Carpentras było ośrodkiem handlowym już w czasach rzymskich - zachowały się resztki łuku triumfalnego z I wieku.
Przez pewien czas miasto było siedzibą biskupstwa. Funkcję katedry pełnił wówczas dzisiejszy kościół św. Zygfryda (zwany Ancienne Cathédrale Saint-Siffrein), gotycki, zbudowany w XV wieku na miejscu wcześniejszej budowli romańskiej, z której przetrwały tylko resztki.
Od 1320 do 1791 roku Carpentras było stolicą hrabstwa Venaissin (Comtat Venaissin), enklawy należącej do państwa papieskiego, często odwiedzaną przez papieży w czasach, gdy ich siedzibą był Avinion; szczególnie często rezydował w Carpentras Klemes V. Papieże udzielili schronienia Żydom, gdy ci zostali wygnani z Francji przez Filipa Pięknego - Carpentras stało się wówczas siedzibą dużej gminy żydowskiej i jednym z najważniejszych we Francji centrów judaizmu. W mieście stoi uchodząca za najstarszą we Francji synagoga, zbudowana w 1367 roku, przebudowana w wieku XVIII, wciąż czynna (ale udostępniona zwiedzającym).
Bodaj największą atrakcją Carpentras są piątkowe targi. Najważniejszymi zabytkami są pozostałości rzymskiego łuku triumfalnego, jedna zachowana brama miejska (La Porte d'Orange, z XIV wieku), katedra i synagoga (wciąż czynna, ale udostępniona do zwiedzania). Dla amatorów ciekawostką może być zachowana w oryginalnym kształcie apteka w Hôtel-Dieu z XVIII wieku.
Okolice
- Będąc w Carpentras warto wybrać się na wycieczkę na szczyt Mont Ventoux - ok. 20 km na północny wschód od miasta (➤ mapka)(➤ mapka).
Informacje dodatkowe
- Słynne targi trufli odbywają się w Carpentras w każdy piątek rano - od listopada do lutego lub marca. Przez cały rok handluje się serami, konfiturami, kandyzowanymi owocami, oliwkami, a także oczywiście inną specjalnością Carpentras - pasiastymi karmelkami zwanymi berlingots.