Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

jeziora

Szwajcaria

Poniżej zamieszczamy krótkie opisy położonych (w całości lub w części) na terenie Szwajcarii jezior (naturalnych i sztucznych), uważanych za samoistne cele turystyczne lub ważne elementy godnych uwagi rejonów turystycznych. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje osobna strona poświęcona danemu zbiornikowi wodnemu, dodajemy stosowny odsyłacz.



Jezioro Genewskie

widok z promenady w Montreux
fot. AL
Jezioro Genewskie (nazwy francuskie: Lac Léman, Le Léman, Lac de Genève, nazwa angielska: Lake Geneva, nazwa niemiecka: Genfersee, Genfer See, nazwy włoskie: Lago Lemano, Lago di Ginevra) - to duże i głębokie jezioro polodowcowe położone na wysokości 372 m n.p.m., po północnej stronie Alp, w obniżeniu między Alpami i Jurą. Większa część jeziora, cały jego północny brzeg i część południowego należy do francuskojęzycznej Szwajcarii (kantony, licząc od zachodu, Genewa, Vaud i Valais), mniejsza część jeziora i część południowego brzegu - do Francji (departament Haute-Savoie). Jezioro Genewskie ma powierzchnię ponad 580 km2 i jest największym jeziorem w Europie Zachodniej; jego średnia głębokość wynosi 154 m, a maksymalna - 310 m. Największymi miastami nad Jeziorem Genewskim są Genewa i Lozanna w Szwajcarii oraz Thonon-les-Bains we Francji. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Bodeńskie

JEZIORO BODEŃSKIE
widok z promu płynącego przez jezioro z Konstancji do Meersburga
fot. PL
Jezioro Bodeńskie (nazwa niemiecka: Bodensee) - to jezioro polodowcowe położone u podnóża Alp, na pograniczu Szwajcarii, Niemiec i Austrii. Jezioro leży na wysokości 395 m n.p.m., jego powierzchnia wynosi 536 km2, maksymalna głębokość 252 m, a długość linii brzegowej przekracza 270 km, z czego ok. 72 km przypada na Szwajcarię.

Okolice Jeziora Bodeńskiego są popularnym rejonem turystycznym, obfitującym w zabytki architektury, atrakcje przyrodnicze oraz inmprezy kulturalne, a także oferującym szerokie możliwości uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych (należy jednak pamiętać, że akwen, z uwagi na jego wielkość oraz gwałtowne zmiany pogody, może być niebezpieczny), turystyki pieszej i rowerowej. Do najważniejszych szwajcarskich miejscowości położonych nad Jeziorem Bodeńskim należą Stein am Rhein, Kreuzlingen, Arbon i Rorschach.

więcej informacji


Jezioro Neuchâtel

Jezioro Neuchâtel (nazwa francuska: Lac de Neuchâtel, nazwa niemiecka: Neuenburgersee) - to jezioro położone w zachodniej Szwajcarii, na wysokości 429 m n.p.m., u podnóża łańcucha górskiego znanego jako Jura (rozciągającego się na długości ok. 340 km na granicy Szwajcarii i Francji), na północ od Jeziora Genewskiego, na zachód od Berna, na pograniczu kantonów Neuchâtel, Vaud, Fryburg i Berno. Wschodni brzeg jeziora wyznacza granicę między francuskim i niemieckiem obszarem językowym.

Jezioro ma powierzchnię ok. 217,9 km2 (według niektórych źródeł 218,3 km2) i jest największym jeziorem położonym w całości w Szwajcarii. Ma 38,3 km długości i maksymalną szerokość 8,2 km, a jego maksymalna głębokość wynosi 152 m. Najważniejszymi z turystycznego punktu widzenia miejscowościami nad jeziorem są Neuchâtel (stolica kantonu Neuchâtel), Grandson i Yverdon-les-Bains w kantonie Vaud, oraz Estavayer-le-Lac w kantonie Fryburg. Okolice jeziora, zwłaszcza w kantonach Neuchâtel i Vaud, są znane z licznych winnic. Na jeziorze można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, a liczne odcinki wybrzeża są chętnie odwiedzane przez osoby zainteresowane obserwowaniem ptaków.




