Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Mijas

Hiszpania, Andaluzja (➤ mapka)(➤ mapka)
Dość duże miasto (ok. 80 tys. mieszkańców) na południu Hiszpanii, w Andaluzji, w prowincji Malaga, położone na wysokości 428 m n.p.m., 562 km na południe od Madrytu, 233 km na południowy wschód od Sewilli , stolicy Andaluzji, około 35 km na południowy zachód od Malagi , stolicy prowincji (➤ mapka)(➤ mapka). Mijas, z centrum będącym typowym andaluzyjskim pueblo blanco jest popularnym celem wycieczek wśród turystów spędzających wakacje na Costa del Sol. Dojazd z Malagi autostradą A7.

MIJAS
fot. ALW
Tereny, na których leży dziś Mijas, podobnie jak cały rejon Malagi, były zamieszkałe od bardzo dawna, już w czasach prehistorycznych. W starożytności istniały tu osady kontrolowane przez Fenicjan, Greków, później Rzymian. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego przez niedługi czas rządzili tu Wizygoci, a po nich Bizancjum; w VIII wieku zaczął się okres panowania Arabów, zakończony dopiero w końcu XV wieku, gdy prawie cały Półwysep Iberyjski podporządkowali sobie "królowie katoliccy", Ferdynand II Aragoński i Izabela I Kastylijska.

Głównym zajęciem mieszkańców przez stulecia było rybołówstwo i rolnictwo, w tym produkcja wina (do czasu, gdy w XIX wieku plaga filoksery zniszczyła uprawy). Okres prosperity przyszedł - dla całego odcinka wybrzeża Morza Śródziemnego znanego jako Costa del Sol - dopiero w drugiej połowie XX wieku, dzięki gwałtownemu rozwojowi turystyki.


MIJAS
fot. ALW
MIJAS
fot. ALW
Historyczne centrum (Mijas Pueblo), utrzymane w stylu pueblos blancos, "białych miast Andaluzji", jest położone na stokach masywu Mijas (Sierra de Mijas ), na wysokości ok. 428 m n.p.m.; druga, rezydencjalna i handlowa dzielnica miasta , sąsiaduje z Feungirolą , innym popularnym ośrodkiem turystycznym Costa del Sol; trzecia część ciągnie się wzdłuż wybrzeża.