Najstarsze znane ślady ludzkiej obecności w rejonie Karkonoszy pochodzą z IV wieku p.n.e. i związane są, o ile wiadomo, z poszukiwaniem w tym rejonie złota i kamieni szlachetnych przez plemiona celtyckie; poszukiwacze skarbów penetrowali ten rejon także w Średniowieczu. Początki Karpacza jako stałej osady sięgają przełomu XIV i XV wieku. Miejscowość, znana jako Krummhübel i zamieszkała przez ludność niemiecką, od 1526 roku należała do Austrii, później do Prus, wreszcie, do końca drugiej wojny światowej - do Niemiec. Od XVI wieku rejon dzisiejszego Karpacza znany był jako miejsce wydobywania i przetwórstwa rud żelaza; później jednym z ważnych źródeł dochodu mieszkańców stało się też zielarstwo.
W drugiej połowie XIX wieku istotną rolę w rozwoju Karpacza zaczęła odgrywać turystyka. W 1880 roku powstała niemiecka organizacja turystyczna Riesengebirgsverein (Towarzystwo Karkonoskie), działająca m.in. na terenie Karkonoszy oraz Gór Izerskich i stawiająca sobie za główne zadanie wytyczenie, wybudowanie i oznakowanie szlaków turystycznych. W samym mieście główną atrakcją stał się poświęcony w 1844 roku drewniany kościół ewangelicki, sprowadzony przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV z norweskiego miasteczka Vang (zachowany do dziś i znany jako Świątynia Wang). W 1895 roku do miejscowości została doprowadzona linia kolejowa, co dodatkowo ułatwiło napływ gości: już przed pierwszą wojną światową działało tu kilkadziesiąt hoteli i pensjonatów łącznie zdolnych do przyjęcia około tysiąca turystów.
Po II wojnie światowej miejscowość została wcielona do Polski. Ponieważ wcześniej nie istniał żaden polski odpowiednik niemieckiej nazwy Krummhübel, w pierwszych miesiącach po zakończeniu wojny miejscowość nosiła różne nazwy (m.in. Szterlingowo, Krzywa Góra i Drogosławice); w maju 1946 roku przyjęto ostatecznie nazwę Karpacz. W 1960 roku Karpacz uzyskał prawa miejskie.
Dziś Karpacz, ładnie położony na wysokości 480-885 m n.p.m., w bezpośredniej bliskości pasma Karkonoszy, jest popularną miejscowością turystyczną i wypoczynkową, odwiedzaną przez turystów krajowych i zagranicznych, przede wszystkim z Niemiec. Główną ulicą, pełniącą funkcję deptaka, jest ulica Konstytucji 3 Maja . Markerami i są zaznaczone dwa katolickie kościoły, odpowiednio - kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (zbudowany pierwotnie jako świątynia ewangelicka i poświęcony w 1908 roku). Wspomniany wyżej kościół ewangelicki, znany jako Świątynia Wang, nieco oddalony od centrum, jest zaznaczony na jednej z mapek zamieszczonych niżej markerem .
Dla osób zainteresowanych turystyką pieszą największą atrakcją Karpacza jest bliskość Karkonoszy i Śnieżki , najwyższego szczytu tego pasma górskiego, o wysokości 1602 m n.p.m., z charakterystycznym wierzchołkiem w kształcie piramidy i stojącymi w pobliżu szczytu kaplicą św. Wawrzyńca (wybudowaną w 1681 roku przez cysterskiego opata Bernarda Rosę i odwiedzaną później przez licznych pielgrzymów) oraz obserwatorium astronomicznym z lat 60. XX wieku.
Informacje dodatkowe
- Dla części turystów odwiedzających Karpacz jedną z największych atrakcji miasta i regionu jest miejsce w Karpaczu Górnym na ulicy Strażackiej, gdzie można obserwować zjawisko samoistnego przemieszczania się pozostawionych na luzie samochodów pozornie pod górę po szosie. Zjawisko to (występujące też w wielu innych miejscach na świecie, w Polsce m.in. na górze Żar niedaleko Żywca), zwane anomalią grawitacyjną i przez wielu uważane za rzeczywistą anomalię, jest złudzeniem optycznym: obserwatorom wydaje się, że szosa prowadzi pod górę, podczas gdy w rzeczywistości obniża się.