Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Brochów

Polska, województwo mazowieckie (➤ mapka)(➤ mapka)
Wieś na Mazowszu, położona ok. 60 km na zachód od Warszawy; miejsce chrztu Fryderyka Chopina. Dojazd z Warszawy drogą 7, potem S7 i następnie 575; można też jechać drogą 580.

BROCHÓW
kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela
fot. PL
Brochów - to obecnie niewielka wieś, 13 km na północ od Sochaczewa, 10 km na północny zachód od Żelazowej Woli - miejsca urodzenia Fryderyka Chopina.

Najwcześniejsze wzmianki o Brochowie pochodzą z pierwszej połowy XII wieku. Główną atrakcją turystyczną Brochowa jest gotycko-renesansowy murowany kościół obronny św.św. Rocha i Jana Chrzciciela, przebudowany w latach 1551-1561 według projektu Jana Baptysty Wenencjanina, z obwodem bastionowym, stojący na prawym brzegu Bzury, otoczony murem z pięciobocznymi bastionami na narożach (obok kościoła dwór i park z początków XIX wieku). Kościół - trójnawowa bazylika z trzema cylindrycznymi wieżami i cennym kolebkowym sklepieniem - był wielokrotnie niszczony (m. in. w czasie wojen szwedzkich, napoleońskich, oraz podczas obu wojen światowych) i odbudowywany (m.in. w latach 1924-1929 oraz po II wojnie światowej).


Kościół w Brochowie był miejscem ślubu rodziców Fryderyka Chopina w 1806 roku i chrztu kompozytora w 1810 roku (w księgach parafialnych przechowywane są oba dokumenty: świadectwo ślubu Mikołaja Chopina i Justyny Krzyżanowskiej oraz metryka chrztu Fryderyka Chopina).

BROCHÓW
kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela
fot. PL