Galeria zdjęć
Jezioro Königssee i otaczające je tereny co najmniej od przełomu XII i XIII wieku należały do niezależnego politycznie terytorium, którego centrum stanowił klasztor augustianów. W 1559 roku państewko to, stanowiące część Świętego Cesarstwa Rzymskiego, zostało podniesione przez cesarza Ferdynanda I do godności księstwa kościelnego (Fürstpropstei Berchtesgaden) i funkcjonowało w ten sposób aż do roku 1803. Później przechodziło kilkakrotnie z rąk do rąk (Francuzi, Austriacy), by ostatecznie stać się częścią Bawarii i miejscem chętnie odwiedzanym przez Wittelsbachów, członków bawarskiej rodziny królewskiej.
Większa część jeziora leży w granicach Parku Narodowego Berchtesgaden (Nationalpark Berchtesgaden) (➤ mapka). Jezioro, z wyjątkiem północnego krańca, gdzie leży wspomniana już miejscowość Königssee i gdzie wypływa rzeka Königsser Ache (łącząca się kilka kilometrów dalej, w Berchtesgaden, z Ramsauer Ache), przypomina fiord otoczony stromymi ścianami skalnymi: jego długość wynosi długość 7,2 km, maksymalna szerokość - 1,7 km, a maksymalna głębokość - 190 m. Od zachodu wznosi się masyw Watzmanna (2713 m), trzeciej najwyższej góry Niemiec (po Zugspitze i Hochwanner w paśmie Wettersteingebirge), słynącej z tras wspinaczkowych, choć dostępnej też dla dobrze przygotowanych i doświadczonych turystów. Markerem oznaczona jest położona blisko północnego końca jeziora wyspa Christlieger.
Z przystani Königssee Seelände wypływają w rejsy po jeziorze statki turystyczne (wyłącznie z napędem elektrycznym); inne przystanie to St. Bartholomä (przystań na półwyspie Hirschau, u stóp ogromnejwschodniej ściany Watzmanna), Salet (przystań w pobliżu południowego krańca jeziora, czynna od połowy kwietnia do połowy października) oraz Kessel (przystań "na żądanie", w pobliżu miejsca, gdzie do jeziora wpływa potok Kesselbach).
Za główną atrakcję nad jeziorem uważa się znany kościół pielgrzymkowy św. Bartłomieja (St. Bartholomä) stojący na wspomnianym wyżej półwyspie Hirschau, mniej wiecej w połowie drogi z przystani w Königssee do południowego krańca jeziora, na jego zachodnim brzegu. Początki kościoła sięgają XII wieku; w XVI i XVII wieku świątynia została przebudowana w stylu barokowym. Do kościoła można dotrzeć albo statkiem, albo długą okrężną drogą przez góry (coroczna tradycyjna pielgrzymka do świątyni zaczyna się nie w Königssee, lecz w miejscowości Maria Alm w Austrii - z Königssee do kościoła wzdłuż brzegu jeziora nie ma drogi). Niedaleko kościoła św. Bartłomieja stoi też XII-wieczny budynek, używany po przyłączeniu okolic jeziora do Bawarii jako pałacyk myśliwski Wittelsbachów (obecnie restauracja).
Koło kościoła zaczyna się szlak turystyczny, którym po mniej więcej godzinnej wspinaczce można dojść do Eiskapelle , położonego w górnej części doliny Eisbachtal, u stóp wschodniej ściany Watzmannam, pola śnieżno-lodowego (jednego z najniżej w Alpach położonych stałych lodowców), spod którego wypływa potok Eisbach (stąd nazwa doliny), zwany też Eisgraben, wpadający do jeziora niedaleko przystani.
Königssee
Königssee (do 1978 roku samodzielna gmina, obecnie część gminy Schönau am Königssee) - to licząca niecałe 700 mieszkańców, dysponująca rozwiniętą infrastrukturą noclegową, gastronomiczną i sportową miejscowość na północnym krańcu Jeziora Königssee, w miejscu, gdzie z jeziora wypływa Königsseer Ache (rzeka łącząca się dalej, w Berchtesgaden, z Ramsauer Ache). Markerem oznaczony jest duży parking, markerem - dawny dworzec kolejowy, zbudowany na początku XX wieku w stylu secesyjnym i stanowiący niegdyś stację końcową linii łączącej Berchtesgaden z Königssee (dziś mieści się tu restauracja), a markerem - sztuczny tor bobslejowo-skeletonowo-saneczkowy, zbudowany w 1968 roku jako pierwszy tego rodzaju obiekt w skali światowej.