Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Marmolada
Włochy, Wenecja Euganejska / Trydent-Górna Adyga (➤ mapka)(➤ mapka)
Marmolada (German: Marmolata, Ladin: Marmolèda) is the highest mountain of the Dolomites, located approximatively 25 km (as the crow flies) southwest of Cortina d'Ampezzo. It consists of a ridge running west to east, with the highest peak (Punta Penia) at an altitude of 3,343 m above sea level. On the north side of the mountain there is the only large glacier in the Dolomites, named Ghiacciaio della Marmolada. The whole area is an popular tourist destination - in the summer for climbers and hikers, in the winter for skiers and snowboarders.


Marmolada (nazwa niemiecka: Marmolata, w języku ladyńskim: Marmolèda) to masyw górski położony w Dolomitach, 25 km w linii prostej od Cortiny d'Ampezzo , na granicy regionów Wenecja Euganejska [Veneto] i Trydent-Górna Adyga / [Trentino-Alto Adige / Südtirol] (➤ mapka)(➤ mapka). Główny wierzchołek masywu, Punta Penia, wznoszący się na 3343 m nad poziomem morza, jest najwyższym szczytem Dolomitów, zdobytym po raz pierwszy w 1864 roku przez Paula Grohmanna. Rejon Marmolady jest jednym z najpopularniejszych w Dolomitach, w lecie atrakcyjnym dla wspinaczy i miłośników turystyki pieszej, w zimie dla narciarzy i snowboardzistów.

MARMOLADA
(3343 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Sella (2240 m)
fot. PL
Masyw Marmolady stanowi wybitny grzbiet górski biegnący równoleżnikowo, z kilkoma wierzchołkami. Główny wierzchołek, zwany Punta Penia lub Punta di Penia (czasem też, tak samo jak cały masyw - Marmolada), o wysokości 3343 m n.p.m., znajduje się mniej więcej w środku masywu. Od strony południowej masyw Marmolady tworzy długą, wysoką na ok. 800 m, pionową ścianę, jedną z najpopularniejszych ścian wspinaczkowych w Dolomitach (dostępną raczej dla zaawansowanych). Od strony północnej zbocze jest nie tak strome, a jego część pokryta jest lodowcem, zwanym Ghiacciaio della Marmolada , widocznym na zdjęciu zamieszczonym powyżej - jest to jedyny duży lodowiec w Dolomitach.

Miejscowościami leżącymi stosunkowo najbliżej masywu Marmolady są: położona na północny zachód miejscowość Canazei oraz Malga Ciapela (na wschodzie). Z Canazei do Malga Ciapela prowadzi malownicza droga SP641, biegnąca na pewnym odcinku północnym brzegiem dużego sztucznego jeziora Lago di Fedaia , a dalej przez głęboko wciętą, rozległą przełęcz Passo Fedaia (2057 m) , położoną między masywem Marmolady (na południu) a grzbietem Padón (na północy). Z Malga Ciapela można wyjechać kolejką linową Ferrovia della Marmolada na drugi pod względem wysokości wierzchołek Marmolady, Punta Rocca (3309 m) .

MARMOLADA
(3343 m)
widok z przełęczy drogowej Passo Sella (2240 m) w kierunku Val di Fassa i Canazei
fot. PL
Rejon Marmolady jest jednym z najpopularniejszych rejonów w Dolomitach. W lecie uprawiać tu można wspinaczkę i turystykę pieszą - najbardziej zaawansowani turyści mogą nawet spróbować wejścia na główny szczyt Marmolady (via ferrata zachodnią granią). W zimie królują tu narciarze i snowboardziści - jedna z tras, o długości 12 km i deniwelacji ok. 1800 m prowadzi z Punta Rocca do Malga Ciapela.

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że przed pierwszą wojną światową przez Marmoladę przebiegała granica między Austrią a Włochami; w czasie wojny była to linia frontu i przez długi czas trwały tu zacięte walki. Na jednej ze stacji przesiadkowych wspomnianej wyżej kolejki linowej Ferrovia della Marmolada można zwiedzać interesujące Muzeum I Wojny Światowej (Museo della Grande Guerra).