Jezioro Maggiore

LOCARNO
widok z promenady na jezioro w kierunku południowym
fot. PL
Jezioro Maggiore / Lago Maggiore, zwane też Lago Verbano (Lacus Verbanus) - to duże i głębokie jezioro polodowcowe położone w większej części we Włoszech, stanowiąc odcinek granicy między regionami Lombardia i Piemont, a częściowo w szwajcarskim kantonie Ticino, ok. 70 km na północny zachód od Mediolanu, ok. 50 km na zachód od Jeziora Como. Jezioro leży na wysokości 193 m n.p.m. Ma podłużny, ułożony mniej więcej południkowo kształt. Jego całkowita powierzchnia wynosi 212 km2, maksymalna długość - 64 km, maksymalna szerokość - 10 km, a maksymalna głębokość - 372 m. Okolice jeziora, znane ze specyficznego łagodnego mikroklimatu sprzyjającego rozwojowi śródziemnomorskiej i tropikalnej roślinności, słyną z pięknych parków i ogrodów, z których bodaj najbardziej znanymi są ogrody na tzw. Wyspach Boromejskich. Rejon Jeziora Maggiore jest jednym z najpopularniejszych rejonów turystycznych w północnych Włoszech i w Ticino. Głównymi szwajcarskimi miejscowościami położonymi nad jeziorem są Locarno, Ascona i Brissago. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Czterech Kantonów

JEZIORO CZTERECH KANTONÓW
LUCERNA
widok z promenady pieszej na jezioro w kierunku wschodnim
fot. PL
Jezioro Czterech Kantonów (nazwa niemiecka: Vierwaldstättersee, nazwa francuska: Lac des Quatre Cantons, nazwa włoska: Lago dei Quattro Cantoni) - to jezioro polodowcowe położone w środkowej Szwajcarii, na południe od Zurychu, otoczone Prealpami Lucerneńskimi (Luzerner Voralpen) oraz Prealpami Schwyzu i Uri (Schwyzer und Urner Voralpen).

Jezioro leży na wysokości 433 m n.p.m.. Jego powierzchnia wynosi 113,6 km2 (co oznacza, że jest czwartym pod względem wielkości jeziorem Szwajcarii), a maksymalna głębokość - 214 km. Z uwagi na raczej skomplikowany kształt Jezioro Czterech Kantonów ma bardzo długą linię brzegową (prawie 150 km), której znaczna część biegnie u stóp stromych zboczy otaczających jezioro gór.

Jezioro Czterech Kantonów jest popularnym regionem turystycznym, z licznymi miejscowościami wypoczynkowymi, bogatą ofertą floty pływających po jeziorze statków wycieczkowych (w tym zabytkowych parowców), możliwością uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, a także turystyki pieszej i rowerowej. Do popularnych atrakcji w rejonie jeziora należą m.in. znana jako cel wycieczek już w XVIII wieku, słynąca z panoramicznego widoku góra Rigi (1797 m), na którą można wjechać jedną z dwu kolei zębatych (kolej Vitznau-Rigi była otwarta w 1871 roku, jako pierwsza kolej zębata w Europie) lub kolejką linową, oraz słynny, również znany z rozległej panoramy szczyt Pilatus (2137 m), na który można wjechać z Alpnachstad oddaną do użytku w 1889 roku koleją zębatą o największym na świecie nachyleniu torów..

Do ważniejszych miejscowości położonych bezpośrednio nad Jeziorem Czterech Kantonów lub w jego pobliżu należą Lucerna, Zug, Schwyz i Altdorf.(➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Zuryskie

JEZIORO ZURYSKIE
widok z promenady pieszej
fot. PL
Jezioro Zuryskie (nazwa niemiecka: Zürichsee) - to jezioro położone na pograniczu kantonów Zurych, Sankt Gallen i Schwyz, na wysokości 406 m n.p.m., na południowy wschód od Zurychu, największego miasta Szwajcarii. Część Jeziora Zuryskiego położona na zachód od sztucznej grobli i mostu (drogowego i kolejowego), łączącego przeciwległe brzegi jeziora w jego najwęższym miejscu, między miejscowościami Hurden i Rapperswil, znanego jako Seedam, należy prawie w całości do kantonu Zurych, natomiast część wschodnia, zwana Obersee, jest podzielona między kantony Sankt Galen (północ) i Schwyz (południe).

