Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Engelberg

Szwajcaria, Obwalden (➤ mapka)(➤ mapka)
Engelberg - to licząca ok. 4,2 tys. mieszkańców miejscowość i gmina w centralnej Szwajcarii, położona w kantonie Obwalden, na południe od Jeziora Czterech Kantonów, 36 km na południowy wschód od Lucerny (➤ mapka)(➤ mapka). Miejscowość turystyczna, ośrodek narciarski.

Gmina Engelberg, należąca do kantonu Obwalden, jest eksklawą tego kantonu otoczoną terytoriami kantonów Berno, Niwalden i Uri. W Średniowieczu miejsce, w którym leży dzisiejszy Engelberg, znane było głównie z założonego w 1120 roku opactwa benedyktyńskiego, wokół którego rozwinęła się osada. W XIX wieku miejscowość stała się popularnym europejskim uzdrowiskiem, szybko rozbudowującym infrastrukturę noclegową i gastronomiczną, a pod koniec wieku - w sezonie letnim ośrodkiem turystyki górskiej (od wycieczek dostępnych dla każdego do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej i wspinaczki), zaś w zimie ośrodkiem narciarskim, z szybko rozbudowywaną infrastrukturą turystyczną.

Engelberg leży w Alpach Urneńskich. Jedyna droga do Engelbergu prowadzi z północy, od strony miejscowości Stans , stolicy kantonu Niwalden. Jadąc ze Stans do Engelbergu warto zatrzymać się w Grafenort , by rzucić okiem na zespół barokowych budynków (dworu i kaplicy z końca XVII wieku oraz XVIII-wiecznego zajazdu).


W samym Engelbergu jedynym godnym uwagi zabytkiem jest położony na wschód od dworca kolejowego kościół i zabudowania klasztorne dawnego opactwa benedektyńskiego , w obecnym kształcie pochodzącego z pierwszej połowy XVIII wieku (zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem). Poza tym turystyczne znaczenie Engelbergu wiąże się wyłącznie z otaczającymi miejscowość górami.

Najbardziej znaną i najpopularniejszą atrakcją Grindelwaldu jest wycieczka na szczyt masywu Titlis (3238 m), dostępna dla każdego, nawet mało zaawansowanego turysty, dzięki sieci kolejek górskich (różnego typu). Zaczynając od dolnej stacji oznaczonej markerem , przez halę Gerschnialp (ok. 1300 m n.p.m.), położoną na wysokości 1788 m stację nad jeziorem Trübsee (1764 m), oraz stację Stand (2436 m), można wjechać kolejką linową z obracającą się gondolą na wysokość 3020 m, do oznaczonego markerem miejsca w pobliżu szczytu Klein Titlis, skąd łatwym technicznie (jeśli nie ma śniegu czy oblodzenia) szlakiem można w ciągu 1 godziny 15 minut wejść granią na szczyt. Dodatkową atrakcją (dla części turystów) może być przejście długim na 100 m, szerokim na 1 m, mostem wiszącym na wysokości ok. 3000 m, otwartym dla turystów w grudniu 2012 roku.

Poza szlakiem prowadzącym na szczyt masywu Titlis od górnej stacji kolejki linowej istnieje w najbliższych okolicach Engelbergu wiele szlaków turystyki pieszej o różnym stopniu trudności, zarówno w masywie Titlis, jak też np. w części Alp Urneńskich położonej na północny wschód od miejscowości - markerem oznaczona jest w szczególności dolna stacja kolejki Engelberg-Brunni,którą można wyjechać na Ristis (ok. 1600 m), skąd kolejnym wyciągiem można wyjechać jeszcze wyżej, do schroniska Brunni (Brunnihütte) stojącego nad niewielkim jeziorem Härzlisee, w pobliżu którego przebiega wiele szlaków turystycznych (od tras spacerowych do wysokogórskich eksponowanych ścieżek dostępnych dla turystów bardziej zaawansowanych i kilku ferrat). W tym rejonie znajdują się też trasy wspinaczkowe o różnym stopniu trudności i trzy punkty startu dla osób uprawiających paralotniarstwo.

W zimie Engelberg jest popularnym ośrodkiem narciarskim, z terenami zjazdowymi położonymi na wysokości 1050-3028 m (łącznie 82 m tras o różnym stopniu trudności i ponad 30 wyciągów).

więcej informacji w przygotowaniu