Galeria zdjęć
Chianni leży w charakterystycznej dla Toskanii pagórkowatej okolicy (najwyższe wzniesienia w pobliżu nie przekraczają 700 m n.p.m.), w otoczeniu lasów kasztanowców, winnic i lasów oliwnych. Wiadomo, że tereny, na których leży dzisiejsze Chianni, były w Starożytności zasiedlone przez Etrusków, poźniej zostały podbite przez Rzymian. We wczesnym Średniowieczu istniał tu zamek Longobardów. Najwcześniejsze wzmianki o Chianni pochodzą z końca XII wieku - i z tego okresu pochodzą najstarsze pozostałości po pierwotnym układzie urbanistycznym i architekturze miasteczka.
Głównym zabytkiem Chianni jest kościół św. Donata (Chiesa di San Donato), stojący przy Piazza della Chiesa . Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, świątynia w obecnym kształcie powstała jednak w 1812 roku (z elementami z XVII i XVIII wieku we wnętrzu). Dwa inne zabytki architektury sakralnej w Chianni - to Cappella della Compagnia della Santissima Annunziata z XVIII wieku oraz sanktuarium Madonna del Carmine, również XVIII-wieczne, otwierane tylko kilka razy w roku podczas świąt religijnych.
Turystów do Chianni przyciągają jednak nie tyle zabytki, lecz pobliskie winnice (ze specjalnie wytyczonym "szlakiem winnym") i gospodarstwa wytwarzające wysokiej jakości oliwę.
Otaczające Chianni lasy są tradycyjnymi terenami polowań na dzika - w listopadzie organizowany jest tu "święto dzika" (Sagra del Cinghiale) połączone z festiwalem kulinarnym. W sezonie letnim organizowane są w Chianni imprezy muzyczne (koncerty i spektakle operowe).
Warto też zwrócić uwagę na to, że choć dojazd do Chianni nie jest zbyt wygodny, miejscowość, z uwagi na jego centralne położenie i stosunkowo niewielkie odległości do wielu najważniejszych atrakcji regionu, w tym do miejscowości położonych na wybrzeżu Morza Śródziemnego, może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania całej Toskanii.
Rivalto