Jezioro ma powierzchnię 88,7 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 136 m. Jest zasilane głównie przez wody rzeki (kanału) Linth (Linthkanal), wypływającego z zachodniego końca jeziora Walensee; rzeka wypływająca z północno-zachodniego krańca Jeziora Zuryskiego i przepływająca przez Zurych nosi nazwę Limmat. Największym miastem nad Jeziorem Zuryskim jest Zurych; inną miejscowością ważną z turystycznego punktu widzenia jest Rapperswil. Na jeziorze działa regularna żegluga pasażerska. Można na nim uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne i korzystać z kąpielisk, znanych z czystej i ciepłej wody.(➤ mapka)(➤ mapka)




Jezioro Lugano

widok ze szczytu Monte Brè (925 m)
fot. PL
Jezioro Lugano (nazwa włoska: Lago di Lugano, także: Ceresio) - to jezioro polodowcowe położone na wysokości 271 m n.p.m. w Alpach Lugańskich, na wschód od Jeziora Maggiore, na zachód od Jeziora Como. Jezioro ma powierzchnię 48,7 km2, maksymalną głębokość 288 m, oraz bardzo skomplikowaną linię brzegową. Jego centralna część leży w szwajcarskim kantonie Ticino (z wyjątkiem niewielkiej włoskiej eksklawy znanej jako Campione d'Italia); część północno-wschodnia i południowo-zachodnia (łącznie ok. 18 km2) leży we włoskiej Lombardii, w prowincjach odpowiedni Como i Varese.

Trzema największymi dopływami Jeziora Lugano są Cassarate , Vedeggio i Cuccio; z jego zachodniego krańca wypływa rzeka Tresa, wpadająca do Jeziora Maggiore w pobliżu Luino. Po jeziorze pływają statki regularnej żeglugi pasażerskiej oraz jednostki turystyczne. Największym miastem nad Jeziorem Lugano jest Lugano; do innych bardziej znanych i godnych uwagi z turystycznego punktu widzenia miejscowości szwajcarskich należą Gandria, Melide i Morcote; bodaj najbardziej znaną miejscowością po stronie włoskiej jest Porlzezza. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Thunersee

JEZIORO THUN
widok ze szczytu Niesen (2362 m)
fot. AL
Jezioro Thun (nazwa niemiecka: Thunersee, nazwa francuska: Lac de Thoune) - to jezioro polodowcowe położone w kantonie Berno, na wysokości 558 m n.p.m., u północnych podnóży Alp Berneńskich, w regionie znanym jako Oberland Berneński (Berner Oberland). Jezioro (pierwotnie połączone z jeziorem Brienz, dziś oddzielone od niego małą równiną alluwialną zwaną Bödeli), o powierzchni 48,4 km2, jest ósmym pod względem powierzchni jeziorem Szwajcarii. Ma wydłużony kształt i ciągnie się z północnego zachodu na południowy wschód na długości 17,5 km, osiągając maksymalną szerokość 3,5 km. Maksymalna głębokość wynosi 217 m. Przez jezioro przepływa rzeka Aare.

Na Jeziorze Thun działa regularna żegluga pasażerska (uruchomiona już w 1835 roku), dziś obsługująca głównie turystów; jednym ze statków jest zabytkowy parowy bocznokołowiec "Blümlisalp", mogący zabrać na pokład 800 pasażerów. Na całym jeziorze można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, a na terenach otaczających jezioro (znanych skądinąd jako jeden z ważniejszych regionów winarskich Szwajcarii) - turystykę pieszą i rowerową. Do godnych uwagi miejscowości nad Jeziorem Thun należą: Thun, Spiez, oraz Interlaken. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Bielersee

Jezioro Bielersee (nazwa francuska: Lac de Bienne) - to jezioro polodowcowe położone w zachodniej Szwajcarii, u podnóża łańcucha górskiego znanego jako Jura, na wysokości 429 m n.p.m., na północny wschód od jeziora Jeziora Neuchâtel. Jezioro ma powierzchnię 39,8 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 74 m. Prawie całe jezioro, z wyjątkiem jego południowo-zachodniego krańca (położonego w granicach administracyjnych kantonu Neuchâtel) należy do kantonu Berno. Najważniejszym miastem nad jeziorem Bielersee jest Biel / Bienne.

