Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Maiori

Włochy, Kampania, Wybrzeże Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość turystyczna i gmina (ponad 5,5 tys. mieszkańców) w południowych Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Salerno, na tzw. Wybrzeżu Amalfi, 66 km na południowy wschód od Neapolu , 20 km na południowy zachód od Salerno , stolicy prowincji, 6 km na północny wschód od Amalfi (➤ mapka)(➤ mapka). Jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Wybrzeżu Amalfi, słynąca z pięknego położenia, kilku interesujących zabytków, długiej (najdłuższej w regionie) plaży, a także lokalnych produktów (w tym słynnego likieru cytrynowego limoncello), chętnie kupowanych przez turystów. Dojazd drogą SS163.

MAIORI
widok z drogi SS163 (Strada Statale Amalfitana) na zachód, w stronę miasta (z prawej)
fot. PL
Miejscowość była znana już w czasach rzymskich, pod nazwą Rheginna Maior (w odróżnieniu od Rheginna Minor, dziś Minori), jako miejsce wypoczynku arystokracji. W Średniowieczu Maiori było jednym z pomyślnie rozwijających się miast Republiki Amalfi; póżniej, po upadku Amalfi, miejscowość podupadła i była odtąd małą wioską rybacką, aż do połowy XX wieku, gdy cały odcinek wybrzeża odzyskał znaczenie jako region turystyczny.

MAIORI
plaża
widok z drogi SS163
fot. PL
Za główny zabytek Maiori uchodzi kościół znany jako Collegiata di Santa Maria a Mare , z charakterystyczną dla całego regionu kopułą pokrytą płytkami ceramicznymi, biorący swą nazwę od drewnianej rzeźby Madonny znalezionej jakoby w 1204 roku na plaży. Pochodząca z XIII wieku (później wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana) świątynia stoi w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się kościół św. Michała Archanioła. W krypcie kościoła przechowywane są relikwie św. Klemensa; we wnętrzu warto zwrócić uwagę na kasetonowy strop i liczne pochodzące z różnych okresów dzieła sztuki.

MAIORI
promenada piesza wzdłuż drogi SS163 (Via Giovanni Amendola)
fot. PL
Inny godnymi uwagi zabytkami są m.in. kościół św. Franciszka (San Francesco) z XV wieku, stojący przy biegnącej przez miasto drodze SS163 (noszącej tu nazwę Via Giovanni Amendola) w pobliżu portu jachtowego niedaleko wjazdu do miasta od strony Amalfi, a także Palazzo Mezzacapo - pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku pałac będący niegdyś rezydencją prywatną rodziny Mezzacapo, dziś mieszczący siedzibę gminy.Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Mairoi było scenerią kilku filmów wybitnego reżysera włoskiego Roberto Rosseliniego; dziś jest miejscem, gdzie każdego roku w listopadzie organizowany jest festiwal filmowy, podczas którego przyznawana jest nagroda znana jako Premio Internazionale Roberto Rossellini.