Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Breuil-Cervinia

Włochy, Dolina Aosty(➤ mapka)(➤ mapka)
Breuil-Cervinia - to licząca ok. 700 stałych mieszkańców miejscowość należąca do rozproszonej gminy Valtournenche zajmującej większą część doliny o tej samej nazwie (Valtournenche), położonej w regionie Dolina Aosty (Valle d'Aosta) w północno-zachodnich Włoszech. Breuil-Cervinia leży u stóp Matterhornu , ok. 51 km na północny wschód od Aosty , ok. 29 km od węzła Châtillon / Saint-Vincent na autostradzie A5 (Autostrada della Valle d'Aosta) oraz ok. 10 km (w linii prostej) od Zermatt w Szwajcarii (➤ mapka)(➤ mapka). Całoroczna miejscowość turystyczna, znana przede wszystkim jako jeden z największych i najwyżej położonych ośrodków narciarskich we Włoszech.

Miejscowość leży w górnej części doliny Valtournenche, na wysokości 2050 m n.p.m., u stóp Matterhornu, wznoszącego się na wysokość 4478 m n.p.m. Jest jednym z najwyżej położonych stale zamieszkiwanych miejsc w Europie.

BREUIL-CERVINIA
widok z Klein Matterhorn (3883 m)
fot. JD
Breuil-Cervinia jest znana przede wszystkim jako jeden z największych i najważniejszych ośrodków narciarskich we Włoszech, miejscem, gdzie wielokrotnie odbywały się zawody w ramach Pucharu Świata oraz gdzie kilkakrotnie zorganizowano Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim. Ośrodek jest połączony infrastrukturą narciarską ze szwajcarskim ośrodkiem Zermatt, dzięki czemu narciarze mają tu do dyspozycji kilka setek klometrów tras o wszystkich stopniach trudności, w tym tras o długości przekraczającej 20 km, a także możliwość uprawiania narciarstwa również w lecie. W centrum tych połączonych terenów nrciarskich laeży Plateau Rosa, rozległe pole lodowe (część lodowca Theodulgletscher) rozciągające się po szwajcarskiej stronie na wysokości prawie 3500 m, na wschód i północ od przełęczy Theodulpass (3295 m) . Od strony szwajcarskiej na Plateau Rosa można się dostać wyciągami, których dolna stacja, Trockener Stegg, oznaczona jest markerem ; po stronie włoskiej dolną stacją wyciągów jest Plain Maison (2553 m), połączone wyciągami z przełęczą Theodulpass, a także ze stacją Cime Bianche Laghi (2810 m) i rejonem szczytu Testa Grigia , skąd z kolei kombinacją wyciągów można dotrzeć przez Gobba di Rollin do stacji i platformy widokowej w pobliżu szczytu Klein Matterhorn (3883 m), będącego najwyższym punktem ośrodka Zermatt. Trasy i wyciągi narciarskie w okolicy Breuil-Cervinia: mapka(➤ mapka).


(4478 m)
górne partie doliny Valtournenche, grań Leone
widok z Klein Matterhorn (3883 m)
fot. JD
Początki turystyki w dolnie Valtournenche sięgają drugiej połowy XIX wieku i wiążą się z historią wspinaczki na Matterhorn (poczynając od pierwszego wejścia na szczyt w 1865 roku od strony włoskiej widoczną na zamieszczonym zdjęciu granią południowo-zachodnią, znaną jako grań Leone), a później z rodzącym się zainteresowaniem tym, co dziś nazywamy narciarstwem alpejskim, w pierwszych dekadach XX wieku oraz początkami tworzenia infrastruktury narciarskiej. Pierwsza kolejka linowa z Breuil na Plan Maison została oddana do użytku w 1936 roku; trzy lata później można już było wyjechać z Plan Maison na wysokość prawie 3500 m, w pobliży szczytu Testa Grigia. Po wojnie infrastrukturę tę jeszcze rozbudowano (m.in. poprzez budowę kolejki na Furggen , skąd zresztą kolejny odcinek, już nie mający związku z narciarstwem, miał prowadzić na szczyt Matterhornu - z którego to planu ostatecznie z różnych powodów zrezygnowano).

Ośrodek Breuil-Cerbinia jest też połączony z niżej położonym ośrodkiem Valtournenche. Z najniżej położonej stacji oznaczonej markerem można się dostać na Salette , a stąd, kombinacją kolejnych wyciągów, przez Cime Bianche Laghi, na Testa Grigia.


W samej miejscowości główna ulica nosi nazwę Via Jean-Antoine Carrel, na cześć pierwszego włoskiego zdobywcy Matterhornu, który dotarł, granią Leone, na wierzchołek Matterhotnu zaledwie trzy dni po zdobyciu szczytu przez zespół Edwarda Whympera granią Hörnli, od strony szwajcarskiej; Breuil (i Plan Maison) jest dziś wciąż punktem startowym "normalnej" włoskiej drogi na szczyt. Turyści mają tu do dyspozycji liczne szlaki trekkingowe, osoby uprawiające kolarstwo górskie - trasy rowerowe, a miejscowy klub golfowy, założony w 1955 roku, 19-dołkowe pole golfowe, jedno z najwyżej położonych na świecie. Breuil-Cervinia była też kilkakrotnie miesjcowością, w której kończył się etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia.