Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Mikołajki

Polska, województwo warmińsko-mazurskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (niecałe 4 tys. mieszkańców) w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, 224 km na północ od Warszawy , 83 km na wschód od Olsztyna , na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, nad dwoma jeziorami: Jeziorem Mikołajskim i Jeziorem Tałty. Obok Rucianego i Giżycka (➤ mapka)(➤ mapka). Mikołajki są jedną z najważniejszych i najpopularniejszych baz żeglarskich i wodniackich na Mazurach, a także jednym z głównych portów odwiedzanych przez statki pasażerskie floty Żeglugi Mazurskiej.

MIKOŁAJKI
panorama Mikołajek z zachodniego brzegu Jeziora Mikołajskiego
fot. PL
Pierwsze informacje o wsi kościelnej położonej w miejscu zajmowanym niegdyś przez staropruską osadę pochodzą z połowy XV wieku - ówczesna nazwa Nickelsdorf (lub St. Niclas) odnosi się do imienia patrona kościoła, św. Mikołaja (biskupa Miry, żyjącego na przełomie III i IV wieku), patrona rybaków. W początkach XVII wieku używano już nazwy Nikolaiken; w 1726 roku miejscowość, połączona z dwiema innymi, sąsiednimi osadami (w tym osadą leżącą na zachodnim brzegu jeziora), otrzymała prawa miejskie od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. W połowie XIX wieku uruchomiona została na Mazurach stała żegluga, a w 1911 roku linia kolejowa łącząca Mikołajki z Mrągowem i Orzyszem.

W okresie międzywojennym Mikołajki były już znaną miejscowością, zarówno jako centrum rybołóstwa (słynące m.in. z połowu sielaw), jak również jako miejscowość turystyczna. W 1945 roku Mikołajki, stosunkowo mało zniszczone w działaniach wojennych II wojny światowej, znalazły się w granicach Polski.

Markery i na zamieszczonej wyżej mapce oznaczają, odpowiednio, Jezioro Mikołajskie i Jezioro Tałty. Markerem oznaczony jest rynek (Plac Wolności), markerem - port jachtowy, a markerami -, odpowiednio, trzy kościoły: ewangelicki Kościół św. Trójcy oraz dwa kościoły katolickie: Matki Boskiej Różańcowej i kościół św. Mikołaja.

MIKOŁAJKI
port jachtowy
fot. PL
Atrakcyjność Mikołajek jako miejscowości turystycznej wynika głównie z malowniczego położenia nad dwoma jeziorami, w bezpośrednim sąsiedztwie pięknej Puszczy Piskiej (wycieczki piesze i rowerowe, jazda konna i przejażdżki bryczkami, grzybobranie) oraz ze strategicznego położenia w centrum długiego (ok. 120 km) szlaku wodnego. Jezioro Mikołajskie ma połączenie z największym w Polsce jeziorem, Jeziorem Śniardwy i z Jeziorem Bełdany (skąd z kolei można przez śluzę Guzianka dostać się na Jezioro Nidzkie ); z drugiej strony z Jeziora Tałty można, kanałem prowadzącym do Jeziora Jagodne, przepłynąć na Jezioro Niegocin , a stąd jeszcze dalej na północ, na jeziora Kisajno, Dargin i Mamry.

W miejscowości jest jeden z ważniejszych portów Żeglugi Mazurskiej (z bogatą ofertą rejsów statkami turystycznymi), port jachtowy i promenada prowadząca wschodnim wybrzeżem Jeziora Mikołajskiego, a także liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. W zimie Mikołajki są ważnym ośrodkiem bojerowym (żeglarstwa lodowego).


MIKOŁAJKI
ewangelicki kościół św. Trójcy przy Placu Kościelnym
fot. PL
Za najważniejszy zabytek Mikołajek uchodzi neoklasycystyczny ewangelicki Kościół św. Trójcy, stojący przy Placu Kościelnym, w pobliżu miejsca, gdzie Jezioro Mikołajskie łączy się z Jeziorem Tałty, zbudowany w latach 1840-1842 według projektu pochodzącego ze szkoły Karla Friedricha Schinkla, z wysoką wieżą z 1880 roku; we wnętrzu warto zwrócić uwagę na drewniane empory i kolebkowe sklepienie świątyni.

Na terenie parafii ewangelickiej znajduje się Dom Opieki Społecznej "Arka"; tuż obok kościoła - Muzeum Reformacji.

