Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Nieborów

Polska, województwo łódzkie (➤ mapka)(➤ mapka)
Nieborów - to miejscowość położona 80 km na zachód od Warszawy , ok. 10 km na południowy wschód od Łowicza . Miejscowość jest znana z pięknego zespołu pałacowo-parkowego z XVII wieku. Mniej więcej w połowie drogi (nr 70) między Nieborowem a Łowiczem leży Arkadia , romantyczny park krajobrazowy w stylu angielskim z XVIII wieku (➤ mapka)(➤ mapka).

NIEBORÓW
Pałac w Nieborowie, widok od strony parku
fot. AL
Pałac w Nieborowie został zbudowany w XVII wieku przez Tylmana z Gameren dla prymasa Michała Radziejowskiego. W II połowie XVIII wieku pałac stał się własnością Radziwiłłów, a po II wojnie światowej został przejęty przez państwo. W pałacowym muzeum (pałac w Nieborowie jest dziś oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie) przechowywane są cenne dzieła sztuki z kolekcji zgromadzonej przez Radziwiłłów. Za pałacem rozciąga się park w stylu francuskim, a dalej park w stylu angielskim, ze stawem. W jednym z budynków od strony podjazdu można obejrzeć próbki słynnej ceramiki nieborowskiej, wytwarzanej od 1881 roku w założonej przez Michała Piotra Radziwiłła manufakturze.

NIEBORÓW
ceramika z manufaktury Michała Radziwiłła
fot. AL
NIEBORÓW
ceramika z manufaktury Michała Radziwiłła
fot. AL

Leżący w pobliżu Nieborowa romantyczny park krajobrazowy w stylu angielskim został stworzony w drugiej połowie XVIII wieku przez Helenę, żonę Michała Radziwiłła, ówczesnego właściciela Nieborowa. W parku oprócz rzeki, stawów, drzew i krzewów można zobaczyć stylizowane ("antyczne" i "gotyckie") budowle, z których część zachowała się w niezłym stanie. Park można zwiedzać od maja do września od godz. 10:00 do zmierzchu.

NIEBORÓW
Pałac w Nieborowie od strony podjazdu
fot. AL