Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Alleghe
Włochy, Wenecja Euganejska, Dolomity (➤ mapka)(➤ mapka)
Alleghe is a village (with a population of about 1200) in the Dolomites, located at an altitude of 979 m above sea level, in the province of Belluno (in the Veneto region of northern Italy), 38 km north-west of Belluno, 37 km south-west of Cortina d'Ampezzo. A popular tourist destination and ski resort.


Miejscowość (ok. 1200 mieszkańców) w północnych Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, położona w Dolomitach, w prowincji Belluno, położona 48 km na północny zachód od Belluno , 37 km na południowy zachód od Cortiny d'Ampezzzo (➤ mapka)(➤ mapka). Popularna miejscowość turystyczna i stacja narciarska, z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną.

Alleghe leży na wysokości 979 m n.p.m., w wąskiej dolinie nad jeziorem o tej samej nazwie (Lago di Alleghe ). Jezioro powstało w 1771 roku w wyniku wielkiego osuwiska materiału skalnego i ziemi, które przegrodziło potok Cordevole zalewając początkowo tereny (w tym trzy wsie) ciągnące się wzdłuż potoku aż do wsi Caprile ; później procesy naturalne doprowadziły do ukształtowania się jeziora w takiej postaci, w jakiej znamy je dzisiaj.

Alleghe jest miejscowością utrzymującą się głównie z obsługi ruchu turystycznego. W lecie główną atrakcją jest położony na południowy wschód od wsi ogromny masyw Civetty (3220 m n.p.m.), jednego z najpiękniejszych i najbardziej znanych szczytów Dolomitów, słynnyego też z wielu ekstremalnych dróg wspinaczkowych. Nawet najłatwiejsze wejście na szczyt, tzw. "drogą normalną" (Sentiero Tivan), jest trudne i możliwe tylko dla turystów o najwyższych kwalifikacjach, chociaż w całym masywie są też szlaki łatwiejsze, np. niektóre drogi zaczynające się przy położonym na wysokości 2132 m n.p.m. schronisku znanym jako Rifugio A. Sonino Al Coldai (długie i żmudne podejście do schroniska z Alleghe można sobie ułatwić dojeżdżając samochodem lub kolejką górską do wsi Coi , leżącej na wysokości 1456 mn.p.m.).

W zimie w rejonie Alleghe, na wschód od miejscowości, działa od 1982 roku ośrodek narciarski (od sezonu 1993-1994 zaliczany do regionu Dolomiti Superski), z 80 km tras (1000-2200 m) o różnym stopniu trudności (w większości średnich i łatwych) oraz parudziesięcioma wyciągami różnego typu (inne miejscowości ośrodka to Selva di Cadore, Palafavera i Zoldo). Trasy i wyciągi narciarskie w rejonie Alleghe: mapka(➤ mapka).

Informacje dodatkowe