Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Passo Sella
Włochy, Trydent-Górna Adyga, Dolomity (➤ mapka)(➤ mapka)
The Sella Pass (2,240 m above sea level) is a high mountain road pass in the Dolomites, between the Sassolungo group and the Sella group, located 11 km of Selva di Val Gardena, 22 km of Canazei, and 10 km of Passo Pordoi. Passo Sella is one of the four major mountain passes belonging to the famous ski run known as Sellaronda.


Przełęcz drogowa w Dolomitach, położona w regionie Trentino-Alto Adige / Südtirol, na granicy prowincji Trydent i Bolzano, na wysokości 2240 m n.p.m., między grupą Sassolungo na zachodzie a grupą Sella na wschodzie. Przez przełęcz przebiega droga SS 242 łącząca miejscowości położone w dolinie Val Gardena z doliną Val di Fassa z jednej strony, zaś z drugiej - z kotliną Cortiny d'Ampezzo i rejonem Dolomitów Wschodnich (➤ mapka)(➤ mapka).

PASSO SELLA
z prawej Hotel Maria Flora, w głębi szczyty masywu Sassolungo
fot. PL
Kluczowym węzłem komunikacyjnym w pobliżu Passo Sella jest oznaczone markerem skrzyżowanie wspomnianej drogi SS242 (która w kierunku północno-zachodnim biegnie z przełęczy do Selva di Val Gardena oraz Ortisei / Sankt Ulrich i dalej do oznaczonego markerem wjazdu Chiusa / Klausen na autostradę A22, prowadzącą na południe do Bolzano i Trydentu, a na północ w kierunku przełęczy Brenner na granicy z Austrią) z drogą SS48, która od owego skrzyżowania biegnie z jednej strony na wschód do przełęczy Passo Pordoi , z drugiej zaś, na południe, do Canazei w dolinie Val di Fassa.

PASSO SELLA
z lewej schronisko o tej samej nazwie (Rifugio Passo Sella)
fot. PL
Z kolei, z przełęczy Passo Pordoi można jechać dalej słynną drogą SR48, znaną jako Grande Strada delle Dolomiti / Große Dolomitenstraße (nazwa drogi zmienia się z SS48 na SR48 po przekroczeniu granicy regionu Trentino-Alto Adige / Südtirol z regionem Veneto) do Arabby , skąd można albo jechać dalej przez przełęcz Passo Falzarego do Cortiny d'Ampezzo , albo jechać na północ drogą S244 doliną Val Badia do miejscowości La Villa / Stern i dalej do Brunico / Bruneck , albo wreszcie, jadąc w stronę przełęczy Falzarego, skręcić w punkcie oznaczonym markerem w drogę SR203 prowadzącą ogólnie na południe doliną Val Cordevole, w stronę Alleghe i Agordo . Z Canazei natomiast można jechać dalej przez Vigo de Fassa do Bolzano lub przez Vigo de Fassa i Predazzo do Trydentu (➤ mapka)(➤ mapka).

PASSO SELLA
widok w kierunku masywu Marmolady (3343 m)
fot. PL
Przełęcz leży w bezpośrednim sąsiedztwie grupy Sella, z najwyższym szczytem Piz Boè (3152 m n.p.m.); bliżej przełęczy są cztery charakterystyczne szczyty masywu, Torri del Sella , z których najwyższy osiąga wysokość 2696 m n.p.m. Na północny zachód od przełęczy wznosi się grupa Sassolungo , z najwyższym szczytem o wysokości 3181 m.

Zdjęcie przedstawia widok z okolic przełęczy w stronę Marmolady (3343 m n.p.m.), najwyższego szczytu Dolomitów, położonego nieco dalej, na południowy wschód.

PASSO SELLA
widok z przełęczy w kierunku doliny Val di Fassa
fot. PL
W sezonie letnim w rejonie przełęczy uprawiać można wspinaczkę lub turystykę pieszą.

