Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Feldkirch

Austria, Voralberg (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 32 tys. mieszkańców) w Austrii, położone w kraju związkowym Voralberg, na wysokości 458 m n.p.m., 33 km na południowy zachód od Bregencji , 21 km na północny zachód od Bludenz , 14,5 km na północny wschód od Vaduz , stolicy Lichtensteinu, i 60 km od miasta Chur , stolicy szwajcarskiego kantonu Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka). Miasto, z jedną z najlepiej w Austrii zachowanych średniowieczną starówką, jest stolicą powiatu Feldkirch i ważnym węzłem komunikacyjnym (kolejowym i drogowym), położonym przy granicy z Lichtensteinem i Szwajcarią. Dojazd: autostradą A14 (Rheintal Autobahn), która w pobliżu Feldkirch biegnie tunelem, lub przebiegającą przez miasto drogą 190, równoległą do autostrady; od strony Lichtensteinu prowadzi droga 191.

Feldkirch jest pod względem liczby mieszkańców drugim, po Dornbirn, miastem Vorarlbergu. Leży nad rzeką Ill, w odległości ok. 8 km (w linii prostej) od oznaczonego markerem ujścia Illu do Renu i ok. 7 km od najbardziej wysuniętego na zachód punktu Austrii, położonego w miejscu , gdzie graniczą ze sobą Austria, Lichtenstein i Szwajcaria (➤ mapka).


Tereny Vorarlbergu były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych; w Starożytności pozostawały przez pewien czas pod kontrolą Rzymu, a po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego - lokalnych rodów szlacheckich, podporządkowanych państwu Franków. Pierwsze wzmianki o Feldkirch jako mieście pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku. W XV wieku cały region Voralbergu znalazł się w rękach Habsburgów i od tego czasu (z paroma wyjątkami - podczas wojny trzydziestoletniej, w okresie napoleońskim, gdy stał się częścią Bawarii, oraz przez kilka lat po Anschlussie Austrii przez III Rzeszę) należy do Austrii.

Historyczne centrum miasta, położone ok. 1 km na południowy zachód od dzsiejszego dworca kolejowego , uchodzi za jeden z najlepiej zachowanych w Austrii średniowiecznych zespołów urbanistyczno-architektonicznych. Za najważniejszy zabytek Feldkirch i symbol miasta uważa się dobrze zachowany zamek Schattenburg (Schloss Schattenburg) położony na wzgórzu na wschód od centrum. Zamek, wraz z miastem (z którym był pierwotnie połączony murami obronnymi), został zbudowany w pierwszej połowie XIII wieku przez hrabiego Hugona I von Montfort z rodu palatynów z Tybingi (znanego też jako Hugo III von Tübingen) i do 1390 roku pozostawał siedzibą hrabiów Montfort. W XV wieku przeszedł w ręce Habsburgów. Pod koniec wojny trzydziestoletniej był przez pewien czas zajęty przez Szwedów; później stracił znaczenie militarne i pełnił różne funkcje, by ostatecznie na początku XX wieku stać się siedzibą muzeum historycznego (m.in. z jedną z najważniejszych austriackich kolekcji broni). Z okolic zamku rozciąga się interesujący widok na Feldkirch i okolice.

Starówka Feldkirch, otoczona murami obronnymi zbudowanymi pierwotnie w XIII wieku, poźniej wzniesionymi na nowo w XV wieku i cześciowo rozebranymi dopiero w XVIII wieku, leży u stóp zamku Schattenburg, w obszarze ograniczonym w (przybliżeniu) dzisiejszymi ulicami Schlossgrabens , Hirschgrabens oraz brzegiem Illu . Zwiedzając miasto warto zwrócić uwagę m.in. na dwie zachowane XV-wieczne bramy (Churer Tor i Mühletor ) oraz wieże (Katzenturm , Pulverturm i Wasserturm .

Najważniejszym sakralnym zabytkiem miasta jest późnogotycka katedra św. Mikołaja (Dompfarrkirche St. Nikolaus), pierwotnie romańska, wzmiankowana w dokumentach po raz pierwszy w 1287 roku, później poważnie zniszczona w kilku pożarach i odbudowana w stylu gotyckim w 1478 roku. Katedra w Feldkirch uchodzi za jeden z najwybitniejszych przykładów architektury gotyckiej w Vorarlbergu.

Mając więcej czasu w Feldkirch warto też zwrócić uwagę m.in. na budynek ratusza (pierwotnie z końca XV wieku, odbudowanego później, po pożarze miasta, w końcu XVII wieku i poddanego w XX wieku jeszcze jednej, dalej idącej rekonstrukcji), barokowy budynek znany jako Kunst Palais Liechtenstein (wzniesiony po wspomnianym przed chwilą pożarze dla księcia Johanna Adama Andreasa von Liechtenstein, dziś będący siedzibą miejskiego archiwum i biblioteki), dawny kościół Johanniteskirche (wzniesiony pierwotnie w XIII wieku, dziś mieszczący centrum wystawowe prezentujące sztukę współczesną), a także na budynek Landeskonservatorium (zbudowany na lewym brzegu Illu budynek będący niegdyś siedzibą słynnego kolegium jezuitów "Stella Matutina", od 1977 roku mieszczący konserwatorium krajowe.