Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Königssee

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Jezioro Königssee - to jezioro polodowcowe w południowo-wschodniej Bawarii, położone na wysokości 603 m n.p.m., w gminie Schönau am Königssee, w powiecie Berchtesgadener Land. Położona na północnym krańcu jezora miejscowość Königssee (zob. niżej) leży 160 km na południowy wschód od Monachium , 26 km na południowy wschód od Bad Reichenhall , stolicy powiatu, 6 km na południe od Berchtesgaden , 31 km od Salzburga w Austrii (➤ mapka)(➤ mapka). Długie i głębokie, przypominające fiord, malowniczo położone jezioro, uchodzące za najpiękniejsze i najczystsze jezioro alpejskie w Niemczech, jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Bawarii. Dojazd z Berchtesgaden drogą 20.

JEZIORO KÖNIGSSEE
widok z tzw. "zakątka malarzy" (Malerwinkel)
fot. PL
Jezioro Königssee i otaczające je tereny co najmniej od przełomu XII i XIII wieku należały do niezależnego politycznie terytorium, którego centrum stanowił klasztor augustianów. W 1559 roku państewko to, stanowiące część Świętego Cesarstwa Rzymskiego, zostało podniesione przez cesarza Ferdynanda I do godności księstwa kościelnego (Fürstpropstei Berchtesgaden) i funkcjonowało w ten sposób aż do roku 1803. Później przechodziło kilkakrotnie z rąk do rąk (Francuzi, Austriacy), by ostatecznie stać się częścią Bawarii i miejscem chętnie odwiedzanym przez Wittelsbachów, członków bawarskiej rodziny królewskiej.

JEZIORO KÖNIGSSEE
fot. PL
Większa część jeziora leży w granicach Parku Narodowego Berchtesgaden (Nationalpark Berchtesgaden) (➤ mapka). Jezioro, z wyjątkiem północnego krańca, gdzie leży wspomniana już miejscowość Königssee i gdzie wypływa rzeka Königsser Ache (łącząca się kilka kilometrów dalej, w Berchtesgaden, z Ramsauer Ache), przypomina fiord otoczony stromymi ścianami skalnymi: jego długość wynosi długość 7,2 km, maksymalna szerokość - 1,7 km, a maksymalna głębokość - 190 m. Od zachodu wznosi się masyw Watzmanna (2713 m), trzeciej najwyższej góry Niemiec (po Zugspitze i Hochwanner w paśmie Wettersteingebirge), słynącej z tras wspinaczkowych, choć dostępnej też dla dobrze przygotowanych i doświadczonych turystów. Markerem oznaczona jest położona blisko północnego końca jeziora wyspa Christlieger.


Z przystani Königssee Seelände wypływają w rejsy po jeziorze statki turystyczne (wyłącznie z napędem elektrycznym); inne przystanie to St. Bartholomä (przystań na półwyspie Hirschau, u stóp ogromnejwschodniej ściany Watzmanna), Salet (przystań w pobliżu południowego krańca jeziora, czynna od połowy kwietnia do połowy października) oraz Kessel (przystań "na żądanie", w pobliżu miejsca, gdzie do jeziora wpływa potok Kesselbach).

Niedaleko północnego krańca jeziora, w odległości mniej więcej 20 minut spaceru od przystani w Königssee, znajduje sie "Malerwinkel" ("zakątek malarzy"), miejsce słynące z widoku na jezioro, znane i przyciągające malarzy (stąd nazwa) i turystów już od początku XIX wieku, dziś zaliczane do najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów w Niemczech.

JEZIORO KÖNIGSSEE
kościół św. Bartłomieja (St. Bartholomä) na półwyspie Hirschau
fot. PL
Za główną atrakcję nad jeziorem uważa się znany kościół pielgrzymkowy św. Bartłomieja (St. Bartholomä) stojący na wspomnianym wyżej półwyspie Hirschau, mniej wiecej w połowie drogi z przystani w Königssee do południowego krańca jeziora, na jego zachodnim brzegu. Początki kościoła sięgają XII wieku; w XVI i XVII wieku świątynia została przebudowana w stylu barokowym. Do kościoła można dotrzeć albo statkiem, albo długą okrężną drogą przez góry (coroczna tradycyjna pielgrzymka do świątyni zaczyna się nie w Königssee, lecz w miejscowości Maria Alm w Austrii - z Königssee do kościoła wzdłuż brzegu jeziora nie ma drogi). Niedaleko kościoła św. Bartłomieja stoi też XII-wieczny budynek, używany po przyłączeniu okolic jeziora do Bawarii jako pałacyk myśliwski Wittelsbachów (obecnie restauracja).