Passo Sella może być interesującym celem dla miłośników kolarstwa. Przełęcz wielokrotnie znajdowała się na trasie słynnego wyścigu dla profesjoonalistów, Giro d'Italia. Przełęcz jest też zawsze na trasie klasycznego, rozgrywanego corocznie jednodniowego wyścigu zwanego Maratona des Dolomites (Maratona dles Dolomites w języku ladyńskim), przez siedem słynnych dolomickich przełęczy. W sezonie letnim jest też licznie odwiedzana przez amatorów.

W zimie przełęcz co najmniej równie licznie odwiedzają narciarze: Passo Sella leży w centrum ogromnych terenów narciarskich, z setkami stoków o różnej skali trudności i niezwykle rozbudowaną siecią wyciągów różnego typu, tworząc, jako jedna z czterech przełęczy dolomickich (pozostałe trzy to Passo Campolongo, Passo Gardena i Passo Pordoi), część słynnej okrężnej trasy narciarskiej znanej jako Sella Ronda.

PASSO SELLA
od lewej w chmurach Punta Grohmann (3126 m), poniżej przełęcz Forcella 5 Dita, następnie grupa Punta delle Cinque Dita (2998 m) w skład której wchodzą wierzchołki Mignolo, Anulare, Medio (2998m), Indice i Pollice (2953 m), dalej przełęcz Forcella Sassolungo (2681 m) na której znajduje się schronisko Rifugio Demetz, po prawej wierzchołki masywu Sassolungo - Sassolungo (3181 m) i Spallone del Sassolungo (3081 m)
fot. PL
PASSO SELLA
Hotel Maria Flora (z prawej), w głębi od lewej Punta Grohmann (3126 m), grupa Punta delle Cinque Dita (2998 m), masyw Sassolungo (3181 m)
fot. PL
Galeria zdjęć

PASSO SELLA
widok z przełęczy w kierunku masywu Marmolady w skład którego od lewej wchodzą szczyty Punta Rocca (3309 m), Marmolada (3343 m), Gran Vernel (3210 m), Punta Cornates (3029 m), w głębi po środku szczyty Punta Jigole (2815 m), Cima Cadine (2885 m), Cima dell' Uomo (3010 m), Punta delle Vallate (2837 m), po prawej szczyty Colac (2715 m) i Crepa Neigres (2534 m), w dole dolina Val di Fassa
fot. PL
PASSO SELLA
widok z przełęczy w kierunku masywu Marmolady (3343 m) i doliny Val di Fassa
fot. PL
PASSO SELLA
widok z przełęczy na masyw Sella Towers (wł: Torri del Sella) - od prawej Prima Torre (2533 m), Seconda Torre (2598 m), Terza Torre (2696 m), Quarta Torre (2605 m)
fot. PL
PASSO SELLA
widok z przełęczy w kierunku południowym, po lewej wierzchołek Crepa Neigres (2534 m), po środku w oddali szczyt Spiz del Malinvern (2630 m), po prawej w głębi wierzchołki Punta Valacia (2637 m), Sass Aut (2555 m), Sasso delle Dodici (2446 m)
fot. PL

PASSO SELLA
widok z przełęczy - od lewej Punta Jigole (2815 m), Cima Cadine (2885 m), Cima dell' Uomo (3010 m), Punta delle Vallate (2837 m), po prawej szczyty Colac (2715 m) i Crepa Neigres (2534 m), w dole dolina Val di Fassa
fot. PL
PASSO SELLA
widok z przełęczy w kierunku północnym - od lewej szczyty Gran Fermeda (2873 m), Sas Rigais (3025 m), Furchetta (3025 m), La Porta (2967 m), Sas d' Ega (2924 m), Col dla Pieres (2747 m), Piz Duleda (2909 m), Punte del Puez (2918 m)
fot. PL
PASSO SELLA
widok z przełęczy w kierunku masywu Marmolady (3343 m) i doliny Val di Fassa
fot. PL
PASSO SELLA
parking naprzeciwko schroniska Rifugio Passo Sella
fot. PL