Cały północno-zachodni brzeg jeziora, od Biel / Bienne na północno-wschodnim krańcu do Le Landeron na krańcu południowo-zachodnim, jest regionem winiarskim (w Ligerz działa regionalne muzeum wina). Najważniejszą atrakcją turystyczną jest wyspa St. Petersinsel (nazwa francuska: Île Saint-Pierre), położona w południowo-zachodniej części jeziora, z zbudowanym w XII wieku klasztorem dziś służącym jako zajazd. Wyspa gościła niegdyś Jeana-Jacquesa Rousseau, Goethego, a także członków wielu europejskich rodzin królewskich.




Jezioro Zug

Jezioro Zug (nazwa niemiecka: Zugersee) - to jezioro położone w środkowej Szwajcarii, między Jeziorem Czterech Kantonów a Jeziorem Zuryskim, na wysokości 413 m n.p.m. Ma powierzchnię 38,3 km2 i maksymalną głębokość 198 m. Największa, północna część jeziora należy do kantonu Zug, mniejsza, południowa, do kantonu Schwyz, a najmniejsza, zachodnia - do kantonu Lucerna. Przez jezioro przepływa rzeka Lorze. Głównym miastem nad jeziorem jest Zug.



Jezioro Brienzersee

JEZIORO BRIENZERSEE
widok ze szlaku pieszego, prowadzącącego z punktu widokowego na Harder Kulm (1321 m), gdzie można dojechać kolejką linową z Interlaken - do szczytu Augstmatthorn (2137 m), a dalej kontynuując spacer - aż do szczytu Brienzer Rothorn (2350 m)
fot. PL
Jezioro Brienzersee (nazwa francuska: Lac de Brienz) - to jezioro polodowcowe położone w kantonie Berno, na wysokości 564 m n.p.m., u północnych podnóży Alp Berneńskich, w regionie znanym jako Oberland Berneński (Berner Oberland). Jezioro było pierwotnie połączone z jeziorem Thun; dziś jest oddzielone od niego małą równiną alluwialną zwaną Bödeli. Ma powierzchnię 30 km2 (około 14 km długości i niecałe 3 km szerokości) i maksymalną głębokość 260 m. Przez jezioro przepływa rzeka Aare.

Na jeziorze można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, a w jego okolicach - turystykę pieszą i rowerową. Atrakcją może być rejs jednym z pływających na Jeziorze Brienz statków wycieczkowych. Głównymi miejscowościami nad Jeziorem Brienz są Brienz oraz Interlaken. Do szczególnych atrakcji w rejonie jeziora Brienz należy położony na północ od Brienz, w miejscu, gdzie stykają się kantony Lucerna, Berno i Obwalden, widokowy szczyt Brienzer Rothorn (2350 m), na który można wjechać z Brienz zabytkową parową kolejką górską. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Walensee

Jezioro Walensee (nazwa francuska: Lac de Walenstadt) - to jezioro polodowcowe położone na wysokości 419 m n.p.m. między pasmem górskim Churfirsten (z najwyższym szczytem Hinterrugg wznoszącym się na 2306 m), najbardziej wysuniętym pasmem należącym do grupy znanej jako Alpenzeller Alpen, a Alpami Glarneńskimi (należący do tej grupy masyw Mürtschenstock, wysoki na 2441 m, góruje nad jeziorem Walensee od południa). Powierzchnia jeziora wynosi 24,1 km2, a jego maksymalna głębokość 150 m. Głównymi miejscowościami położonymi nad Walensee są Walenstadt na wschodnim krańcu jeziora oraz Weesen na krańcu zachodnim; popularną miejscowością turystyczną jest położona na południowy brzegu miejscowość Quarten. Na jeziorze można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne (z uwagi na zimne i przejrzyste wody jezioro jest uważane za szczególnie interesujące przez osoby uprawiające nurkowanie).

