Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Davos

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Davos - to liczące ok. 11 tys. mieszkańców miasto i gmina we wschodniej Szwajcarii, położone w kantonie Gryzonia, w regionie Prättigau-Davos, ok. 25 km (w linii prostej) na południowy wschód od Churu , stolicy kantonu Gryzonia, ok. 50 km na zachód od Scuol , głównej miejscowości i najważniejszego ośrodka turystycznego Dolnej Engadyny, oraz ok.40 km (w linii prostej) na północ od Sankt Moritz , najsłynniejszego uzdrowiska i miejscowości wypoczynkowej Górnej Engadyny (mapka(➤ mapka)). Davos, znane już od połowy XIX wieku jako uzdrowisko, dziś jest jedną z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w Szwajcarii, znaną w szczególności z uchodzącego za elitarny i snobistyczny ośrodka narciarskiego Davos-Klosters oraz z organizowanego tu co roku Światowego Forum Ekonomicznego.

Davos leży nad rzeką Landwasser, na wysokości 1560 m n.p.m., w Alpach Retyckich, między pasmami Albula (Albula-Alpen), z najwyższym szczytem Piz Kesch (3418 m), i Plessur (Plessur-Alpen), z najwyższym szczytem Aroser Rothorn (2980 m). Składa się z dwu głównych części: północno-wschodniej - Davos Dorf i południowo zachodniej - Davos Platz, oznaczonych odpowiednio markerami i na mapce zamieszczonej niżej; w obu tych miejscach znajdują się stacje kolejowe jednej z linii należących do sieci Kolei Retyckich (Rhätische Bahn) - zabytkowej, uruchomionej w latach 80. XIX wieku sieci wąskotorowych połączeń kolejowych (łącznie 384 km tras). Z rejonem Churu łączy Davos droga 28; wschodni odcinek tej drogi, otwarty w lecie, łączy Davos z Engadyną, biegnąc przez położoną na wysokości 2383 m przełęcz Flüela (Flüelapass). Markerem oznaczone jest niewielkie naturalne jezioro Davosersee. Większość mieszkańców Davos (ponad 85%), mówi po niemiecku.


Początki historii miasta sięgają Średniowiecza (pierwsze wzmianki pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku) i osadnictwa ludności retoromańskiej; później w rejonie Davos zaczęli osiedlać się Walserowie. Od połowy XIX wieku Davos, z uwagi na tutejszy klimat, stało się znanym uzdrowiskiem (polecanym w szczególności osobom cierpiącym na choroby płuc), odwiedzanym przez wiele znanych osób (w sanatorium w Davos rozgrywa się akcja Czarodziejskiej Góry Tomasza Manna); później także popularnym ośrodkiem sportów zimowych.

Dziś Davos jest znane bodaj najbardziej jako siedziba Światowego Forum Ekonomicznego, ale także, w połączeniu z położoną ok. 10 na północny wschód miejscowością Klosters , jako jeden największych w Szwajcarii i najpopularniejszych (choć też jako jeden z najbardziej elitarnych i snobistycznych) ośrodków narciarskich - Davos-Klosters. Ośrodek ten (znany też jako ośrodek Davos-Klosters-Parsenn) położony jest na wysokości 810-2844 m n.p.m. i oferuje łącznie ponad 300 km tras o różnym stopniu trudności (także free-ride) i kilkadziesiąt wyciągów, obejmując pięć głównych terenów - Parsenn-Gotschna , Jakobshorn , Rinerhorn w miejscowości Davos Glaris , na południowy zachód od Davos-Platz, Pischa przy drodze 28 między Davos a przełęczą Flüela oraz Madrisa , na północ od Klosters. Poza narciarstwem alpejskim w rejonie Davos można uprawiać narciarstwo biegowe (ponad 100 km tras biegowych), a także inne sporty zimowe (w tym zwłaszcza łyżwiarstwo).

W lecie uprawia się w rejonie Davos turystykę pieszą (w tym zaawansowaną turystykę górską) i rowerową.

więcej informacji w przygotowaniu