Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Kronplatz
Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Kronplatz (2,275 m) is a mountain in the Dolomites, located in the province of South Tyrol, Italy.


Kronplatz (2275 m) - to szczyt w Dolomitach, w grupie znanej jako Dolomiti di Braies, położony w prowincji Bolzano, w regionie Trydent-Górna Adyga, nieco ponad 50 km (w linii prostej) na północny wschód od Bolzano , ok. 6 km na południe od Brunico / Bruneck (mapka(➤ mapka)). Szczyt jest znany z rozległego widoku oraz jako centrum dużego nowoczesnego ośrodka narciarskiego.

KRONPLATZ
(2275 m)
widok z drogi SS49
fot. JP

Kronplatz (nazwa włoska i ladyńska: Plan de Corones) leży w pobliżu przełęczy Furkelsattel / Passo Furcia (1789 m), przez którą przebiega droga łącząca miejscowości Olang / Valdaora i St. Vigil / San Vigilio . Na stokach góry działa popularny i uważany za jeden z najnowocześniejszych we Włoszech ośrodek narciarski, położony na wysokości 935-2275 m, oferujący praqwie 120 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności i parędziesiąt wyciągów (z których część czynna jest również w sezonie letnim). Ośrodek ten należy do sieci Dolomiti Superski, a zarazem, wraz z ośrodkami Speikboden i Klausberg, tworzy większy region turystyczny znany jako Ferienregion Kronplatz. W zimie w regionie oprócz narciarstwa zjazdowego można tu uprawiać narciarstwo biegowe (ok. 200 km tras), a w lecie turystykę pieszą i rowerową (wierzchołek Kronplatz dwukrotnie znalazł się na trasie słynnego wyścigu kolarskiego Giro d'Italia").

Dodatkowymi atrakcjami na szczycie Kronplatz są: zamontowany w 2000 roku na 11-metrowej wieży "Dzwon Pokoju" (Concordia 2000), największy w Alpach, bijący codziennie w południe, a także szósty oddzał sieci muzeów założonych przez Reinholda Messnera (Messner Mountain Museum), znany jako MMM Corones, poświęcony historii alpinizmu (nowoczesny budynek muzeum zaprojektowała znana btytyjska architekt, Zaha Hadid).

KRONPLATZ
(2275 m)
widok z drogi SS49
fot. JP