Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Arkadia

Polska, województwo łódzkie (➤ mapka)(➤ mapka)
Wieś położona 80 km na zachód od Warszawy , ok. 6 km na południowy wschód od Łowicza , przy drodze do Nieborowa (➤ mapka)(➤ mapka). Wieś jest znana z romantycznego parku krajobrazowego w stylu angielskim, założonego tu w drugiej połowie XVIII wieku.

ARKADIA
tzw. świątynia Diany
fot. AL
Arkadia - to niewielka (licząc dziś ok. 250 mieszkańców) wieś (pierwotnie nosząca nazwę "Łupia"), położona nad rzeką Skierniewką w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Nieborów. W 1777 roku kupiła ją od kapituły łowickiej, do której wieś wcześniej należała, Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, żona Michała Hieronima Radziwiłła, ówczesnego właściciela Nieborowa, i poleciła stworzenie na jej terenie zespołu ogrodowo-parkowego w stylu angielskim, według projektu Szymona Bogumiła Zuga (w projektowaniu brali też udział inni architekci).


ARKADIA
akwedukt
fot. PL
ARKADIA
Domek Gotycki
fot. PL

W parku o powierzchni ok. 15 hektarów, oprócz rzeki, stawów, drzew i krzewów można zobaczyć stylizowane ("antyczne" i "gotyckie") budowle, z których część zachowała się do naszych czaów w niezłym stanie - "Świątynię Diany", "Grotę Sybilli", "Łuk Grecki", "Dom Murgrabiego", "Akwedukt" itp. Park, będący dziś, podobnie jak pobliski zespół parkowo-pałacowy w Nieborowie, oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, można zwiedzać od maja do września od godz. 10:00 do zmierzchu.

ARKADIA
Dom Murgrabiego i Łuk Grecki
fot. AL
english version