Wizyta Franza Liszta (z towarzyszącą mu hrabiną d'Agoult) nad jeziorem Walensee w 1837 roku i wycieczka statkiem z Weesen do Walenstadt stała się inspiracją dla jednego ze skomponowanych przez Liszta utworów fortepianowych, Au lac de Wallenstadt.




Jezioro Lago di Livigno

Jezioro Lago di Livigno (także: Lago del Gallo) - to sztuczne jezioro położone na pograniczu Włoch i Szwajcarii. Jego zdecydowanie większa część leży w dolinie Livigno (Val di Livigno), w prowincji Sondrio, we włoskiej Lombardii, znacznie mniejsza w szwajcarskim kantonie Gryzonia, a tworząca zbiornik zapora Punt dal Gall (zbudowana w drugiej połowie lat 60. XX wieku przez szwajcarską firmę Engadiner Kraftwerke AG) - po obu stronach granicy. Jezioro leży na wysokości 1805 m n.p.m., ma 4,71 km2 powierzchni, a jego maksymalna głębokość wynosi 119 m. Najważniejszą miejscowością nad jeziorem jest włoskie Livigno, położone na jego południowym krańcu. Przez jezioro przepływa rzeka Spöl (znana też jako Acqua Granda), dopływ Innu.

Do zbiornika Lago di Livigno od strony włoskiej można najłatwiej dojechać drogą SS301 z Bormio; od strony szwajcarskiej tunelem Munt la Schera (przejazd płatny) od drogi 28 biegnącej z Zernez przez Szwajcarski Park Narodowy (Parc Naziunal Svizzer) w stronę przełęczy Pass dal Fuorn i doliny Val Müstair.



Jezioro Sils

SILSERSEE
fot. PL
Jezioro Sils (nazwa niemiecka: Silsersee; nazwa retoromańska: Lej da Segl) - to jezioro położone na wysokości 1797 m n.p.m. w Górnej Engadynie, w kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja. Leży między przełęczą Maloja a Jeziorem Silvaplana; między jeziorami Sils i Silvaplana leży miejscowość Sils. Jezioro Sils ma powierzchnię 4,1 km2 i jest największym jeziorem Engadyny. Jego maksymalna głębokość wynosi 71 m. W lecie na Jeziorze Sils uprawia się kitesurfing i widsurfing, w zimie - narciarstwo biegowe. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Lac des Dix

LAC DES DIX
fot. PL
Jezioro Lac des Dix - to położony w kantonie Valais / Wallis, w górnych partiach doliny Val d'Hérémence (odnogi doliny Val d'Hérens), na wysokości 2364 m n.p.m., sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 3,65 km2, utworzony przez betonową zaporę grawitacyjną na rzece Dixence, znaną jako Grande Dixence (le barrage de la Grande Dixence). Wysoka na 285 metrów zapora, uważana za jedną z najwyższych i największych konstrukcji tego typu na świecie, jest częścią potężnego kompleksu elektrowni wodnych zwanych zespołem Cleuson-Dixence, zapewniającego podobno ok. 20% całego zapotrzebowania Szwajcarii na energię elektryczną. Jako taka - a także ze względu na wspaniałe alpejskie otoczenie Lac des Dix, uchodzi za wybitną atrakcję turystyczną i jest odwiedzana rocznie przez ok. 100 000 osób. (➤ mapka)(➤ mapka)




