Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Malojapass
Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Maloja Pass (1,815 m above see level) is a high mountain road pass in the Swiss Alps in the canton of Graubünden, 16 km southwest of Sankt Moritz, 35 km northeast of Chiavenna in Lombardy, Italy.


Malojapass (po włosku Passo del Maloggia, w języku retoromańskim Pas da Malögia) - to wysokogórska przełęcz drogowa w Alpach szwajcarskich, położona na wysokości 1815 m n.p.m. w kantonie Gryzonia, łącząca Górną Engadynę z doliną Val Bregaglia, 92 km na południe od Churu , stolicy Gryzonii, 16 km na południowy zachód od Sankt Moritz , 11,5 km na południowy zachód od Silvaplany , 8 km na południowy zachód od miejscowości Sils im Engadin / Segl , 35 km na północny wschód od Chiavenny we Włoszech. Przez przełęcz przebiega droga nr 3 prowadząca z Churu przez Julierpass i Silvaplanę do miejscowości w szwajcarskiej części doliny Val Bregaglia i dalej do Chiavenny (➤ mapka)(➤ mapka).

MALOJAPASS
widok w stronę Val Bregaglia
fot. PL
Podjazd na przełęcz od strony Engadyny jest praktycznie niezauważalny: z Sils trzeba pokonać zaledwie 12 m różnicy wysokości, Silvaplana leży na tej samej wysokości co przełęcz, a Sankt Moritz nawet nieco wyżej - nawet S-chanf , stolica najbardziej na północny wschód wysuniętej gminy Górnej Engadyny, miejscowość oddalona od przełęczy o 38 km, leży zaledwie 145 m niżej. Zupełnie inaczej wygląda ukształtowanie terenu po południowej stronie przełęczy: tu na krótkim odcinku między Malojapass a miejscowością Casaccia na najwyższym piętrze doliny Val Bregaglia trzeba pokonać prawie 400 m wysokości, a deniwelacja między przełęczą a odddaloną o 35 km Chiavenną wynosi prawie 1500 m. Przełęcz jest otwarta również w zimie, choć przy dużych opadach śniegu może być przez pewien czas nieprzejezdna.

MALOJAPASS
fot. PL
Przejście przez Maloję było znane już w Starożytności, chociaż przez długi czas nie miało takiego znaczenia, jak np. przełęcz Septimerpass , łącząca najkrótszą drogą Bivio w dolinie Oberhalbstein z wspomnianą już Casaccią w dolinie Val Bregaglia. Później jednak, poczynając od XVI wieku, Malojapass zaczęła stopniowo zyskiwać na znaczeniu, a w XIX wieku droga przez przełęcz Septimerpass, która przestała funkcjonować jako przejście drogowe, została zastąpiona okrężną drogą przez Julierpass i przełęcz Maloja. Dwudziestowieczne większe modernizacje prowadzącej przez przełęcz drogi miały miejsce w 1934 i w 1957 roku.

Tereny wokół przełęczy Maloja, położone częściowo w dolinie Val Bregaglia, częściowo w Górnej Engadynie, do niedawna należały z powodów historycznych do gminy Stampa, ktora składała się z dwu nie połączonych ze sobą części: mniejszej, leżącj w dolinie Val Bregaglia, obejmującej miejscowość Stampa i kilka miejscowości sąsiednich, oraz większej, o skomplikowanym kształcie, otaczającej rejon przełęczy Maloja.

Oprócz samej przełęczy i położonej na przełęczy miejscowości Maloja do tej części gminy należały m.in. tereny położone w dolinie Val Bregaglia na południowy zachód i południe od przełęczy, w tym miejscowość Cavril , dolina Val Forno z pięknym, położonym na wysokości 1907 m n.p.m. jeziorem Lägh da Cavloc (Lago di Cavloccio), malowanym przez Giovanniego Giacomettiego, oraz tereny na wschód i północny wschód od przełęczy, obejmujące brzegi zachodniej części Jeziora Silsersee (w języku retoromańskim: Lej da Segl), w tym miejscowości Cadlägh (na zachodnim krańcu jeziora) i Isola .

MALOJA
wjazd do miejscowości od strony Engadyny
fot. PL
Wspomniana przed chwilą miejscowość Maloja leży na przełęczy Maloja, na wysokości 1809 m n.p.m. Liczy ok. 300 mieszkańców. Dawniej, jak powiedziano, część gminy Maloja, dziś jest stolicą dystryktu Maloja, obejmującego obok gminy Bregaglia także Górną Engadynę. Początki turystyki w rejonie przełęczy sięgają końca XIX wieku, gdy belgijski arystokrata i przedsiębiorca, Camille de Renesse (1836-1904), podczas rekreacyjnego pobytu w 1880 roku w Sankt Moritz, wpadł na pomysł zbudowania w Engadynie "alpejskiego Monte Carlo", miejscowości wypoczynkowej z kompleksem hotelowym, kąpieliskami i polami golfowymi dla europejskiej arystokracji. Z tego okresu pochodzą m.in.: luksusowy hotel znany dziś jako Maloja Palace, wieża Torre Belvedere będąca pozostałością po budowanej dla siebie przez hrabiego de Renesse rezydencji, a także neogotycki kościół ewangelicki (pierwotnie anglikański) stojący przy wjeżdzie do miejscowości od strony Engadyny.

Okolice Maloi są znakomitym terenem dla osób zainteresowanych turystyką pieszą i rowerzystów. Maloja może też być dobrą bazą do zwiedzania zarówno całej doliny Val Bregaglia, jak Górnej Engadyny, a z uwagi na bliskość Jeziora Silsersee, słynącego z doskonałych warunków dla uprawiania żeglarstwa i surfingu, dobrym miejscem na wakacje dla osób zainteresowanych sportami wodnymi. W zimie w okolicach Maloi można uprawiać narciarstwo biegowe (Maloja jest miejscem startu słynnego organizowanego corocznie biegu narciarskiego znanego jako Engadin Skimarathon). Na zboczach Piz Alea, wysokiego na 2159 m szczytu wznoszącego się na południowy wschód od przełęczy, działa też w zimie mały ośrodek narciarski (Skigebiet Aela-Maloja), z 3 km tras zjazdowych.

MALOJA
widok w stronę Val Bregaglia, z lewej widoczne serpentyny drogi 3
fot. PL
MALOJA
widok w stronę Val Bregaglia
fot. PL