Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Klein Matterhorn

Szwajcaria, Wallis / Valais (➤ mapka)(➤ mapka)
Klein Matterhorn (3883 m n.p.m.) - to szczyt położony w Alpach Pennińskich (Walijskich), w szwajcarskim kantonie Wallis (Valais). Jest najwyżej położonym miejscem w Europie, do którego doprowadzona została kolej linowa (górna stacja znajduje się na wysokości 3820 m).

KLEIN MATTERHORN
(3883 m)
widok z kolejki linowej na szczyt
fot. JD
Szczyt, położony tuż obok głównej grani Alp, jest uważany za część masywu Breithornu, pięciowierzchołkowej góry, której najwyższy wierzchołek, oznaczony markerem , wznosi się na wysokość 4164 m n.p.m.

(3135 m)
widok ze szczytu
z lewej masyw Breithornu (4164 m)
w środku Klein Matterhorn (3883 m)
fot. PL
Na południe od Klein Matterhorn wznosi się, położony na granicy, nieco wyższy szczyt Gobba di Rollin (3899 m), prawie całkowicie pokryty lodem, a na południowy zachód, po włoskiej stronie, szczyt Testa Grigia (3315 m). Te trzy szczyty, połączone ze sobą wyciągami, stanowią najwyższe piętro infrastruktury połączonych ośrodków narciarskich Zermatt w Szwajcarii i Breuil-Cervinia we Włoszech. Aby z górnej stacji kolejki na Klein Matterhorn dostać się do stoków narciarskich, trzeba przejść tunelem prowadzącym z północnej strony góry na południową. Na północ od Testa Grigia, między tym szczytem a szczytem Theodulhorn (3469 m) leży przełęcz Theodulpass (3295 m), druga, obok przełęczy Furggjoch / Colle di Furggen (3271 m), położonej dalej na północny zachód, bliżej Matterhornu , najniższa przełęcz między dolinami Matterttal w Wallis / Valais i doliną Valtournenche we włoskiej Dolinie Aosty, będąca najłatwiejszym przejściem między nimi.

Kolejka z Zermatt na Klein Matterhorn, od oznaczonej markerem stacji dolnej przez Furi i Trockener Steg , została uruchomiona w 1979 roku. Stacja górna znajduje się na wysokości 3820 m po północnej stronie góry, skąd, jak wspomniano, można przejść tunelem na stronę południową. W pobliżu stacji turyści mają do dyspozycji platformy widokowe, zaś szczególną atrakcją jest udostępniona do zwiedzania grota lodowa. Szacuje się, że od chwili uruchomienia kolejki wyjechało na Klein Matterhorn ok. 20 milionów turystów.


KLEIN MATTERHORN
widok ze szczytu
od lewej: Testa del Leone (3715 m), przełęcz Colle del Leone (3579 m), oznaczona czerwonym kolorem Grań Leone, schronisko Rifugio Carrel (3829 m), Pic Tyndall (4241 m), Matterhorn (4478 m)
fot. JD
KLEIN MATTERHORN
widok ze szczytu na północ
pod chmurami dolina Mattertal
po prawej fragment masywu Mischabel
w głębi Alpy Berneńskie: Bietschhorn (3934 m), Jungfrau (4158 m), Mönch (4107 m), Aletschhorn (4194 m)
fot. JD

Dobry widok na Klein Matterhorn i przełęcz Theodulpass jest z Gornergrat , przekraczającego wysokość 3000 m n.p.m. grzbietu górskiego, na który można wyjechać kolejką linowo-szynową z Zermatt. Sam Klein Matterhorn jest też doskonałym punktem widokowym, a także punktem wyjścia wypraw na Breithorn, uchodzący za bodaj najłatwiejszy do zdobycia czterotysięcznik alpejski.

KLEIN MATTERHORN
widok ze szczytu na stronę włoską
po lewej w głębi szczyt Mont Blanc (4808 m)
po prawej Grand Combin (4314 m)
fot. JD
KLEIN MATTERHORN
widok ze szczytu na stronę włoską
z lewej Grand Combin (4314 m)
w środku Dent d'Hérens (4174 m)
z prawej Matterhorn (4478 m)
fot. JD