Jezioro Silvaplana

SILVAPLANERSEE
w głębi szczyt Piz da la Margna (3159 m)
fot. PL
Jezioro Silvaplana (nazwa niemiecka: Silvaplanersee; nazwa retoromańska: Lej da Silvaplauna) - to jezioro położone na wysokości 1791 m n.p.m. w Górnej Engadynie, w kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja. Jezioro leży na południe od miejscowości Silvaplana, od której bierze nazwę, oraz kilka kilometrów na południowy zachód od Sankt Moritz, jednej z najsłynniejszych miejscowości wypoczynkowych w Engadynie i całej Szwajcarii. Jezioro Silvaplana ma powierzchnię 2,87 km2. Ma długość 3,1 km, szerokość 1,4 km, a jego maksymalna głębokość wynosi 78 m. W lecie na jeziorze uprawia się kitesurfing i widsurfing, w zimie - narciarstwo biegowe. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji


Jezioro Grimselsee

GRIMSELSEE
po prawej mniejsze jezioro Räterichsbodensee
fot. PL
Jezioro Grimselsee - to sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 2,63 m2 i maksymalnej głębokości 100 m, położony na wysokości 1908 m w kantonie Berno, w pobliżu granicy z kantonem Valais / Wallis, na północ od przełęczy Grimsel (Grimselpass). Zbiornik Grimselsee powstał w 1932 po wybudowaniu dwu tam, Seeuferegg i Spitallamm, i jest największym z kilku położonych w tym rejonie zbiorników wodnych wykorzystywanych przez zespół hydroeletrowni Kraftwerke-Oberhasli AG do produkcji energii elektrycznej. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Lago di Poschiavo

LAGO DI POSCHIAVO
fot. JP
Jezioro Lago di Poschiavo - to jezioro pochodzenia polodowcowego, położone w dolinie Poschiavo w kantonie Gryzonia, na wysokości 962 m n.p.m., między Poschiavo i Brusio. Jezioro ma 1,98 km2 powierzchni i maksymalną głębokość 85 m. Przez jezioro przpływa rzeka Poschiavino. Od pierwszej dekady XX wieku jezioro, stanowiące zbiornik o pojemności 120 milionów m3, wykorzystywane jest do produkcji energii elektrycznej. (➤ mapka)(➤ mapka)




Jezioro Lago Bianco

Jezioro Lago Bianco - to sztuczne jezioro o powierzchni 1,5 km2 położone na wysokości 2234 m n.p.m. na przełęczy Bernina w kantonie Gryzonia, w miejscu, gdzie niegdyś znajdowały się dwa naturalne jeziora, Lago Bianco i Lago della Scala.

Wzdłuż wschodniego brzegu jeziora przebiega linia kolejowa (Bernina Express) łącząca Chur, stolicę kantonu Gryzonia, z Tirano we Włoszech, będąca częścią sieci Kolei Retyckich (Rhätische Bahn) - zabytkowej, uruchomionej w latach 80. XIX wieku sieci wąskotorowych połączeń kolejowych (łącznie 384 km tras), dziś całkowicie zelektryfikowanych, biegnących w dużej części na wysokości przekraczającj 1500 m n.p.m. i osiągających (właśnie na przełęczy Bernina) wysokość 2253 m n.p.m., co jest najwyżej położonym miejscem, do którego można w Europie dojechać koleją.



Jezioro Marmorera

Jezioro Marmorera (nazwa niemiecka: Marmorera Stausee, nazwa retoromańska: Lai da Marmorera) - to sztuczne jezioro położone w kantonie Gryzonia, na wysokości 1680 m n.p.m. Zbiornik powstał w 1954 roku, po zakończeniu budowy zapory ziemnej o długości 400 m i wysokości 91 m na rzece Julia / Gelgia. Jedyną miejscowością nad jeziorem jest Marmorera, zbudowana od nowa po zalaniu wcześniej istniejącej wsi o tej samej nazwie. Zbiornik ma powierzchnię 1,41 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 65 m. Wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Marmorera biegnie droga 3, prowadząca na północ w stronę Churu, stolicy Gryzonii, a na południe - w stronę przełęczy Julierpass (2284 m) i miejscowości Silvaplana w Engadynie, a następnie przez przełęcz Maloja w stronę granicy z Włochami. Jezioro Marmorera, znane ze szczególnie czystej wody, jest popularne wśród osób uprawiających nurkowanie.



