Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Nijmegen

Holandia, Geldria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto położone we wschodniej Holandii, w prowincji Geldria, ok. 120 km na południowy wschód od Amsterdamu (➤ mapka)(➤ mapka). Nijmegen jest jednym z najstarszych miast w Holandii.

Nijmegen, liczące ok. 170 tys. mieszkańców, leży w pobliżu granicy z Niemcami, nad rzeką Waal, będącą jednym z głównych ramion ujściowych Renu, łączącą się z ramieniem Mozy. Jest największym miastem w Geldrii, siedzibą znanego na świecie publicznego katolickiego uniwersytetu (do 2004 znanego jako Katholieke Universiteit Nijmegen, obecnie - Radboud Universiteit, od imienia świętego Radbouda, holenderskiego biskupa z IX wieku) i ważnym europejskim ośrodkiem psycholingwistyki. Uchodzi zarazem za bastion holenderskich partii lewicowych, socjalistycznych, "zielonych", itp.

Nijmegen jest jednym z najstarszych miast w Holandii (w 2005 roku obchodziło 2 tys. lat istnienia): pierwsza wzmianka o Nijmegen pochodzi z I wieku p.n.e. i odnosi się do rzymskiego obozu wojskowego. Później Rzymianie zbudowali w rejonie dzisiejszego Nijmegen kolejny obóz, przy którym powstała osada zwana Oppidum Batavorum, na początku II wieku n.e. przemianowana na Ulpia Noviomagus Batavorum (od czego pochodzi dzisiejsza nazwa miasta). W VIII wieku Nijmegen było częścią państwa Franków i jedną z siedzib Karola Wielkiego. W Nijmegen urodził się w 1165 roku cesarz Henryk VI, którego syn, Fryderyk II nadał w 1230 roku osadzie prawa miejskie. W połowie XIII wieku Nijmegen stało się częścią ówczesnej Geldrii, a w XIV wieku jednym z miast Ligi Hanzeatyckiej. Pod koniec XVI wieku Nijmegen znalazło się w granicach Zjednoczonych Prowincji, pierwszego w pełni niezależnego państwa holenderskiego, poprzednika dzisiejszej Holandii.


Podczas drugiej wojny światowej Nijmegen było pierwszym holenderskim miastem zajętym przez Niemców. W lutym 1944 roku miasto zostało zbombardowane przez lotnictwo alianckie, a we wrześniu tego roku zostało ponownie zniszczone w wyniku walk toczonych podczas nieudanej alianckiej operacji znanej jako operacja "Market Garden", która miała umożliwić szybkie wejście dowodzonej przez marszałka Montgomery'ego 21 Grupy Armii do Zagłębia Ruhry i poprzez to przyspieszyć koniec wojny (zob. Arnhem).

W konsekwencji zniszczeń dokonanych podczas drugiej wojny światowej (ale także wydarzeń z wcześniejszej historii miasta) zachowało się w Nijmegen stosunkowo niewiele zabytków. Jednym z najważniejszych jest Sint-Nicolaaskapel , ośmiokątna (pod tym względem podobna do słynnej kaplicy pałacowej Karola Wielkiego w Akwizgranie) kaplica zbudowana ok. 1000 roku (według niektórych źródeł nawet wcześniej - w VIII wieku) na wzgórzu Valkhof (dlatego używana jest też nazwa "Valkhofkapel") w centrum dzisiejszego Nijmegen; na wzgórzu zachowały się też niewielkie pozostałości innych zabytkowych budowli. Marker oznacza XV-wieczny ratusz (Stadhuis Nijmegen), a marker - budynek Commanderie Van Sint Jan o historii sięgającej końca XII wieku, pełniący w różnych okresach różne funkcje, ostatnio, do roku 1998, mieszczący muzeum miejskie, a obecnie mały browar.

Centralnym punktem miasta jest Grote Markt . Po północnej stronie rynku stoi budynek XVI-wiecznej hali wagowej (Waag), w którym dziś jest restauracja, a na północny zachód od niego - romańsko-gotycki kościół św. Stefana (Sint Stevenskerk) o historii sięgającej połowy XIII wieku, później przebudowywany. Kościół był poważnie uszkodzony podczas drugiej wojny światowej, odrestaurowany i ponowanie otwarty w 1969 roku. Z wieży kościoła rozciąga się rozległy widok.

Markerem oznaczone jest godne uwagi muzeum - Museum Het Valkhof, z bardzo bogatą stałą kolekcją znalezisk archeologicznych oraz dzieł sztuki pochodzących ze Starożytności i Średniowiecza, ale także dzieł sztuki współczesnej; muzeum organizuje również wystawy czasowe.


Informacje dodatkowe

Warto wiedzieć, że w Nijmegen, corocznie, w trzeci wtorek lipca, organizowane są od 1909 roku czterodniowe marsze na dystansach 30, 40, 50 km (Nijmeegse Vierdaagse), w których uczestniczą dziesiątki tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów. Jest to największa tego rodzaju impreza w Holandii i jedna z największych na świecie. Marszom towarzyszy zazwyczaj festiwal (Zomerfeesten) trwający 10 dni i zaczynający się przed marszami, a kończący w niedzielę po nich.