Koło kościoła zaczyna się szlak turystyczny, którym po mniej więcej godzinnej wspinaczce można dojść do Eiskapelle , położonego w górnej części doliny Eisbachtal, u stóp wschodniej ściany Watzmannam, pola śnieżno-lodowego (jednego z najniżej w Alpach położonych stałych lodowców), spod którego wypływa potok Eisbach (stąd nazwa doliny), zwany też Eisgraben, wpadający do jeziora niedaleko przystani.

Na południowy wschód od południowego krańca Jeziora Königssee i przystani Salet, nieco wyżej (na wysokości 613 m n.p.m.), leży oddzielone od Jeziora Königssee moreną Salet mniejsze jezioro znane jako Obersee , z którego wypływa główny potok zasilający Jezioro Königssee, Saletbach; z hali Fischunkelalm , w pobliżu południowo-wschodniego krańca Jeziora Obersee, można się wybrać na spacer do wodospadu Röthbach , spadającego z wysokości 470 m.


Königssee

Königssee (do 1978 roku samodzielna gmina, obecnie część gminy Schönau am Königssee) - to licząca niecałe 700 mieszkańców, dysponująca rozwiniętą infrastrukturą noclegową, gastronomiczną i sportową miejscowość na północnym krańcu Jeziora Königssee, w miejscu, gdzie z jeziora wypływa Königsseer Ache (rzeka łącząca się dalej, w Berchtesgaden, z Ramsauer Ache). Markerem oznaczony jest duży parking, markerem - dawny dworzec kolejowy, zbudowany na początku XX wieku w stylu secesyjnym i stanowiący niegdyś stację końcową linii łączącej Berchtesgaden z Königssee (dziś mieści się tu restauracja), a markerem - sztuczny tor bobslejowo-skeletonowo-saneczkowy, zbudowany w 1968 roku jako pierwszy tego rodzaju obiekt w skali światowej.

Główną atrakcję Königssee stanowią rejsy statkami turystycznymi po jeziorze - przystań Königssee Seelände oznaczona jest markerem . Miejscowość może być też dobrą bazą dla osób zainteresowanych turystyką pieszą. Markery , i oznaczają odpowiednio dolną, pośrednią i górną stację kolejki linowej, którą można wyjechać w pobliżu platformy widokowej na szczycie góry Jenner (1874 m); w zimie kolejka obsługuje tereny narciarskie Jenner-Schönau am Königssee.

Galeria zdjęć

KÖNIGSSEE
Seestrasse
fot. PL
KÖNIGSSEE
Seestrasse
fot. PL
KÖNIGSSEE
widok z okolic parkingu w stronę Seestrasse
fot. PL
KÖNIGSSEE
Seestrasse
fot. PL

KÖNIGSSEE
przystań statków turystycznych
fot. JD
KÖNIGSSEE
fot. JD
JEZIORO KÖNIGSSEE
okolice jeziora, Eiskapelle
fot. PL
JEZIORO KÖNIGSSEE
fot. JD

KÖNIGSSEE
okolice przystani
fot. PL
JEZIORO KÖNIGSSEE
widok z "zakątka malarzy" w stronę półwyspu Hirschau
fot. PL
JEZIORO KÖNIGSSEE
chmury na zboczach gór otaczających jezioro
fot. PL
KÖNIGSSEE
widok z okolic przystani w stronę toru bobslejowo-skeletonowo-saneczkowego
fot. PL

JEZIORO KÖNIGSSEE
widoczna wyspa Christlieger
fot. JD
JEZIORO KÖNIGSSEE
półwysep Hirsschau i kościół św. Bartłomieja
fot. JD
JEZIORO KÖNIGSSEE
półwysep Hirsschau
fot. JD
JEZIORO KÖNIGSSEE
okolice jeziora
fot. JD

JEZIORO KÖNIGSSEE
okolice jeziora
fot. JD
JEZIORO KÖNIGSSEE
okolice jeziora
fot. JD
JEZIORO KÖNIGSSEE
okolice jeziora
fot. JD
JEZIORO KÖNIGSSEE
okolice jeziora
fot. JD

JEZIORO OBERSEE
fot. JD
JEZIORO OBERSEE
widok z okolic Fischunkelalm na północny zachód
fot. JD
JEZIORO KÖNIGSSEE
fot. JD
JEZIORO KÖNIGSSEE
fot. JD