Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Figueres
Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Figueres is a town with a population of about 50,000 inhabitants, located in the province of Girona, Catalonia, Spain. It is the capital of the comarca of Alt Empordà. The town is the birthplace of Salvador Dalí and houses the Teatre-Museu Gala Salvador Dalí, attracting many visitors from around the world.


Dość duże miasto (ok. 50 tys. mieszkańców) położone w Katalonii, w prowincji Girona, 138 km na północny wschód od Barcelony , niecałe 40 km na północny wschód od Girony (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica i główne miasto komarki Alt Empordà, miejsce urodzenia Salvadora Dalego i jeden z trzech wierzchołków tzw. "trójkąta Dalego" (zob. niżej). Dojazd autostradą AP-7.

Historia miasta sięga czasów starożytnych. Dla większości turystów najważniejszą informacją o mieście jest to, że w Figueres urodził się Salvador Dalí, a główną (jeśli nie jedyną) atrakcją - muzeum znane jako Teatre-Museu Dalí , w którym można zobaczyć kilkaset dzieł Dalego, a także dzieła innych artystów (m.in. Duchampa i Picassa) z jego prywatnej kolekcji. Muzeum, zaprojektowane przez Dalego, mieści się w XIX-wiecznym budynku zniszczonym podczas hiszpańskiej wojny domowej i odbudowanym przez artystę w surrealistycznym stylu oraz w sąsiadującej z tym budynkiem wieży (będącej niegdyś elementem murów miejskich i zwanej pierwotnie Torre Gorgot), zwanej Torre Galatea, na cześć zmarłej żony artysty. Muzeum zostało otwarte w 1974 roku, wieża (dokupiona przez władze Figueres, gdy okazało się, że pierwszy budynek jest za mały) - w 1984 roku. W Torre Galatea Dalí mieszkał w ostatnich latach życia (po pożarze na zamku w Púbol, w którym doznał poważnych obrażeń) niemal do śmierci (zmarł w szpitalu w Figueres); pochowany jest w krypcie pod budynkiem muzeum.

Kto nie chce pobytu w Figueres ograniczać do wizyty w Muzeum Dalego, powinien zajrzeć do gotyckiego kościoła parafialnego św. Piotra (Sant Pere de Figueres ), którego historia sięga XI wieku (później świątynia była wielokrotnie przebudowywana), zwiedzić okolice głównej ulicy Figueres, znanej jako La Rambla , a także zobaczyć ogromną (zajmującą powierzchnię ponad 30 hektarów) XVIII-wieczną twierdzę położoną na wzgórzu, na północny zachód od centrum miasta. Twierdza została zbudowana w połowie XVIII wieku za panowania Ferdynanda VI po tym, jak w wyniku ustaleń Traktatu Pirenejskiego z 1659 roku inna ważna forteca w regionie, Fort de Bellegarde w Le Perthus, znalazła się w rękach Francuzów. W lutym 1939 roku w Castell de Sant Ferran odbyło się ostatnie posiedzenie Kortezów republikańskiej Hiszpanii; wkrótce potem forteca została zajęta przez wojska generała Franco. Do niedawna twierdza pełniła funkcję więzienia, obecnie jest dostępna dla zwiedzjących (wycieczki z przewodnikiem).

Okolice Rambli, promenady zbudowanej w 1828 roku w miejscu płynącego tędy kiedyś, a później zasypanego potoku, przez dekady stanowiły najbardziej reprezentacyjną część miasta i jego główną dzielnicę handlową. Markerem oznaczone jest regionalne muzeum historyczne (Museu de l'Empordà), a markerem - Muzeum Zabawek (Museu de Joguets). Na wschodnim krańcu Rambli stoi pomnik urodzonego w Figueres Narcisa Monturiola (1819-1885), uważanego za wynalazcę łodzi podwodnej.


Informacje dodatkowe

  • Figueres jest jednym z trzech wierzchołków tzw. trójkąta Dalego; pozostałe to Port Lligat i Púbol .

    Port Lligat (częsta jest też pisownia: Portlligat) - to wioska położona nad jedną z zatok na półwyspie Cap de Creus, 2 km na północny wschód od centrum Cadaqués, gdzie w 1930 roku Dalí kupił chatę rybacką, a wkrótce potem kilka następnych, by cały zespół przekształcić w zaprojektowany przez siebie labirynt pomieszczeń, stanowiący następnie przez kilkadziesiąt lat jego letnią rezydencję. Dalí, wraz z żoną Galą, mieszkał tu przez kilka miesięcy każego roku aż do śmierci Gali w 1982 roku; poźniej przeniósł się do Púbol.

    Trzecim wierzchołkiem "trójkąta Dalego" jest wspomniana wioska Púbol, gdzie w 1968 roku artysta kupił (jako prezent dla Gali) zrujnowany średniowieczny zamek i odrestaurował go w surrealistycznym stylu. Gala Dalí, zmarła w 1982 roku w Port Lligat, jest w Púbol pochowana; sam Dalí mieszkał tam przez pewien czas po śmierci żony, aż do tragicznego pożaru, w którym został poparzony i po którym już do Púbol nie wrócił, mimo że tam właśnie przygotował dla siebie w podziemiach zamku grób, obok grobowca zmarłej żony. Od 1996 roku zamek Gali (Castell de Púbol, Castell Gala Dalí) jest udostępniony zwiedzającym.