Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Nyon

Szwajcaria, Vaud (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 20 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, położone w kantonie Vaud, nad Jeziorem Genewskim, ok. 25 km na północny wschód od Genewy , 42 km na południowy zachód od Lozanny , stolicy kantonu (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica dystryktu Nyon. W Starożytności jedna z ważniejszych kolonii rzymskich w regionie, dziś niewielkie, ale szybko rozwijające się miasto z kilkoma interesującymi zabytkami i muzeami.

NYON
Place de Savoie
fot. AL
Tereny, na których leży dzisiejszy Nyon, były zamieszkałe już w epoce neolitu. W IV wieku p.n.e. osiedlili się tu Celtowie, którzy zbudowali umocniony gród, zaś w połowie I wieku p.n.e. Rzymianie założyli miasto Colonia Julia Equestris, które przez pewien czas (mniej więcej do połowy III wieku, gdy Nyon zaczął podupadać) było jedną z ważniejszych kolonii rzymskich w regionie. Z czasów rzymskich zachowały się fragmenty amfiteatru (odkrytego przypadkowo podczas prac ziemnych prowadzonych w 1996 roku), a także fragmenty długiego na ponad 10 km akweduktu, który doprowadzał do miasta wodę z okolic Divonne. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto, w ślad za zmianami politycznymi w ówczesnej Europie, przechodziło z rąk do rąk (początkowo przez pewien czas było w rękach Burgundów). Od 1032 roku Nyon należał formalnie do Świętego Cesarstwa Rzymskiego, najpierw pozostając we władaniu lokalnego rodu Cossonay-Prangins, później - w rękach dynastii sabaudzkiej.


W 1536 roku Nyon, tak jak cała Wodezja, został zbrojnie przejęty przez Berno, pod którego panowaniem pozostawał do końca XVIII wieku, gdy po wkroczeniu wojsk napoleońskich region najpierw odzyskał formalną niezależność (pozostając jednak w strefie wpływów Francji), a poźniej, w 1803 roku, stał się - jako kanton Vaud - częścią Szwajcarii.

NYON
droga w stronę Lozanny wzdłuż brzegu Jeziora Genewskiego
fot. AL
Do najważniejszych atrakcji turystycznych Nyonu zalicza się (oprócz wspomnianych wyżej pozostałości z czasów rzymskich) trzy muzea: Muzeum historyczne i muzeum porcelany, Muzeum Jeziora Genewskiego i Muzeum Rzymskie, a także kościół znany jako Le temple de Nyon.

Pierwsze ze wspomnianych muzeów, nawiązujące do słynnej działającej w mieście od 1781 do 1813 roku fabryki porcelany, zalożonej przez Niemca Ferdinanda Müllera i Francuza Jacquesa Dortu, Musée historique et des porcelaines de Nyon , mieści się w zamku (położonym na północ od placu widocznego na zdjęciu zamieszczonym wyżej, znanego jako Place de Savoie ) - Château de Nyon. Początki samego zamku sięgają XII wieku; poźniej został przebudowany przez sabaudczyków, a w 1536 roku przejęty przez Berno. Po 1798 roku zamek został własnością miasta Nyon i pełnił różne funkcje, by w końcu XIX wieku stać się siedzibą muzeum historycznego, a w połowie XX wieku siedzibą muzeum historycznego i porcelany.

Muzeum Rzymskie (Musée Romain ) powstało w 1860 roku i dysponuje bogatymi zbiorami eksponatów (głównie przedmiotów użytkowych, narzędzi, itp.) z czasów rzymskich.

Muzeum Jeziora Genewskiego (Musée du Léman ), przy Quai Louis-Bonnard 8, obok portu jachtowego , zostało założone w 1954 roku i - zgodnie z nazwą - jest poświęcone wszystkiemu, co w jakikolwiek sposób wiąże się z Jeziorem Genewskim i historią regionu.

Markerem oznaczony jest kościół zbudowany pierwotnie jako kościół katolicki, później przejęty przez protestantow, znany jako Le temple de Nyon lub jako Notre-Dame de Nyon, z najstarszymi elementami (romańskie prezbiterium) sięgającymi końca XII wieku, później aż do XX wieku wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany.


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że Nyon jest siedzibą odbywającego sie corocznie w lipcu festiwalu muzyki rockowej znanego jako Paléo Festival, jednego z najważniejszych festiwali muzycznych w Szwajcarii.