Jezioro St. Moritz

promenada piesza wzdłuż drogi nr 27 (Via Grevas)
widok z tarasu widokowego w kierunku południowo-zachodnim
w głębi szczyt Piz da la Margna (3159 m)
fot. PL
Jezioro St. Moritz (nazwa niemiecka: St. Moritzersee; nazwa retoromańska: Lej da San Murezzan) - to jezioro położone na wysokości 1768 m n.p.m. w Górnej Engadynie, w kantonie Gryzonia, w dystrykcie Maloja, na wschód od Sankt Moritz, jednej z najsłynniejszych miejscowości wypoczynkowych w Engadynie i całej Szwajcarii. Jezioro St. Moritz ma powierzchnię 0,78 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 44 m. Jezioro St. Moritz jest w lecie popularnym ośrodkiem sportów wodnych. W zimie, gdy jezoro jest zamarznięte, gra się tu w polo, a corocznie w lutym od 1907 roku rozgrywane są wyścigi na nartach za galopującym koniem (zwane "White Turf"), a także podobne do "normalnych" wyścigi konne, wyścigi saniami, itp. - przyciagające wielu turystów z całego świata, często dysponujących większymi niż przeciętne środkami finansowymi. (➤ mapka)(➤ mapka)

więcej informacji



Jezioro Davosersee

JEZIORO DAVOSERSEE
widok w kierunku wschodnim
fot. PL
Jezioro Davosersee - to jezioro położone w kantonie Gryzonia, na północny wschód od Davos, najsłynniejszego uzdrowiska i miejscowości wypoczynkowej Górnej Engadyny. Jezioro, położone na wysokości 1560 m n.p.m., ma powierzchnię 0,59 km2, a jego maksymalna głębokość wynosi 54 m. Jezioro jest dziś wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej, można jednak na nim uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Lac du Grand-Saint-Bernard

LAC DU GRAND-SAINT-BERNARD
fot. AL
Jezioro Lac du Grand-Saint-Bernard (nazwa włoska: Lago del Gran San Bernardo) - to niewielkie (długie na ok. 350 m, szerokie na ok. 150 m) jezioro alpejskie położone na granicy szwajcarsko-włoskiej, na wysokości 2447 m n.p.m., tuż poniżej wielkiej Przełęczy św. Bernarda (2469 m), położonej po szwajcarskiej stronie granicy. Większa cześć jeziora leży w Szwajcarii, w kantonie Valais / Wallis, mniejsza - we Włoszech, w Dolinie Aosty. Jezioro jest zazwyczaj zamarznięte przez niemal cały rok, z wyjątkiem paru miesięcy letnich. Zob. Wielka Przełecz św. Bernarda. (➤ mapka)(➤ mapka)



Jezioro Laghetto Moesola

LAGHETTO MOESOLA
fot. PL
Jezioro Laghetto Moesola - to małe jezioro alpejskie położone w kantonie Gryzonia, w Alpach Lepontyńskich, w kantonie Gryzonia, na przełęczy San Bernardino Pass (2066 m). Jest jednym z wielu małych i bardzo małych jezior położonych w rejonie przełęczy.

Jezioro (właściwie "jeziorko" - laghetto) leży na wysokości 2063 m, ma 315 m długości i 150 m szerokości, a jego maksymalna głębokość wynosi 10 m. Przepływa przez nie rzekoa Moesa. Na jeziorze są trzy wyspy, jedna większa i dwie mniejsze; osobliwością większej (której najwyższy punkt znajduje się kilka metrów ponad poziomem jeziora Moesola), jest to, że znajduje się na niej kolejne małe jeziorko. Wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Moesola biegnie malownicza (ale też uważana za trudną i niebezpieczną, zwłaszcza przy złych warunkach pogodowych) droga 13, dawniej będąca ważnym przejściem transalpejskim, dziś mająca znaczenie przede wszystkim turystyczny (ponieważ pod przełęczem biegnie tunelem autostrada, oznaczona także numerem 13). W pobliżu północnego końca jeziora stoi popularne schronisko. Zob. San Bernardino Pass. (➤ mapka)(➤ mapka)