Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Bludenz

Austria, Voralberg (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 14 tys. mieszkańców) w Austrii, położone w kraju związkowym Voralberg, na wysokości 588 m n.p.m., 52 km na południe od Bregencji , 20 km na południowy wschód od Feldkirch , 139 km na zachód od Innsbrucka , stolicy Tyrolu, sąsiadującego z Vorarlbergiem od wschodu (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica powiatu.

Bludenz jest szóstym pod względem liczby mieszkańców miastem w Vorarlbergu. Leży nad rzeką Ill , dopływem Renu, w Alpach Wschodnich, na południe od pasma Bregenzerwald , w miejscu, gdzie zbiega się pięć dolin alpejskich: Walgau (dolina rzeki Ill w jej dolnym biegu, ciągnącej się od Bludenz w stronę Feldkirch ), Brandnertal (dolina prowadząca w stronę jeziora Lünersee , u stóp Schesaplana , najwyższego szczytu w paśmie Rätikon), Montafon (dolina rzeki Ill w jej górnym biegu, ciągnąca się w stronę masywu Silvretty ), Klostertal (dolina prowadząca na wschód, w kierunku przełęczy Arlberg, na granicy Vorarlbergu i Tyrolu) ) i Großes Walsertal (dolina boczna doliny Walgau, prowadząca na północny wschód w stronę Bregenzerwald). Dzięki takiemu położeniu Bludenz jest popularną miejscowością turystyczną, zwłaszcza dla osób zainteresowanych (w lecie) turystyką pieszą i kolarstwem górskim. W zimie można korzystać z licznych w Vorarlbergu ośrodków narciarskich, z których najbliżej położony jest ośrodek w Brand, na południowy zachód od Bludenz.


Tereny Vorarlbergu były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W Starożytności osiedliły się tu plemiona celtyckie, później podporządkowane Rzymianom. Po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego tereny te, zajęte przez Alemanów, weszły w skład państwa Franków. Nazwa Bludenz wzmiankowana jest po raz pierwszy w dokumentach w IX wieku. Miasto Bludenz zostało założone w XIII wieku przez ród Werdenbergów; w 1274 roku otrzymało prawa miejskie. W XV wieku znalazło się w rękach Habsburgów i od tego czasu (z paroma wyjątkami - w okresie napoleońskim, gdy stało się częścią Bawarii, oraz przez kilka lat po Anschlussie Austrii przez III Rzeszę) należy do Austrii.

Historyczne centrum Bludenz zajmuje stosunkowo niewielki obszar na północ od dworca kolejowego i od zjazdu 59 (Bludenz) z autostrady A14 (marker ; za centrum Starego Miasta uważa się fontannę św. Nepomucena (Nepomuk-Brunnen) zbudowaną na początku XVIII wieku przed ratuszem, w pobliżu skrzyżowania Werdenbergerstrasse i Rathausgasse . Za najważniejsze zabytki Bludenz uchodzą wznoszące się powyżej Starego Miasta, na północ od Herrengasse , kościół św. Wawrzyńca (Laurentius Kirche) oraz zamek Schloss Gayenhofen . Kościół (stojący w miejscu, gdzie wcześniej wznosiła się świątynia wzmiankowana już w IX wieku), w jego obecnym kształcie został zbudowany na przełomie XV i XVI wieku; wieża z charakterystyczną cebulastą kopułą została dobudowana w 1670 roku (później cały kościół był jeszcze parokrotnie przebudowywany); od skrzyżowania Herrengasse z Kirchgasse do kościoła prowadzi ciąg zadaszonych schodów z XVII wieku. Zamek powstał w pierwszej połowie XIII wieku i przez pewien czas był rezydencją hrabiów Werdenberg; dziś jest siedzibą władz powiatu Bludenz. W XV-wiecznej wieży znanej jako Oberes Tor , stojącej również niedaleko skrzyżowania Herrengasse z Kirchgasse, mieści się dziś niewielkie miejskie muzeum historyczne. W południowej części Starego Miasta warto rzucić okiem na inną wieżę miejską, Unteres Tor oraz przejść się ulicami Mühlgasse i Sturnengasse .

Markerem na wcześniej zamieszczonej mapce oznaczona jest dolna stacja kolejki Muttersberg-Bahn, ktorą można wyjechać na wysokość 1401 m n.p.m., gdzie znajduje się taras widokowy i skąd można się wybrać na wycieczkę jednym z przebiegających tędy szlaków pieszych, np. na Hoher Frassen (1970 m n.p.m.).