Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Brunico / Bruneck
Włochy, Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Brunico (German: Bruneck) is a town and comune (with a population of about 16,500), located in South Tyrol in northern Italy, at an altitude of 838 m above sea level. It is the largest town in the Puster Valley.


Brunico (niemiecka nazwa: Bruneck) - to liczące ok. 16,5 tys. mieszkańców miasto i gmina we Włoszech, położone w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano, 67 km na południowy wschód od przełęczy Brenner , 74 km na północny wschód od Bolzano , stolicy prowincji (➤ mapka)(➤ mapka). Największe miasto doliny Val Pusteria, znane z XIII-wiecznego zamku oraz z położonego w pobliżu ośrodka narciarskiego, jednego z największych w Południowym Tyrolu.

Brunico leży na wysokości 838 m n.p.m., w pobliżu miejsca, gdzie do rzeki Rienza / Rienz wpada płynąca z północy, dolinami Valle Aurina / Ahrntal i Val di Tures / Tauferer Tal, rzeka Aurino / Ahr ; na południe od Brunico, w stronę miejscowości Corvara , biegnie dolina rzeki Gran Ega / Gader, znana jako dolina Val Badia / Gadertal. Brunico leży w odległości 74 km na północny wschód od Bolzano, 34 km od Bressanone / Brixen, 54 km na południowy wschód od Vipiteno / Sterzing, 36 km od wspomnianej przed chwilą Corvary, głównego ośrodka turystycznego górnej części doliny Val Badia (Alta Badia), 39 km od granicy z Austrią . Na południe od Brunico wznosi się masyw Plan de Corones / Kronplatz (2275 m), centrum dużego ośrodka narciarskiego, a także miejsce, gdzie działa jeden z oddziałów słynnego muzeum górskiego założonego przez Reinholda Messnera (Messner Mountain Museum) (zob. niżej).

Brunico jest największym miastem długiej na 100 km doliny Val Pusteria / Pustertal, oddzielającej należący do Austrii Tyrol Wschodni od Tyrolu Południowego, należącego do Włoch, oraz historyczną stolicą obejmujacego 26 gmin powiatu (comunità comprensoriale, Bezirksgemeinschaft) Val Pusteria. Dla większości (ok. 83%) mieszkańców Brunico językiem ojczystym jest język niemiecki.

Miasto zostało założone w połowie XIII wieku przez biskupa Bressanone, Brunona von Kirchberga, który wzniósł też dominujący nad miastem zamek (Castello di Brunico, Schloss Bruneck). Zamek, do którego można dojść spacerem w ciągu kilku minut z historycznego centrum miasta, jest częściowo udostępniony dla zwiedzających; w jednym z jego skrzydeł mieści się od 2011 roku jeden z sześciu oddziałów muzeum górskiego (MMM Ripa ) zaprojektowanego przez słynngo himalaistę włoskiego, Reinholda Messnera, poświęcony życiu ludzi gór w różnych regionach świata, ich kulturze, religiom, a także ich stosunkowi do turystyki.

Za ważniejsze zabytki sakralne Brunico uuchodzą: kościół Santa Caterina "Am Rain" , pierwszy kościół zbudowany w XIV wieku w obrębie murów miejskich, u stóp zamku, kościół parafialny św. Ducha (Chiesa della Spirito Sancto ) z XIV wieku, w XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym, zespół klasztorny i kościół urszulanek  z XVIII wieku, a także neoromański kościół parafialny Santa Maria Assunta . Główną ulicą historycznego centrum miasta, w dużej mierze zachowującego średniowieczny wygląd, jest Via centrale . Markerem oznaczone jest muzeum miejskie, Museo civico di Brunico.

Na południe od miasta wznosi się na wysokość 2275 m kopulasty masyw Plan de Corones (nazwa niemiecka: Kronplatz); z platformy szczytowej rozciąga się rozległy widok, uważany za jeden z najpiękniejszych w całych Alpach. Na zboczach góry działa duży, popularny ośrodek narciarski, położony na wysokości 935-2275 m, oferujący ok. 120 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności oraz ponad 30 wyciągów. Niektóre z wyciągów są czynne w lecie, obsługując osoby uprawiające turystykę pieszą, wspinaczkę, a także kolarstwo górskie.

Na platformie szczytowej Plan de Corones stoi zaprojektowany przez Zahę Hadid nowoczesny budynek mieszczący inny oddział górskiego muzeum Messnera (MMM Corones ), otwarty w 2015 roku, poświęcony wspinaniu i historii alpinizmu.