MIKOŁAJKI
efontanna na rynku
fot. PL
Centrum miasta znajduje się na wschodnim brzegu jeziora Mikołajskiego. Na rynku (Plac Wolności) stoi fontanna z postacią Króla Sielaw, związaną z miejscową legendą.

Od rynku na południe prowadzi długa (dochodząca aż do granic miasta) ul. Kajki (poświęcona mazurskiemu poecie, Michałowi Kajce), z charakterystyczną niską zabudową z przełomu XIX i XX wieku. Przy ul. Kajki wznosi się neogotycki kościół katolicki Matki Boskiej Różańcowej z 1910 roku. Nieco dalej na północ stoi drugi z katolickich kościołów w Mikołajkach - kościół św. Mikołaja, z wieżą widokową.


Okolice
  • W odległości 5 km na wschód od Mikołajek jest położone płytkie, polodowcowe jezioro Łuknajno o charakterystycznym kolistym kształcie, połączone wąskim kanałem z Jeziorem Śniardwy. Jezioro jest jedną z najważniejszych europejskich ostoi ptactwa wodnego i jest objęte rezerwatem ścisłym. Ptaki można obserwować z tarasu widokowego; brzegi są niedostępne.
  • Na wschód od Mikołajek, w odległości ok. 15 km, przy drodze krajowej 16 do Mrągowa, leży wieś letniskowa Kosewo; w pobliżu miejscowości Instytut Parazytologii PAN prowadzi fermę jeleniowatych, częściowo dostępną dla turystów.
  • Z kolei w miejscowości Kadzidłowo (ok. 15 km na południowy zachód od Mikołajek) działa prywatny Park Dzikich Zwierząt, o powierzchni ok. 100 hektarów, gdzie w warunkach zbliżonych do naturalnych bytują m.in. wilki, rysie, różne gatunki jeleniowatych, żubry, koniki polskie, dziki, bobry i wiele gatunków ptaków. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem.
  • Tylko 5 km w linii prostej jest z Mikołajek do północnego cypla Półwyspu Popielniańskiego, leżącego w miejscu połączenia trzech dużych jezior: Jeziora Mikołajskiego, Jeziora Bełdany i Jeziora Śniardwy. Na cyplu leżą dwie miejscowości: Wierzba (po zachodniej stronie, nad Jeziorem Bełdany) i Popielno (po stronie wschodniej, nad Śniardwami). W Popielnie działa placówka PAN, zajmująca się głównie hodowlą zachowawczą koników polskich; w Wierzbie znajduje się znany Dom Pracy Twórczej PAN. Jadąc do Wierzby z Mikołajek można skorzystać z promu samochodowego łączącego brzegi Jeziora Bełdany; z Wierzby do Popielna jest jeszcze ok. 1,5 km.


Galeria zdjęć

MIKOŁAJKI
rynek
fot. PL
MIKOŁAJKI
rynek
fot. PL
MIKOŁAJKI
rynek
fot. PL
MIKOŁAJKI
promenada przy porcie jachtowym
fot. PL

MIKOŁAJKI
fot. PL
MIKOŁAJKI
fot. PL
MIKOŁAJKI
port i promenada
fot. PL
MIKOŁAJKI
fot. PL

MIKOŁAJKI
fot. PL
MIKOŁAJKI
fot. PL
MIKOŁAJKI
kościół Matki Boskiej Różańcowej przy ul Kajki
fot. PL
MIKOŁAJKI
ulica Kajki
fot. PL

MIKOŁAJKI
teren parafii ewangelickiej z kościołem św. Trójcy
fot. PL
MIKOŁAJKI
panorama Mikołajek z zachodniego brzegu Jeziora Mikołajskiego
fot. PL
MIKOŁAJKI
Jezioro Mikołajskie
fot. PL
MIKOŁAJKI
Jezioro Mikołajskie
fot. PL

MIKOŁAJKI
panorama miasta z zachodniego brzegu Jeziora Mikołajskiego
fot. PL
MIKOŁAJKI
Jezioro Mikołajskie, zachodni brzeg
fot. PL
MIKOŁAJKI
panorama miasta z zachodniego brzegu Jeziora Mikołajskiego
fot. PL
MIKOŁAJKI
panorama miasta z zachodniego brzegu Jeziora Mikołajskiego
fot. PL