościół św. Andrzeja
(Sant Andreu de Salardú)
wnętrze
fot. PL
SALARDÚ
kościół św. Andrzeja
(Sant Andreu de Salardú)
widok od południa
fot. PL
SALARDÚ
kościół św. Andrzeja
(Sant Andreu de Salardú)
wnętrze
fot. PL