Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Púbol

Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Małe miasto położone w Katalonii, w komarce Baix Empordà, w prowincji Girona, 123 km na północny wschód od Barcelony , ok. 20 km na północny wschód od Girony , znane z zamku, który Salvador Dalí kupił dla swej żony, Gali (dziś otwartego dla turystów) (➤ mapka)(➤ mapka). Púbol, obok Port Lligat i Figueres, jest jednym z trzech wierzchołków tzw. trójkąta Dalego (zob. niżej). Dojazd do Púbol z Girony drogami lokalnymi: najpierw drogą C-255, następnie C-66 i wreszcie GIV-6424.

Pierwsze wzmianki o zamku w Púbol (Castell de Púbol ) pochodzą z XI wieku; pierwszy gotycki kościół w mieście (Sant Pere de Púbol) powstał w pierwszej połowie XIV wieku; gotycko-renesansowy zamek wraz z sąsiadującym kościołem w ich obecnej postaci pochodzą z pierwszej połowy XV wieku. W 1968 roku zrujnowany zamek kupił Salvador Dalí, jako prezent dla żony, Gali, i odrestaurował w surrealistycznym stylu. Gala Dalí rezydowała w Púbol w latach 70. XX wieku. Zmarła w 1982 roku w Port Lligat, ale została pochowana w Púbol, w podziemiach zamku (obok jej grobowca Dalí, który po śmierci żony przeniósł się z Port Lligat na zamek w Púbol, przygotował grób dla siebie). Dalí mieszkał w Púbol do 1984 roku, gdy w tragicznym pożarze (będących według niektorych źródeł efektem próby popełnienia przez artystę samobójstwa, według innych - nieszczęśliwym wypadkiem) doznał poważnych obrażeń. Po pobycie w szpitalu nie wrócił już do Púbol, lecz przeniósł się na stałe do Figueres, gdzie w 1989 roku zmarł. W 1996 roku zamek w Púbol - jako Casa-Museu Castell Gala Dalí - został udostępniony publiczności.Informacje dodatkowe

  • Púbol jest jednym z trzech wierzchołków tzw. trójkąta Dalego; pozostałe to Port Lligat i Figueres .

    Port Lligat (częsta jest też pisownia: Portlligat) - to wioska położona nad jedną z zatok na półwyspie Cap de Creus, 2 km na północny wschód od centrum Cadaqués, gdzie w 1930 roku Dalí kupił chatę rybacką, a wkrótce potem kilka następnych, by cały zespół przekształcić w zaprojektowany przez siebie labirynt pomieszczeń, stanowiący następnie przez kilkadziesiąt lat jego letnią rezydencję. Dalí, wraz z Galą, mieszkał tu przez kilka miesięcy każego roku aż do śmierci Gali w 1982 roku; poźniej przeniósł się do Púbol.

    Figueres - to miasto, w którym Salvador Dalí urodził się i zmarł. Jego główną atrakcją jest muzeum znane jako Teatre-Museu Dalí, w którym można zobaczyć kilkaset dzieł Dalego, a także dzieła innych artystów (m.in. Duchampa i Picassa) z jego prywatnej kolekcji. Muzeum, zaprojektowane przez Dalego, mieści się w XIX-wiecznym budynku zniszczonym podczas hiszpańskiej wojny domowej i odbudowanym przez artystę w surrealistycznym stylu oraz w sąsiadującej z tym budynkiem wieży (będącej niegdyś elementem murów miejskich i zwanej pierwotnie Torre Gorgot), zwanej Torre Galatea, na cześć zmarłej żony artysty. Muzeum zostało otwarte w 1974 roku, wieża (dokupiona przez władze Figueres, gdy okazało się, że pierwszy budynek jest za mały) - w 1984 roku. W Torre Galatea Dalí mieszkał w ostatnich latach życia niemal do śmierci (zmarł w szpitalu w Figueres); pochowany jest w krypcie pod budynkiem muzeum.