Galeria zdjęć
Początki miejscowości sięgają końca XVII wieku - mieszkańcy regionu zajmowali się wówczas głównie rybołóstwem, działaly hamernie (kuźnice), smolarnie, wypalarnie węgla drzewnego. Rozwój Rucianego nastąpił w drugiej połowie XIX wieku, przede wszystkim w wyniku rozwoju komunikacji: zbudowano sieć dróg (w tym szosę Ruciane - Pisz), powstało połączenie kolejowe z Olsztynem, później z Mrągowem. Powstała też na Wielkich Jeziorach Mazurskich sieć kanałów, umożliwiająca regularną żeglugę, dzięki czemu Ruciane już w latach międzywojennych było znaną w Prusach Wschodnich miejscowością turystyczną (do roku 1938 Ruciane nosiło nazwę Rudczanny, potem, do 1945 roku, Niedersee, natomiast Nida - nazwę Nieden).
Dziś Ruciane jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na Mazurach, ważnym ośrodkiem sportów wodnych, a także, dzięki położeniu w sercu Puszczy Piskiej, doskonałą bazą wypadową dla wycieczek pieszych i rowerowych.
O atrakcyjności Rucianego-Nidy jako bazy wodniackiej stanowi przede wszystkim położenie. Jezioro Nidzkie jest pierwszym (licząc od południa) jeziorem szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (kajakarze mogą zacząć wyprawę wcześniej, na Jeziorze Brzozolasek koło Pisza , skąd przez Jezioro Wiartel mogą przepłynąć na Jezioro Nidzkie). Jeziora Nidzkie i Guzianka Wielka (z portem statków turystycznych Żeglugi Mazurskiej) połączone są Kanałem Nidzkim, zaś jeziora Guzianka Mała i Bełdany (oraz Śniardwy) łączy śluza Guzianka.
Kilka kilometrów na południowy zachód od Rucianego stoi stara poniemiecka leśniczówka Pranie , niezwykle malowniczo położona na wysokim brzegu Jeziora Nidzkiego (przez wielu uważanym za najpiękniejsze w ogóle jezioro mazurskie). W ostatnich latach życia przyjeżdżał tu i pracował poeta Konstanty Ildefons Gałczyńśki; od 1980 roku działa w leśniczówce poświęcone mu muzeum. Prawie do samej leśniczówki można dojechać samochodem; ale można też szlakiem pieszym (znaki niebieskie), wzdłuż brzegu Jeziora Nidzkiego.
Parę kilometrów na zachód od Rucianego, nad Krutynią leży wieś Wojnowo , założona przez filiponów. Na południowym krańcu wsi zachował się zespół klasztorny (klasztoru męskiego) z połowy XIX w. (ikonostas, zbiór ikon), obok mały cmentarz. Na drugim końcu wsi stoi mała drewniana cerkiew; przy niej klasztor żeński.
Wspomniana przed chwilą Krutynia to rzeka wypływająca z Jeziora Krutyńskiego , przepływająca przez Krutyń (znane letnisko, przystań, wypożyczalnia sprzętu), Wojnowo i Uktę ; spływ Krutynią uważany jest za najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce.
W Kadzidłowie mieści się założony stosunkowo niedawno, prywatny park dzikich zwierząt .
Markerem oznaczony jest Niedźwiedzi Róg (doskonały punkt widokowy na Śniardwy), gdzie z Rucianego można dotrzeć tylko pieszo (znaki czerwone), przez śluzę Guziankę i Wejsuny .