Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Llavorsí

Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość (ok. 350 mieszkańców) i gmina w północnej Katalonii, położona w prowincji Lleida, w powiecie (comarca) Pallars Sobirà, w Pirenejach, na wysokości 811 m n.p.m., nad rzeką Noguera Pallaresa, 143 km na północny wschód od Lleidy i 14,5 km na północny wschód od miejscowości Sort , stolicy Pallars Sobirà (➤ mapka)(➤ mapka). Ośrodek sportów wodnych, także dobra baza wypadowa dla osób uprawiających wspinaczkę, turystykę pieszą lub rowerową. Dojazd drogą C-13.

LLAVORSĺ
fot. AL
Llavorsí leży w rejonie, gdzie zbiegają się trzy pirenejskie doliny: Val d'Aneu, Vall de Cardós i Vall Ferrera, na prawym brzegu rzeki Noguera Pallaresa , w miejscu, gdzie do Noguery wpada jej lewy dopływ, Noguera de Cardós , do którego z kolei kilka kilometrów na północny wschód od Llavorsí wpada Noguera de Vallferrera . W Llavorsí Noguera Pallaresa, płynąca wyżej z północnego zachodu na południowy wschód, zmienia kierunek, skręcając na południowy zachód, w kierunku Rialp i Sort. Liczący ok. 14 km odcinek górskiej rzeki między Llavorsí a Rialp, płynącej stosunkowo wąską doliną, jest jednym z najpopularniejszych w Katalonii miejscem, gdzie uprawia się rafting (drugim takim odcinkiem jest liczący ok. 35 km odcinek między Sort a Congost de Collegats, na południowy zachód od Sort).

LLAVORSĺ
Noguera Pallaresa w Llavorsí
fot. AL
Llavorsí może też być dobrą bazą wypadową dla osób uprawiających turystykę pieszą lub rowerową (24 km na północny zachód od Llavorsí leży miejscowość Espot , stanowiąca wschodnie wejście do parku krajobrazowego znanego jako Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici ); miejscowe biura turystyczne organizują też wyprawy wspinaczkowe. W samym Llavorsí warto zwrócić uwagę na zachowany tradycyjny układ urbanistyczny i tradycyjną zabudowę wąskich, stromych, brukowanych uliczek; dla części turystów atrakcyjne mogą też być odbywające się tu festyny ludowe i inne imprezy. Miasto dysponuje wystarczającą infrastrukturą noclegową i gastronomiczną; na obrzeżach miasta usytuowane są dwa kampingi.

LLAVORSĺ
Noguera Pallaresa w Llavorsí
fot. PL